VMware ruší nabídku veškerých produktů pro virtualizaci a přechází na předplatné. Změna se týká 90 % trhu
Podle Václava Svátka, generálního ředitele technologické společnosti ČMIS, náhlé oznámení odráží změnu cenové politiky VMware, a pravděpodobně povede k celkovému zdražení a potenciálnímu odlivu partnerů k jiným řešením.
„Tento krok uvrhl trh do nejistoty. Jsou zrušeny partnerské smlouvy s VMwarem, není možné koupit nové licence a stejně tak nelze prodloužit podporu pro ty stávající. Přitom podle odhadů používá VMware k virtualizaci asi 90 % všech poskytovatelů cloudových a hostingových služeb. Toto náhlé pozastavení ze strany VMwaru tak nejspíš povede ke zdražení a odlivu k jiným virtualizačním řešením jako Hyper V nebo KVM, což jsou stabilní a efektivní varianty. I když nás tato změna stejně jako celý trh zaskočila, naše firmy ani podniky našich klientů se naštěstí zastavení licencování nijak nedotkne. Využíváme zejména právě Hyper-V a Proxmox/KVM, a v reakci na dění zároveň v těchto oblastech posilujeme tým a zdroje,“ uvedl Václav Svátek, generální ředitel ČMIS.
Na Microsoft Hyper-V běží například celá cloudová platforma Azure. Je využíván pro podnikové prostředí, kde je potřeba efektivní virtualizace serverů, testování vývojových prostředí, nebo pro provoz různých operačních systémů na jednom fyzickém zařízení. Na KVM naopak běží třeba cloudová platforma AWS společnosti Amazon a je oblíbené v linuxovém prostředí.
V současné době nejsou přesně známé nové licenční podmínky VMware. Jejich změna se týká přechodu z dosavadních licenčních možností včetně časově neomezených licencí na jeden model předplatného. Zda se pro klienty VMware celkové náklady za produkt v důsledku této změny celkově zvýší, v tuto chvíli nelze s určitostí říct. Zároveň se změnou podmínek má podle vyjádření VMwaru dojít ke zjednodušení nabídky produktů.