Vláda se bude více věnovat ICT

25. 3. 2014. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: ICT Unie)
Představitelé ICT průmyslu plánují intenzivnější vzájemnou spolupráci a koordinovaný postup pro zvýšení konkurenceschopnosti Česka.

Signatáři výzvy představitelů ICT průmyslu, asociací a sdružení k podpoře konkurenceschopnosti ČR (více zde), která byla adresována české vládě i všem výkonným státním úředníkům, se shodli na důležitosti užší spolupráce. Hodlají také ve vzájemné součinnosti zformulovat konkrétní priority rozvoje ICT a digitální ekonomiky v Česku a nadále komunikovat se zástupci vlády i ministerstev. Tyto aktivity osobně podpořil i prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Na setkání signatářů a podporovatelů výzvy vyzdvihl Jaroslav Hanák nezastupitelnou roli informačních a komunikačních technologií (ICT) pro růst konkurenceschopnosti celé země. Vyjádřil přesvědčení, že nový kabinet bude této oblasti věnovat mnohem větší pozornost než předchozí vlády. Problémů k řešení je přitom mnoho, ať už jde o nevyčerpané prostředky z fondů EU nebo celkovou neefektivitu veřejných institucí. Různých státních či vládních strategií bylo v uplynulých letech vytvořeno několik, ale nikdo se jimi příliš neřídí. I v tomto směru mohou podle Jaroslava Hanáka představitelé byznysu včetně ICT průmyslu svými zkušenostmi a kompetencemi významně pomoci.

Dalšími příspěvky na setkání navázali zástupci ICT Unie, Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS), České asociace manažerů informačních technologií (CACIO), České asociace telekomunikací (ČAT), České bankovní asociace (ČBA), České společnosti pro systémovou integraci (ČSSI) nebo Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR). Někteří řečníci kritizovali fakt, že řada opatření státní strategie Digitální Česko 2.0, jež je klíčová pro další rozvoj tuzemské internetové ekonomiky, není vůbec naplňována. Jedním ze zmiňovaných důvodů je již téměř rok trvající nefunkčnost Rady vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost (RVKIS).

Současný koaliční kabinet v původním návrhu svého programového prohlášení oblast ICT a podporu internetové ekonomiky prakticky zcela ignoroval. I to byl důvod vzniku Výzvy představitelů ICT průmyslu, asociací a sdružení k podpoře konkurenceschopnosti ČR. Po jejím zveřejnění a jednání tripartity, kde na tuto skutečnost upozornil Svaz průmyslu a dopravy, vláda danou oblast do konečné podoby programového prohlášení doplnila. Byla zařazena mezi 11 priorit rozvoje ČR.