Virtuální realitu Intel přeskočil, vsadil na realitu propojenou

19. 8. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
V posledních letech se virtuální i vylepšená realita staly velkým trendem. Většina dnešních technologií má však stále řadu různých omezení a propojení fyzického prostředí se simulovanými virtuálními světy a předměty i v nich není jednoduché a probíhá za asistence řady konzolí, čidel, kamer a ručních ovladačů. Intel však toto zažité schéma hodlá změnit.

Intel svůj koncept nazval propojenou realitou, a mělo by jít o zcela nový způsob zakoušení fyzických a virtuálních interakcí i prostředí prostřednictvím čidel a technologií nové generace. Propojená realita v podání Intelu slibuje dynamičtější a přirozenější zážitky a slibuje možnost zažít věci, které dosud v reálném světě nebyly možné.

Propojená realita v podání Intelu stojí na pěti technologických novinkách, které již brzy budou mít k dispozici vývojáři a další tvůrci, kteří se rozhodnou využít možností propojené reality:

  • Šest stupňů mobility: propojená realita zvýší svobodu pohybu ve 3D virtuálním prostoru, kdy má člověk pocit, jako by se pohyboval ve skutečném světě. Řečeno jinými slovy: jde o technologie čidel, které dohlížejí na to, že sice zakoušíte virtuální svět, ale zároveň nejste v kolizi se světem reálným.
  • Integrované sledování: propojená realita sníží potřebu složitých a nákladných sad externích čidel, která převádějí reálná prostředí do digitální podoby. Dosahuje toho pomocí snímací technologie, například kamery Intel RealSense, která je připevněna k náhlavní soupravě a dalším chytrým a připojeným zařízením. Výsledkem bude další rozšíření a lepší dostupnost i přenosnost zkušeností s VR a AR.
  • Přirozenější manipulace: propojená realita by měla přinést přirozenější interakci i manipulaci s virtuálními prostředími – člověk je osvobozen od ovladačů a nástrojů dnešních VR systémů a skutečně může ponořit ruce do simulace.
  • Bez drátů: propojená realita „odstřihne kabel od VR,” takže přinese eliminaci konzolí a ovladačů.
  • Digitalizovaný obsah z reálného světa: propojená realita vykračuje i za obsah generovaný počítačem. Jejím hlavním aspektem je schopnost přinést skutečný fyzický svět do světa digitálního v reálném čase a ztvárnit ho prostřednictvím počítačového výkonu. Nenabízí jen jeden úhel pohledu, namísto toho technologie jako Intel Replay nabízejí pohled v perspektivě 360 stupňů, a to za pomoci kódovaného videa a kompozičních algoritmů zachycovaných z několika kamer, kdy postupně dochází k digitalizaci celého prostoru.

Podobné články

Meta nastavuje v oblasti AR/VR laťku, ale konkurence se teprve formuje

23. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Po dvou čtvrtletích poklesu se celosvětové dodávky náhlavních souprav pro rozšířenou a virtuální realitu vrátily k růstu. Objem jejich prodeje ve třetím čtvrtletí roku 2024 podle IDC vzrostl o 12,8 %. Růst byl z velké části tažen primárně společností Meta. Čtěte více

Prodeje AR/VR headsetů porostou díky smíšené a rozšířené realitě

2. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Prodej náhlavních souprav pro rozšířenou a virtuální realitu podle IDC v prvním čtvrtletí roku 2024 meziročně klesl o 67,4 %. Pokles se podle agentury očekával a je připisován přechodem trhu do nových segmentů, jako jsou právě smíšená realita (MR) a rozšířená realita (ER). Navzdory poklesu prodeje vzrostla průměrná prodejní cena (ASP) headsetů na více než 1 000 USD. Čtěte více

HTC VIVE spojuje AI s XR technologiemi

10. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: HTC)
Společnost HTC VIVE na veletrhu MWC 2025 v Barceloně odhalila poslední novinky z oblasti virtuální produkce, privátních 5G sítí i XR technologií. XR platforma VIVERSE nově implementuje inovativní AI funkce, které uživatelům usnadní tvorbu virtuálních světů bez nutnosti znalosti programování. Čtěte více
Prototyp brýlí společnosti Samsung

Google představil Android XR pro rozšířenou a virtuální realitu

17. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Google ve spolupráci se společnostmi Samsung a Qualcomm představil platformu Android XR pro náhlavní soupravy a brýle pracující s rozšířenou a virtuální realitou. Díky pokroku v oblasti umělé inteligence (Android XR bude nativně podporovat asistenta Gemini) hodlá Google přinést opět o něco přirozenější interakci s mobilními telefony, tablety a další elektronikou. Čtěte více