Více než polovina lednových útoků na Česko měla za cíl přihlašovací údaje uživatelů

20. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ESET)
Bezpečnostní experti ESETu pozorovali v lednu především aktivity možných nástupců nechvalně proslulého spywaru Agent Tesla. Uživatelé operačního systému Windows by se dle nich měli zaměřit na profesionální ochranu svých hesel.

Na základě lednové statistiky kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v Česku opět stoupla aktivita škodlivých kódů Formbook a Agent.AES. Oba jsou přitom v posledních měsících v bezpečnostní komunitě skloňovány jako pokračovatelé a nástupci spywaru Agent Tesla, jehož detekční čísla nadále klesají. V lednu se v Česku objevovaly spíše globálně cílené kampaně a české překlady názvů nebezpečných e-mailových příloh byly spíše výjimkou. Bezpečnostní experti kromě profesionální ochrany v podobě moderního bezpečnostního řešení doporučují pečlivě kontrolovat přípony názvů příloh v e-mailové komunikaci. Uživatele mohou upozornit na to, že otevírají nějaký spustitelný soubor, a ne dokument ve formátu PDF či soubor programu MS Word nebo Excel.

Infostealer Formbook se v lednu opět objevil ve více než 40 % případů a vrátil se tak na hodnoty z loňského listopadu. V počtu detekcí pak „posílil“ také škodlivý kód Agent.AES s podílem 10 % všech zachycených případů. Naposledy se přitom na úrovni těchto hodnot objevil během letních měsíců. Infostealery jsou dlouhodobou hrozbou pro operační systém Windows nejen v Česku. Tento typ spywaru útočníci využívají pro špionážní aktivity a odcizení uživatelských dat, především přihlašovacích údajů do našich účtů. V zařízení se mohou chovat velmi nenápadně a trvá poměrně dlouho, než je uživatelé odhalí.

V případě infostealeru Formbook jsme zachytili dvě velké útočné kampaně 6. a 16. ledna. Zdrojem škodlivého kódu zůstávají nebezpečné e-mailové přílohy, které vzbuzují dojem, že jde o nějaké faktury nebo objednávky. V lednu jsme mohli pozorovat hlavně globální útoky v angličtině, české překlady se objevovaly pouze v malém množství v případě spywaru Agent Tesla,“ okomentoval lednová čísla z pravidelné statistiky pro operační systém Windows Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské výzkumné pobočce společnosti ESET. „V lednu se na přední místa opět vrátil také škodlivý kód Agent.AES. Je to také malware, který řadíme mezi spyware a který útočníci využívají pro krádeže přihlašovacích údajů a dalších dat. Ačkoli je nyní nejvíce aktivním škodlivým kódem Formbook, je to právě malware Agent.AES, který je považován za jednoho z možných nástupců nechvalně proslulého spywaru Agent Tesla,“ vysvětlil Jirkal.

Dlouhodobá „jednička“ mezi spywary, Agent Tesla, začal slábnout koncem minulého roku a bezpečnostní experti potvrzují, že jde o trvalý stav. Podle jejich informací totiž autoři škodlivého kódu již neplánují pokračovat v jeho vývoji. Infostealer Formbook se v lednu nejčastěji objevoval v přílohách „CSZ inquiry for MH raw material.exe“ či „PO No. 0146850827805 HSP0059842.exe“. Malware Agent.AES zachytili experti z ESETu nejčastěji v příloze s názvem „Payment Error.cmd“.

I když se aktuálně prostředí hrozeb pro české uživatele a uživatelky dynamicky proměňuje, v otázce ochrany před infostealery a dalšími typy spywaru zůstávají naše doporučení stejná – věnovat pozornost zprávám, které máme ve svých e-mailových schránkách. E-mailové přílohy se většinou zobrazují tak, že pořádně nevidíme skutečnou příponu názvu souboru, který je ke zprávě přiložený. Právě ale přípona nám může naznačit, že jsme v příloze obdrželi něco jiného než obrázek nebo dokument. Pokud se podíváme na škodlivé přílohy z letošního ledna, můžeme vidět, že mají příponu .exe nebo .cmd. Jde o spustitelné soubory, nikoli o formáty, ve kterých bychom faktury a objednávky standardně očekávali – v PDF souborech nebo souborech programů Excel či Word,“ uvedl Jirkal.

Slábnoucí spyware Agent Tesla stále představuje riziko

V případě spywaru Agent Tesla detekční čísla stále zcela viditelně klesají. V lednu ho bezpečnostní experti zachytili pouze v necelých třech procentech případů. Podle nich jde především o staré kampaně z méně používaných e-mailových účtů. Spyware ukrývaly přílohy s názvy „SGJ780097-JWVY8560I-HHWQEUUIT6F6.bat“, „Zpusob_platby,jpg.exe“ nebo „Poptavka 00413_pdf.exe“.

I když se v případě škodlivého kódu Agent Tesla šlo v lednu o starší kampaně, které jsme vídali již v minulosti, neznamená to, že by byl méně nebezpečný. Ostražitost je na místě do té doby, dokud budou útočníci udržovat servery, na kterých shromažďují data obětí, aktivní. Řada infostealerů totiž funguje jako služba, kterou si lze koupit – malware-as-a-service,“ vysvětluje Jirkal. „Protože infostealery mohou krást vaše data po dlouhou dobu bez odhalení, spolehlivou ochranou je především profesionální bezpečnostní software, který zařízení pravidelně kontroluje na přítomnost škodlivého kódu. Moderní bezpečnostní řešení obsahují také celou řadu dalších užitečných funkcí, například tzv. správce hesel. Jsou to specializované programy, které uchovávají naše přihlašovací údaje v bezpečné zašifrované podobě a automaticky je doplní, když se přihlašujeme do našich účtů, ať už jde o e-mail, internetové bankovnictví nebo e-shop,“ uzavřel Jirkal z ESETu.

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za leden 2025:

  1. Win32/Formbook trojan (41,56 %)
  2. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (10,54 %)
  3. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (2,69 %)
  4. Win32/PSW.Fareit trojan (1,49 %)
  5. Win32/Fynloski trojan (1,27 %)
  6. Win64/Rozena trojan (1,24 %)
  7. Win32/Rescoms trojan (1,17 %)
  8. Win32/Floxif virus (0,80 %)
  9. Win32/Spy.LummaStealer trojan (0,77 %)
  10. Win32/Agent.AFYY trojan (0,71 %)
  11. Win32/Rescoms trojan (1,26 %)
Štítky: 

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více