Více než polovina českých firem do kyberbezpečnosti investuje méně než 100 tisíc korun ročně

19. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: AppSec)
Kybernetická bezpečnost českých společností je silně podfinancovaná. Podle průzkumu agentury Ipsos pro společnost APPSEC více než polovina oslovených společností (54 %) investuje do zabezpečení firemních sítí a koncových bodů částku do 100 tisíc korun ročně. Více než čtvrtina (28 %) pak uvádí roční rozpočet na kyberbezpečnost v rozmezí od 100 do 500 tisíc korun.

„Výsledky průzkumu potvrzují naše domněnky, že české společnosti stále kybernetickou bezpečnost podceňují. Hrozeb přitom přibývá a jsou stále sofistikovanější. S nástupem umělé inteligence už nebude možné řádné zabezpečení firemních dat ignorovat, jde přímo o existenční problém,“ konstatoval Adam Paclt, generální ředitel společnosti APPSEC. Fakt, že firemní rozpočty na kyberbezpečnost jsou poddimenzované, potvrzuje skutečnost, že pouze desetina českých firem (9,5 %) investuje do zabezpečení svých systémů částku vyšší než milion korun. U osmi procent firem jde o rozpočet mezi 500 tisíci a milionem korun.

Nejvyšší kyberbezpečnostní rozpočty mají firmy v Praze a Moravskoslezském kraji, kde to bývá nad milion korun ročně u 12,8 %, resp. 12,4 % společností. Naopak nejmenší výdaje do zajištění bezpečnosti firemních systémů a zařízení potvrdily firmy z Plzeňského (67,2 %), Libereckého (64,9 %) a Jihomoravského kraje (61,1 %), které ročně investují jen částku do 100 tisíc korun. Růst výdajů na kyberbezpečnost je nepřímo úměrný s věkem respondenta. Nejstarší IT experti odpovídali, že jejich firmy investují méně, naopak nejmladší ročníky potvrzovaly vyšší bezpečnostní rozpočty. Platí také, že čím větší město je sídlem firmy, tím pravděpodobnější jsou její vyšší výdaje do zajištění kyberbezpečnosti.

Třetina firem stále spoléhá na jednoduché antiviry

Míra kybernetických útoků na české firmy se přitom příliš nemění. Ve srovnání se stejným průzkumem agentury Ipsos pro společnost APPSEC v loňském roce se takřka nezměnil podíl firem, které byly za uplynulý rok napadeny. Zatímco v roce 2023 to přiznalo 21 % respondentů, letos to je 19 %. Zhruba třetina dotazovaných o takovém incidentu neví, takže ho nemůže potvrdit ani vyvrátit (v roce 2023 to bylo 30 %, letos 29 %). Více než třetina oslovených firem při zabezpečení svých systémů spoléhá na klasické antiviry (35,7 %), pouze necelá čtyři procenta (3,5 %) používá pokročilé zabezpečení na bázi detekce a reakce koncových bodů (EDR) a 1,9 % pak pokročilé zabezpečení na bázi služby (XDR). Takřka pětina firem (19,8 %) tyto možnosti kombinuje.

Aby firmy věděly, na co se mají při hledání nejvhodnějšího řešení kybernetického zabezpečení zaměřit, měly by podstoupit bezpečnostní audit. Tím jsou penetrační testy, které odhalují slabá místa systému a upozorňují na zranitelnosti, které by mohly být zneužity útočníky. Společnost APPSEC svými Blackhat testy simuluje chování útočníka, jehož cílem je najít cestu do firemního systému, využít nalezené informace a data, okrást nebo poškodit napadenou firmu. „Víme, jak takový útočník přemýšlí a jaké techniky používá. Simulovaně útočíme na organizace a mapujeme jejich bezpečnostní slabiny. Investice takové organizace do informační bezpečnosti tak může být zacílena na to nejdůležitější,“ uzavřel Paclt. 

Průzkumu se ve dnech 19. až 22. února 2024 zúčastnilo 1 050 respondentů z IT oddělení českých firem s rozhodujícími pravomocemi nebo poradním hlasem.

Podobné články

Vliv bezpečnostních řešení na pojistné události v kyberbezpečnosti

4. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Z průzkumu společnosti Sophos vyplývá, že hodnota pojistného plnění z kybernetického pojištění, které uplatňují organizace využívající služby MDR, je v průměru o 97,5 % nižší než u organizací, které se spoléhají pouze na ochranu koncových bodů. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více