Většina firem v ČR nepozná, že jim někdo krade data

9. 10. 2014. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: S&T CZ)
Nejohroženější je státní správa, samospráva a výrobní podniky. Čtyřicet procent Čechů poruší pravidla kvůli osobnímu prospěchu. Firmy se začínají chránit speciálními detektivními technologiemi, které samy odhalí zloděje.

„Ve většině analyzovaných firem vedení nevědělo, že u nich dochází k únikům informací. Kritické úniky ohrožující fungování organizace se vyskytly ve třetině případů. Pouze osm procent firem je schopno zjistit, jestli dochází k bezpečnostním incidentům, a vyhodnotit jejich vážnost,“ shrnul výsledky analýzy Martin Fruhauf, bezpečnostní expert technologické společnosti S&T CZ.

Nejoslabenější jsou organizace z oblasti výroby, maloobchodu, služeb, utilit a státní správy a samosprávy. Standardy zákona o kybernetické bezpečnosti, který by měl platit od ledna roku 2015, splňuje jen malé procento firem, kterých se týká.

„Obecně lépe jsou připraveny banky a telekomunikační operátoři, i když ne dokonale. Největší rizika vidíme hlavně ve státní a veřejné správě, která je většinou podfinancovaná a cílenému a rozsáhlému kybernetickému útoku by některé resorty těžko odolávaly. Řada závažných útoků by nemusela být vůbec odhalena,“ Petr Hněvkovský, bezpečnostní expert HP ArcSight.

Analýza vychází z bezpečnostních auditů 300 firem z různých sektorů s 50 a více zaměstnanci během posledních dvanácti měsíců, kterou provedla technologická společnosti S&T CZ. Bezpečnostní audity zkoumaly schopnost firem vyhodnotit a zamezit bezpečnostním hrozbám, zejména úniku informací.

Podle bezpečnostních expertů je pravděpodobnost útoku zevnitř firmy desekrát vyšší než zvenčí. Společnosti paradoxně investují pětkrát více do ochrany proti vnějším hrozbám než do všech ostatních rizikových oblastí. Přesto jsou úspěšné útoky na denním pořádku. Manažeři totiž obyčejně nevědí, jak zaměstnanci s daty zacházejí a jestli nedochází k únikům informací. I když mají podezření, nejsou schopni hrozbu včas identifikovat a odhalit viníka. To potvrzují i soudní znalci v oblasti informačních technologií. Pouze pět procent bezpečnostních incidentů bývá vyjasněno a jen výjimečně je viník postižen, protože jednoduše chybějí důkazy. I velmi nebezpečné osoby tak nelze propustit a v organizaci dále škodí.

Inteligentní bezpečnostní technologie umí navíc veškeré bezpečnostní incidenty vystopovat k jejich počátku a zjistit, kdo za případným útokem stojí. Záznamy bezpečnostních systémů lze úspěšně použít u soudu při prokazování protizákonné činnosti. Může to být i nezvratný důkaz umožňující okamžité propuštění zaměstnance a potrestání viníků včetně případné náhrady škody.

Lidský faktor proto vyvažují zmiňované sofistikované bezpečnostní technologie, které vyhodnocují rizikové chování uživatelů. Fungují i jako účinný preventivní nástroj. Pokud zaměstnanci vědí, že tyto systémy monitorují a vyhodnocují všechny události, nekalého chování se dopouštějí minimálně.

Štítky: 

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více