Ve finančnictví a zdravotnictví se virtualizace obávají
Celosvětový průměr ve všech oborech byl 43 %, v Česku pak pouze 19 %. Data z průzkumu naznačují, že se o zabezpečení informací nejvíce obávají sektory financí a zdravotnictví hlavně kvůli velkému množství zpracovávaných dat a také kvůli legislativním požadavkům na dodržování předpisů. Těmi je dle průzkumu zahlceno 40 % respondentů z financí a 38 % respondentů ze zdravotnictví. Ve všech oborech je to pouze 31 %, v Česku 33 % dotázaných.
Z dotazování ale vyplynul i paradoxní fakt, že IT profesionály z obou oborů, které se zdánlivě brání virtualizaci kvůli obavám o zabezpečení, netrápí bezpečnost již existujících virtualizovaných strojů. Jako nejzávažnější bezpečnostní obavu ji uvedlo 16 % respondentů ve finančním sektoru a 12 % ve zdravotnictví.
Již dříve společnost Kaspersky Lab z průzkumu zjistila, že třetina IT profesionálů problematice zabezpečení virtualizace příliš nebo dokonce vůbec nerozumí. Drtivá většina virtualizovaných systémů využívá zabezpečení na bázi agenta, tedy stejný princip jako u fyzických koncových zařízení. Při virtualizaci ale toto řešení může podstatně snížit výkon systému i způsobit bezpečnostní díry.
Údaje vyplývají z průzkumu Kaspersky Lab provedeném mezi 3 900 IT profesionály z celého světa, včetně Česka.