V třetině kradeného softwaru je infekce

8. 3. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Microsoft)
Pro část uživatelů je nelegálně stáhnutý software lákavý způsob, jak ušetřit. Studie provedená společností IDC pro Microsoft ukazuje, že nelegální stahování softwaru je způsob, jak si snadno nakazit počítač škodlivým softwarem.

Kvůli škodlivým kódům spojeným s nelegální distribucí softwaru stráví letos domácí uživatelé na celém světě 1,5 miliardy hodin odhalováním a napravováním řádění malware. Studie vyčíslila přímé a nepřímé finanční náklady na odstranění problémů s nelegálním softwarem na 22 miliard dolarů pro domácnosti a na 114 miliard dolarů pro firemní zákazníky.

Z výzkumu vyplývá, že padělaný software pochází ve 45 % z internetu. Více než tři čtvrtiny programů (78 %) stažených z webových stránek nebo výměnných sítí obsahují spyware. Více než třetina neoriginálního softwaru staženého z internetu (36 %) pak obsahuje škodlivý software typu trojský kůň nebo adware zahlcující počítač nevyžádanou reklamou.

„Zneužívání zájmu o nelegální software k šíření škodlivého softwaru je realita dnešních dnů,“ řekl Martin Tolar, ředitel pro malé a střední firmy, Microsoft. „Některé škodlivé kódy umí zaznamenat každý stisk kláves - nabízejí tak útočníkům přístup k heslům a finančním údajům. Další typy škodlivého softwaru umožňují na dálku ovládat počítač nic netušícího uživatele a nahrávat dění před obrazovkou prostřednictvím webové kamery a mikrofonu v počítači. Nejlepší způsob, jak se před podobnými riziky ochránit, je pořídit si už při koupi počítač s legálním softwarem.”

„Výsledky našeho výzkumu jsou jednoznačné: na uživatele, kteří narazí na padělaný software, čeká reálné nebezpečí,” dodal John Gantz, vedoucí výzkumu společnosti IDC. „Někdo možná i vědomě sáhne po padělaném softwaru, aby ušetřil peníze, ale malware spojený s nelegálními kopiemi softwaru ve výsledku místo úspor přinese významné finanční i emociální náklady pro domácí i firemní uživatele.”

Zajímavá zjištění studie:

• 21 % nelegálního softwaru pochází z kamenných obchodů, 45 procent je staženo z webu, 16 procent jsou „vypůjčené“ kopie.
• 64 % respondentů, kteří se setkali s padělaným softwarem, zaznamenalo bezpečnostní problémy.
• Ve 45 % případů zaznamenali uživatelé padělaného a nelegálního softwaru zpomalení svého počítače a museli software odinstalovat.
• 48 % respondentů podotklo, že se při používání padělaného softwaru nejvíce obávali o bezpečí svých dat.
• 29 % respondentů se nejvíce obává ztráty osobních informací a možné krádeže identity.
• Uživatelé v zemích střední a východní Evropy upouští od stavby počítačů z jednotlivě nakoupených komponent.

Využití padělaného softwaru k šíření škodlivých kódů je relativně nová metoda používaná internetovými zločinci k napadení uživatelů, kteří neznají rizika spojená s používáním neoriginálního softwaru.

Studie IDC odhalila také překvapující množství softwaru, který uživatelé nainstalovali na firemní počítače, a poskytli tak potenciálním útočníkům další způsob pro napadení citlivých interních sítí. Studie ukázala rozpor mezi tím, co přiznávají IT manažeři a informacemi od uživatelů. Výskyt uživatelských instalací nepovoleného softwaru přiznalo 38 % dotázaných manažerů, k instalaci na firemní počítače se přiznalo 57 % respondentů mezi uživateli.

Alarmující je, že podle respondentů se bez problémů obešlo pouze 30 % takto instalovaného softwaru. Rizikový potenciál uživateli instalovaného softwaru připouští pouze 65 % dotazovaných IT manažerů. Pro mnohé firmy může právě uživateli instalovaný software představovat slepý úhel při zabezpečování firemní infrastruktury.

Studie analyzovala 270 webových serverů a výměnných sítí, 108 stažených balíčků softwaru a 155 CD a DVD s nelegálním softwarem. IDC zároveň zjišťovalo informace od 2077 koncových uživatelů a 258 IT manažerů v Brazílii, Číně, Indii, Mexiku, Německu, Polsku, Rusku, Spojených státech amerických, Thajsku a ve Velké Británii.

Štítky: 

Podobné články

Inspirujte se novým Partnerským katalogem společnosti HP Inc.

28. 11. 2022. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: DCD Publishing)
V nejnovějším vydání partnerského katalogu společnosti HP Inc., který je platný v období od listopadu 2022 do ledna 2023, se dozvíte o novinkách z portfolia počítačů a tiskáren. Na jednom místě najdete přehled produktů včetně základních parametrů a doporučených cen, akčních nabídek a probíhajících promoakcí. Čtěte více

Inspirujte se novým Partnerským katalogem společnosti HP Inc.

26. 8. 2022. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: DCD Publishing)
V nejnovějším vydání partnerského katalogu společnosti HP Inc., který je platný v období od srpna do října 2022, se dozvíte o novinkách z portfolia počítačů a tiskáren. Na jednom místě najdete přehled produktů včetně základních parametrů a doporučených cen, akčních nabídek a probíhajících promoakcí. Čtěte více

Inspirujte se novým Partnerským katalogem společnosti HP Inc.

20. 5. 2022. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: HP Inc.)
V nejnovějším vydání partnerského katalogu společnosti HP Inc., který je platný v období od května do července 2022, se dozvíte o novinkách z portfolia počítačů a tiskáren. Na jednom místě najdete přehled produktů včetně základních parametrů a doporučených cen, akčních nabídek a probíhajících promoakcí. Čtěte více

Inspirujte se novým Partnerským katalogem společnosti HP Inc.

28. 2. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
V nejnovějším vydání partnerského katalogu společnosti HP Inc., který je platný pro období od února do dubna 2022, se dozvíte o novinkách z portfolia počítačů a tiskáren. Na jednom místě najdete přehled produktů včetně základních parametrů a doporučených cen, akčních nabídek a probíhajících promoakcí. Čtěte více