V mobilech prosurfujeme výrazně více

3. 7. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: Ericsson)
Jen v prvním čtvrtletí tohoto roku lidé celosvětově spotřebovali více dat než za celý rok 2011. Do roku 2019 pak spotřeba dat naroste desetinásobně.

Podle předpovědi společnosti Ericsson má do roku 2019 každý rok datový provoz průměrně narůst o 45 %. Na konci výhledového období by mobilní datový přenos měl dosáhnout desetinásobek toho loňského, přibližně deseti exabajtů.

Roste i počet mobilních datových připojení a průměrná spotřeba dat na uživatele. Na vzestupu je i mobilní širokopásmové připojení, které podle Ericssonu v roce 2019 dosáhne 7,6 miliard přístupů a bude tvořit 80% všech mobilních připojení.

Nejvýraznější růst v počtu mobilních datových připojení zaznamená Asie, kde jejich počet naroste dvanáctinásobně. Jen v Číně by mělo do pěti let přibýt více než půl miliardy nových připojení. Co se týče našeho regionu, Ericsson odhaduje, že se počet nových připojení do roku 2019 zvýší osminásobně. „Hlavním motorem růstu bude zdokonalování technologií HSPA a rozvoj sítí LTE. Díky tomu bude stoupat i poptávka po rychlosti a kvalitě a s tím i nároky uživatelů," uvedl Jiří Rynt ze společnosti Ericsson Česká republika.

Hlavním důvodem predikovaného nárůstu mobilního datového přenosu je neustále se zvyšující počet smartphonů, stále populárnější video obsah a rychlejší mobilní sítě. Dnes jsou čtyři z pěti mobilů v nabídkách našich operátorů smartphony a ve společnosti je stále velký prostor pro jejich další rozšiřování. Navíc neustále zdokonalujeme a zrychlujeme mobilní sítě," vysvětlil Jiří Rynt.

Celkový datový provoz generovaný smartphony už překonal objem dat spotřebovaných mobilními počítači, tablety a routery. Jak odhaduje studie, do roku 2019 počet smartphonů ve světě naroste trojnásobně, což povede k dramatickému nárůstu datové spotřeby.

Spotřeba mobilních dat roste mnohem rychleji než data spotřebované v pevných sítích. V absolutním měřítku zůstane pevný datový provoz dominantní i v roce 2019, přestože jeho podíl klesne. Zatímco v 2013 mobilní datový provoz činil pět procent celkových přenesených dat, v roce 2019 jeho podíl poroste na dvanáct procent.

Štítky: 

Podobné články

Mercusys: router MB230-4G s podporou LTE

6. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Mercusys)
Společnost Mercusys představila bezdrátový dvoupásmový gigabitový router MB230-4G, který přináší vysokorychlostní internetové připojení díky technologii 4G+ Cat6 a standardu AC1200. Model je určen pro domácnosti a malé firmy, které vyžadují stabilní a rychlé internetové připojení i v místech, kde není pevná konektivita vyžadována (nebo není k dispozici). Čtěte více

Internetové konektivitě dominuje Wi-Fi. Polovina připojení má rychlost přes 100 Mbit/s

1. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTU)
Mezi hlavní zjištění zprávy ČTÚ o vývoji cen a trhu elektronických komunikací se zaměřením na rok 2023 lze zařadit stále stoupající objem přenesených dat u pevného i mobilního internetu, i když již vzestup není tak raketový jako v minulých letech. Nejvyšší meziroční nárůst zaznamenal objem dat přenesený v sítích 5G. Nepatrně také vzrostl objem provolaných minut v mobilních sítích. Čtěte více

T-Mobile představil nové tarify MAGENTA TV a zjednodušil nabídku DSL

10. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: T-Mobile)
T-Mobile představil novou nabídku pro diváky MAGENTA TV a zjednodušil portfolio pro uživatele Pevného internetu. Nové TV tarify Plus budou nabízeny a všem stávajícím zákazníkům MAGENTA TV postupně aktivovány od 4. listopadu 2024. Čtěte více

O2 ve své 5G síti otestovalo technologii RedCap, která je zásadní pro průmysl a internet věcí

4. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: O2)
O2 na konci června 2024 jako první operátor v Česku dokončil ve spolupráci se svými dodavateli laboratorní testování nové širokopásmové technologie RedCap. Je to důležitý milník pro rozvoj tzv. internetu věcí a další rozšíření automatizace továren, průmysl 4.0, i pro rozšířenou nebo virtuální realitu. Čtěte více