V Česku vzniká první evropská aréna CyberGym k tréninku proti kybernetickým útokům

8. 9. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: CyberGym)
Aréna zákazníky naučí bránit se sofistikovaným kybernetickým útokům a sloužit bude především institucím tzv. kritické infrastruktury, u nichž může mít takový útok celospolečenské dopady – tedy například veřejné správě, bankám či telekomunikačním či zdravotnickým organizacím. Aréna bude stát nedaleko Prahy a její otevření je plánováno na únor 2016.

Aktivity společnosti CyberGym jsou reakcí na zvyšující se rizika v kybernetickém prostoru, jež souvisejí s rostoucí profesionalitou útočníků a faktem, že kybernetický prostor se stal účinným bojovým nástrojem. Provoz tréninkové arény v sobě zahrnuje výstavbu zázemí, které je schopno dokonale napodobit infrastrukturu zákazníků včetně výrobních částí. Klienti tak budou moci získat jedinečné zkušenosti, jak se hrozbám bránit, a to díky zkušeným instruktorům a léty ověřené metodice.

Investice do projektu, který obsahuje vybudování tréninkové arény spolu s jedinečným know-how a supervizí izraelské strany, se pohybuje v řádu milionů dolarů. Prostředky byly poskytnuty soukromým investorem. Firma Corpus Solutions  zajistila přední lektory, kteří mají zkušenosti z kybernetické bezpečnosti a prošli tréninkem v Izraeli. Za nejvhodnější lokalitu, která splňovala specifické požadavky izraelských expertů, byla zvolena Řitka. Pracovat v ní bude zhruba 25 expertů a lektorů. Budova v tuto chvíli již prochází rekonstrukcí, která by měla být hotova začátkem příštího roku.

Tomáš Přibyl, nový CEO CyberGym Europe, doplnil: „Pro Českou republiku bude mít výstavba arény ohromný přínos. Zprovoznění arény je základním stavebním kamenem budování evropského centra kybernetické bezpečnosti (EuCybSEC), které bude koncentrací konsolidovaného know-how v oblasti kybernetické bezpečnosti a bude sdružovat partnery, kteří v této oblasti přinášejí přidanou hodnotu. Výstavba arény v Česku je příležitost, jak profesionalizovat a pozvednout celé odvětví IT bezpečnosti na zcela novou úroveň a nabídnout tyto služby i ostatním zemím. Zároveň tím poskytneme i platformu pro výchovu nových expertů. Kybernetická bezpečnost se tak stane skutečným celospolečenským tématem odpovídajícím důležitosti dnešní doby.“

Jak taková aréna funguje? Jedinečný praktický výcvik je ušitý na míru zákazníka a postaven na skutečných scénářích kybernetické války. Klientův obranný tým, složený z IT techniků a manažerů, a dalších řídících pracovníků, má tak příležitost zažít a nacvičit si obranu proti skutečným kybernetickým útokům, vedených proti nim v reálném čase týmem hackerů CyberGym Europe.

Ofir Hason, Global CEO CyberGym, prohlásil: „Vybrali jsme si Českou republiku nejen kvůli její strategické pozici a solidním ekonomickým podmínkám, ale také proto, že zde působí jedni z nejlepších IT expertů v regionu. Česká republika je navíc zemí, která patří mezi první na světě, kde již platí kybernetický zákon.  Kromě toho Izrael a Česká republika mají historicky velmi dobré vztahy. Arénu bereme jako náš malý příspěvek Evropě útokům současné a budoucí kybernetické válce.“

V Izraeli patří mezi klienty arény, kromě tamních vládních agentur, například španělská
nebo litevská vláda, dále největší soukromá portugalská banka Millennium i celá řada dalších významných společností. Aktuální portfolio čítá více než sedm desítek klíčových zákazníků. V příštím roce CyberGym plánuje otevřít další arény: ve Spojených státech, Asii a Latinské Americe.

„Troufám si tvrdit, že celkový počet klientů CyberGym se po otevření arény v České republice více než zdvojnásobí. Vedou mě k tomu dva zásadní důvody – Evropa vnímá kybernetické hrozby jako reálné a přitom na ně řada zemí v tomto regionu stále není dostatečně připravena. Optimismus mi dodává také skutečnost, že již dnes máme všechny tréninky obsazené na dlouhou dobu dopředu,“ podotkl Ofir Hason.

Tomáš Pojar, bývalý velvyslanec ČR v Izraeli, uzavřel: „S napětím jsem sledoval, jak jednání CyberGymu, který se v Izraeli těší obrovskému zájmu, v Česku dopadnou. Jeho tréninkový koncept je považován za zcela jedinečný. Ještě jako velvyslanec v Izraeli jsem měl možnost poznat jeho přínosy nejen pro komerční, ale i státní instituce, jež jsou odpovědné za zvyšování obranyschopnosti v tomto novém bojovém prostoru. Izrael je podle mě zemí, která reprezentuje absolutní špičku v této oblasti. Jsem proto rád, že si CyberGym nakonec vybral právě Česko. Vnímám to jako důležitý krok k naplnění dohody mezi Českou republikou a Izraelem v oblasti kybernetické bezpečnosti.“

Tréninkové centrum v Řitce by mělo otevřeno v únoru 2016.

Štítky: 

Podobné články

Vliv bezpečnostních řešení na pojistné události v kyberbezpečnosti

4. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Z průzkumu společnosti Sophos vyplývá, že hodnota pojistného plnění z kybernetického pojištění, které uplatňují organizace využívající služby MDR, je v průměru o 97,5 % nižší než u organizací, které se spoléhají pouze na ochranu koncových bodů. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více