V březnu Čechům nejvíc škodil Javascript, který je přesměrovává na reklamní weby
Kód si tak podržel nechvalnou první pozici mezi tuzemskými škodlivými kódy z února letošního roku. Jeho podíl na všech zachycených škodlivých kódech ale nepatrně klesl.
„JS/Adware.Agent.AF je nepříjemný i v tom, že kromě přesměrování na reklamní nebo jiné nechtěné weby maže seznam navštívených stránek, takže znemožňuje uživateli návrat zpět na legitimní webovou stránku,“ konstatoval Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti ESET. Jestliže podíl této nejčetnější hrozby v Česku během března mírně klesl, opačným směrem se vydal druhá nejčastěji zachycená potenciálně nechtěná aplikace HTML/Adware.Agent.A.
„HTML/Adware.Agent.A se vyskytuje ve formě online dotazníku, za jehož vyplnění tvůrci slibují uživateli hodnotný produkt, například mobilní telefon. Útočníci se tak dostávají k osobním údajům uživatelů, které následně zneužijí,“ popsal Miroslav Dvořák. V březnu stál tento dotazník za 5,41 procenty všech útoků detekovaných společností ESET, což je o 0,28 procentního bodu více než v únoru, kdy se nacházel na třetí pozici mezi nejčastějšími hrozbami.
V březnu se na třetí místo v žebříčku škodlivých kódů vyšvihl exploit Win32/Exploit.CVE-2017-11882, který zneužívá bezpečnostní díru v softwaru Microsoft Equation Editor, který je součástí Microsoft Office. „Tento kód umožňuje spuštění libovolného programového kódu v kontextu uživatele jež otevřel škodlivý dokument,“ uzavřel Dvořák.
Nejčastější internetové hrozby v České republice za březen 2019:
1. JS/Adware.Agent.AF (6,81 %)
2. HTML/Adware.Agent.A (5,41 %)
3. Win32/Exploit.CVE-2017-11882 (5,2 %)
4. HTML/ScrInject (4,93 %)
5. PDF/Fraud (4,59 %)
6. JS/Adware.Agent.AA (4,39 %)
7. PDF/Phishing.Agent.KOG (3,63 %)
8. Win32/GenKryptik (2,49 %)
9. SMB/Exploit.DoublePulsar (2,44 %)
10. JS/CoinMiner (2,08 %)