Uživatele ohrožují nové způsoby šíření ransomwaru
I mezi českými a slovenskými firmami podle průzkumu, který Acronis provedl mezi svými lokálními partnery, panují v oblasti ochrany dat největší obavy právě z ransomwaru.
Pravidelné zálohování je základní ochranou před ztrátou dat – jak firemních, tak osobních. I když se situace za posledních 10 let významně zlepšila, podle analytické společnosti Backblaze 24 % domácích uživatelů uživatelů stále nezálohuje svá data vůbec a jen 15 % těchto uživatelů zálohuje alespoň jednou týdně.
„Využívám program Acronis ke každodennímu zálohování svých osobních fotografií a důležitých souborů a e-mailů. Při prohlížení fotografií z SD karty mobilního telefonu na svém PC zahlásila služba Acronis Active Protection zachycení ransomwaru a díky tomu se podařilo zablokovat procesy šifrování v samotném zárodku,“ popsal svou letošní zkušenost s ransomwarem Štefan Jurovčík, uživatel softwaru Acronis True Image 2019 pro osobní zálohování.
Také v podnikovém segmentu se hrozby ransomwaru stále vyvíjejí – podle výhledu Acronis do roku 2019 se letos kybernetické útoky zaměří mj. na využití AI a machine learning technik, útoky na IoT zařízení a útoky využívající 5G sítí a aplikací.
Klíčová zjištění lokálního průzkumu, který se týkal firemního zálohování mezi českými a slovenskými firmami:
- Největší obavy v oblasti ochrany dat mají české a slovenské podniky z jejich zašifrování ransomwarem (86 %) a z úniku citlivých firemních informací (68 %).
- Nejvíce firmy zálohují do síťových úložných zařízení (89 %), na externí disky (32 %) a do cloudu (27 %)
- Nejvíce zálohuji virtuální stroje (88 %), fyzické servery (55 %) a PC stanice/notebooky (46 %), přičemž mobilní zařízení (chytré telefony, tablety) zálohuje pouze 4 % firem.
- Jako nedostatečně zajištěné považuje zálohování u svých zákazníků 22 % lokálních partnerů Acronis.