Uživatele ohrožují nové způsoby šíření ransomwaru

1. 4. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Acronis u příležitosti Světového dne zálohování uvedl, že největší hrozbou pro osobní i firemní data je stále ransomware. Objevují se navíc nové způsoby průniku ransomwaru do osobních počítačů, jako například v poslední době nákaza zjištěná na SD kartě mobilního telefonu.

I mezi českými a slovenskými firmami podle průzkumu, který Acronis provedl mezi svými lokálními partnery, panují v oblasti ochrany dat největší obavy právě z ransomwaru.

Pravidelné zálohování je základní ochranou před ztrátou dat – jak firemních, tak osobních. I když se situace za posledních 10 let významně zlepšila, podle analytické společnosti Backblaze 24 % domácích uživatelů uživatelů stále nezálohuje svá data vůbec a jen 15 % těchto uživatelů zálohuje alespoň jednou týdně.

„Využívám program Acronis ke každodennímu zálohování svých osobních fotografií a důležitých souborů a e-mailů. Při prohlížení fotografií z SD karty mobilního telefonu na svém PC zahlásila služba Acronis Active Protection zachycení ransomwaru a díky tomu se podařilo zablokovat procesy šifrování v samotném zárodku,“ popsal svou letošní zkušenost s ransomwarem Štefan Jurovčík, uživatel softwaru Acronis True Image 2019 pro osobní zálohování.

Také v podnikovém segmentu se hrozby ransomwaru stále vyvíjejí – podle výhledu Acronis do roku 2019 se letos kybernetické útoky zaměří mj. na využití AI a machine learning technik, útoky na IoT zařízení a útoky využívající 5G sítí a aplikací.

Klíčová zjištění lokálního průzkumu, který se týkal firemního zálohování mezi českými a slovenskými firmami:

  • Největší obavy v oblasti ochrany dat mají české a slovenské podniky z jejich zašifrování ransomwarem (86 %) a z úniku citlivých firemních informací (68 %).
  • Nejvíce firmy zálohují do síťových úložných zařízení (89 %), na externí disky (32 %) a do cloudu (27 %)
  • Nejvíce zálohuji virtuální stroje (88 %), fyzické servery (55 %) a PC stanice/notebooky (46 %), přičemž mobilní zařízení (chytré telefony, tablety) zálohuje pouze 4 % firem.
  • Jako nedostatečně zajištěné považuje zálohování u svých zákazníků 22 % lokálních partnerů Acronis.
Video : 
Štítky: 

Podobné články

Vliv bezpečnostních řešení na pojistné události v kyberbezpečnosti

4. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Z průzkumu společnosti Sophos vyplývá, že hodnota pojistného plnění z kybernetického pojištění, které uplatňují organizace využívající služby MDR, je v průměru o 97,5 % nižší než u organizací, které se spoléhají pouze na ochranu koncových bodů. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více