Úsporné chlazení datových center

8. 4. 2011. (redaktor: Martin Bartolšic, zdroj: APC)
EcoBreeze je první úsporný systém chlazení pomocí vzduchového ekonomizéru, který udržuje vnější vzduch mimo datová centra. Unikátní modulární chladicí řešení společnosti APC by Schneider Electric výrazně pomáhá zvyšovat jejich efektivnost. Spotřeba je ve srovnání s běžnými sálovými jednotkami o 55 procent nižší.
Ivan Hábovčík, Obchodní ředitel IT Business, Schneider Electric CZ představuje EcoBreeze

Systém chlazení EcoBreeze umožňuje přepínat podle potřeby mezi chlazením vzduchem a nepřímým odpařováním. Spotřebu energie snižuje vyrovnáváním teplotních rozdílů mezi venkovním vzduchem a vzduchem v IT zařízení. Datové centrum se tak chladí úsporně a bez výkyvů. Už při zběžném pohledu na objekt datového centra, z něhož jednotlivé moduly v řadách vystupují do vnějšího prostředí, je tento základní princip zjevný.

Vzduch z IT zařízení se ve venkovním prostředí ochladí a vrátí se do datového centra zvýšenou podlahou nebo difuzory studené uličky. Dovnitř je vháněn děrovanými dlaždicemi před serverovými stojany a využívá se k udržení serverů v bezpečné provozní teplotě. Ohřátý (horký) vzduch ze serverů je kontrolován pomocí obvodů napojených na stojany a stoupá ke stropu, kde je nasáván do vratného potrubního vedení EcoBreeze. Po zpětném ochlazení se opět vrátí do datového centra difuzory studené uličky.

Výhody

EcoBreeze na potřeby současných datových center reaguje zavedením různých úspor v každém modulu. Navíc vyhovuje požadavkům normy ASHRAE 90.1/TC 9.9 na účinnost a úspornost v různých velikostech zařízení. Dokáže tak chladit jakékoliv datové centrum.

Zařízení je umístěno mimo datové centrum, a tak může využívat možnosti místního klimatu. Dokáže přitom automaticky přepínat mezi dvěma způsoby chlazení.

Chlazení vzduchem - odvádí horký vzduch z IT zařízení prostřednictvím elektronicky řízených větráků. Následně tento vzduch prochází vnitřními kanálky chladiče s nepřímým odpařováním (IEC). Po zchlazení vzduch opustí IEC, projde chladičem a vrátí se zpět do datového centra.

Výměna vzduchu s nepřímým odpařováním. Vyšší teplota prostředí již neumožňuje chlazení vzduchem, a tak se přikročí k chlazení nepřímým odpařováním, při němž se vzduch ochlazuje odpařováním vody vně větracích kanálků.

EcoBreeze je první řešení, které zamezuje kontaktu vzduchu vně datového centra se vzduchem uvnitř zařízení nezávisle na použitém způsobu chlazení (chlazením vzduchem či nepřímým odpařováním). Má rovněž proporční chladicí systém a integrovanou úpravu vody, díky níž není vodu třeba chemicky upravovat. APC tak předchází ekologickým rizikům spojeným s některými systémy používajícími ať už vodu či jinou chladicí látku. Obě použité úsporné strategie chlazení maximálně využívají místní klimatické podmínky, aby během roku dosáhly nejúčinnějšího a nejefektivnějšího chlazení.

Čtyři až osm modulů v jedné jednotce

EcoBreeze se dodává v podobě individuálních 50kW modulů, které lze spojit až do čtyř (200 kW) nebo osmi modulů (400 kW) zajišťujících chlazení. Zákazníci si tak mohou díky tomuto modulárnímu přístupu pořizovat jen to, co aktuálně potřebují. Zároveň svou chladicí kapacitu mohou v budoucnu rozšířit spolu podle růstu datového centra. Modularita zároveň přináší redundanci na úrovni konstrukce a dostupnost systému i při údržbě nebo servisu. Elektřina, voda, distribuce vzduchu i komunikační spojení jsou centralizované, což zjednodušuje nároky na instalaci.

Tím, že zařízení je umístěno mimo obvod samotného datového centra, nezabírá žádný prostor určený pro IT technologie . IT manažeři tím mohou prostor v datovém centru využít ke zvýšení jeho kapacity, aniž by potřebovali místo pro další chladicí jednotky.

V současné době hovoří pro nasazení EcoBreeze především to, že se datová centra neustále rozšiřují a potřebují čím dál více energie. Místní energetické firmy však mají tvrdá omezení pro odběr více energie z rozvodné sítě. Je přitom potřeba snížit spotřebu elektřiny na chlazení, aby zbyla pro IT zařízení s přidanou hodnotou.

Poprvé byl EcoBreeze představen na konferenci DatacenterDynamics v Londýně v listopadu loňského roku. Na trhu bude v Evropě a tedy i v České republice, na Středním východě a v Africe během roku 2011.

Obrazová galerie: