USA jsou nejvíce ohroženy spamováním
S více než miliardou lidí a rostoucí poptávkou po internetovém připojení v obou zemích nepřekvapí, že se v žebříčku Dirty Dozen ocitly i Čína a Indie. Nikoho také neudiví, že s více než 300 miliony lidí figurují v čele žebříčku Spojené státy.
Ačkoli Dirty Dozen naznačuje rozsah, v jakém jsou počítače v jednotlivých zemích používány pro doručování spamu, neurčuje už, odkud jsou spamy rozesílány. Je to proto, že většina spamů je posílána v dnešní době nepřímo, speciálně pokud jsou zjevně odesílány s úmyslem škodit. Patří mezi ně následující:
•Phishingové e-maily: Snaží se nalákat na vstup na falešné stránky, kde je třeba zadat heslo, stejně jako například u e-bankingu nebo vstupu na webmailový účet.
• Malwarové odkazy: Nabádají kliknout na linky, které automaticky přesměrují tak, aby se prohlížeč dostal na stránky napadnutelné hackery.
• Dodávky malwaru: Používají falešné záminky, například falešné faktury, aby donutily otevřít zavirovanou přílohu.
• Zloděj identity: Vyzve ke sdělení osobních údajů, například pod příslibem práce z domova.
• Investiční podvody: Investiční plány zveřejňované na internetu jsou stěží regulovatelné a co hůře, jedná se vždy o podvod.
• Poplatek za podvod: Slibují bohatství či lásku, ale je třeba nejdříve zaplatit poplatek předem.
„Nezapomínejme, že Dirty Dozen nám nesdělí, odkud spamy pocházejí,” upozornil Paul Ducklin, bezpečnostní specialista ze společnosti Sophos. „Ukazuje nám, jak se přenáší od podvodníků k potenciálním obětem. Pokud jste občany dbalými zákona v nejvíce zákony dodržující zemi na světě, můžete si představit svoji zemi mezi TOP12 jen v případě, že nedodržujete všechna bezpečnostní opatření. Bude to znít sice jako klišé, ale bezpečnost začíná doma.”