Ultrabook – rok od uvedení
Nejzásadnější inovaci ovšem představuje dotykové rozhraní, které podstatně rozšířilo tradiční ovládací prvky počítače – klávesnici a myš. Novému dotykovému ovládání bezprostředně vycházejí vstříc i výrobci, kteří v kategorii Ultrabook během posledních dvou měsíců roku 2012 uvádějí na trh více než 40 nových zařízení vybavených dotykovým displejem.
První vlna mobilních zařízení – minimálně dvanáct dotykových ultrabooků a osm tabletů s procesory Intel Core třetí generace – právě přichází i na český trh, a to prostřednictvím firem Acer, Asus, Dell, Fujitsu, HP, Lenovo, Samsung, Sony a Toshiba.
Po přechodu k dotykovému ovládání přes displej se tradiční metody ovládání již v příštím roce rozšíří o podporu gest a hlasu. Inovace souvisí s uvedením čtvrté generace procesorů Intel Core, postavené na 22nm výrobní technologii. Nové procesory s mikroarchitekturou Haswell zvýší laťku v oblasti HD grafiky, rychlejšího šifrování, lepšího zabezpečení a úspornějšího provozu. Nová mikroarchitektura Haswell umožní vyrábět nejen ještě tenčí a lehčí ultrabooky i další konvertibilní zařízení s vyšším výkonem a delší výdrží baterie, ale také uživatelům zpřístupní takzvaný percepční computing. Díky jejím funkcím bude počítač schopen reagovat na projevy uživatele.
Percepční výpočetní technika stojí na využití dotykových obrazovek, senzorů a kamer, jež jsou implementovány do mobilních zařízení. Ultrabooky budou vybaveny více způsoby pro interakci s počítačem. Prvních úspěchů již bylo dosaženo například v oblasti rozpoznání hlasu. Jde o systém s programem Nuance Dragon Assistant.
Intel rovněž rozvinul spolupráci se společnostmi Creative a SoftKinetic s cílem významně zdokonalit ovládání prostřednictvím pohybů. Umožní to radikálně zmenšené 3D kamery integrované do počítače a napájené z USB, které jsou nesrovnatelně energeticky úspornější a levnější než dřívější generace těchto zařízení. Díky platformě společnosti SoftKinetic bude možné ovládat počítač pohyby deseti prstů ruky, aniž by se počítače dotkly.