Trendy v ERP pro rok 2017
Cloud pro malé projekty
Mezi lety 2011-2015 rostl podle Azoth Analytics trh s cloudovými ERP řešeními ročně o 6,4 %, mezi lety 2016-2021 má růst činit 8,3 %. Většina projektů má být podle stejného zdroje přitom uskutečňována v malých společnostech. „Přes nejrůznější proklamace je evidentní, že cloud se v oblasti ERP prosazuje velmi pomalu, a to ponejvíce mezi malými organizacemi, pro které je to většinou první takové řešení, které nasazují,“ řekl Jiří Rákosník, obchodní ředitel společnosti J.K.R. „Zájem českých středních a větších podniků o ERP řešení v cloudu je malý, maximálně o této variantě firmy uvažují ve spojení s nějakou další podnikovou aplikací, kterou jim ERP systém dostatečně nepokrývá, jako je řízení vztahů se zákazníky či personalistika.“ Nemalým rizikem ovšem v takových případech je, že se nepodaří udržet jedinou verzi pravdy, tedy zajistit v reálném čase konzistentnost a aktuálnost dat napříč všemi klíčovými podnikovými procesy. Také mohou nastávat problémy se vzájemnou kompatibilitou, jak se budou nasazovat nové verze aplikací.
Dvouvrstvé ERP
Pro velké společnosti, které působí ve více zemích, nebo mají více samostatných poboček, získává dvouvrstvá ERP strategie na popularitě. Koncept dvou úrovní ERP, kde podřízené složky nemusí mít stejné ERP řešení jako centrála, přináší řadu výhod, od nižších nákladů, přes lepší možnosti v oblasti přizpůsobení a lokalizace, až po příležitost zvolit oborově specializované řešení. „Mezi našimi uživateli je řada společností, jejichž centrála používá například SAP, který by však pro místní potřeby byl příliš robustní, drahý či jinak nevhodný,“ přiblížil Jiří Rákosník.
Digitální transformace
Inteligentní ERP či i-ERP analytická organizace IDC definuje jako systémy využívající nové technologie typu strojového učení či prediktivní analytiky ke zpracování dat a práci s nimi. Digitální transformace přetváří mnoho softwarových aplikací včetně marketingové automatizace, služeb a podpory, prodeje a v některých ohledech i ERP. S příchodem inteligentních ERP systémů se uživatelům velmi usnadní analýza obchodních dat a výrazně se rozšíří možnosti jejího využití při podpoře rozhodování.
Mobilita
Množství uživatelů ERP, kteří tráví celý den před počítačem, se snižuje a roste počet těch, kteří potřebují mít přístup k důležitým informacím v ERP mimo kancelář. Jde především o dostupnost informací z CRM řešení v terénu přes mobilní telefon či tablet, ideálně i s možností offline synchronizace, protože ne všude je dostatečné pokrytí kvalitním signálem. Pracovníci v terénu, především obchodníci a servisní technici, tak mohou získávat potřebné informace i bezodkladně zadávat nové záznamy, objednávky a podobně.
ERP není jen software
ERP řešení je základním nástrojem pro moderní a efektivní podnikání. Role samotného softwaru na celkovém výsledku se však v průběhu let snižuje a naopak roste význam přidružených činností, jako jsou odborné konzultace a poradenství pro optimalizaci podnikových procesů. Stejně tak při výběru ERP řešení je čím dál méně důležitá přítomnost konkrétní funkcionality, vyšší význam je přikládán oborové specializaci, zkušenostem, referencím a výsledkům dosaženým v uskutečňovaných projektech. „Zájemci o ERP řešení, se kterými se setkáváme, si plně uvědomují, že ERP aplikace není cílem projektu, ale prostředkem k vyřešení výzev, kterým čelí,“ doplnil Jiří Rákosník.
Nejsou lidi
Podle personální agentury Grafton Recruitment se v roce 2016 mzda ERP konzultanta pohybovala od 30 do 100 tisíc korun a mzda ERP vývojáře od 30 do 90 tisíc korun měsíčně. Nejvíce si obě povolání mohla vydělat v Praze (50-100 tisíc) a nejméně v Hradci Králové (30-50 tisíc). Vzhledem k nedostatku lidí, který na pracovním trhu panuje obecně a v oblasti IT je extrémní, bude v roce 2017 pokračovat růst mezd ERP odborníků. Uživatelé, kteří nebudou schopni potřebné ERP odborníky získat či zaplatit, budou odkázáni na své dodavatele ERP řešení a jejich konzultanty. Stabilní a zkušený tým na straně dodavatele tak bude zákazníky ceněn ještě více než v minulých letech.