Trendy pro rok 2015 podle Kaspersky Lab
V něm také podle odborníků na bezpečnost v kybernetickém světě zažijeme více útoků na soukromá data, zařízení Apple a propojená zařízení (například tiskárny) sloužící k proniknutí do podnikové sítě.
Novým trendem jsou cílené útoky přímo proti bankám. Příkladem může být útok, při němž byl kompromitován počítač účetního a využit ke spuštění větší transakce s finanční institucí. Jakmile se útočníci dostali do bankovní sítě, načerpali dost informací ke krádeži peněz přímo z banky – vzdáleně ovládali bankomaty, aby vydávaly hotovost, provedli SWIFT bankovní převody z různých klientských účtů a zmanipulovali online bankovní systém tak, aby mohli převody peněz provádět na pozadí.
Během letošního roku narostly útoky proti bankomatům – protože mnoho z nich stále využívá Windows XP a fyzicky mají slabé zabezpečení, jsou značně zranitelné.
Dále se také očekává snaha o zneužití (virtuálních) platebních systémů a zřejmě i útoky na nový Apple Pay, který využívá i bezkontaktní technologii NFC.
Předpověď na rok 2015 v bodech:
- útoky na virtuální platební systémy, které se mohou rozšířit i na Apple Pay;
- útoky na bankomaty;
- případy napadení, kdy je bezpečnost banky prolomena pomocí cílených útoků;
- více případů „krvácejícího“ internetu – odhalení nebezpečných zranitelností ve starých programech;
- útoky na podnikové tiskárny a další zařízení, které pomohou útočníkovi proniknout do podnikové sítě a pohybovat se v ní;
- škodlivý software pro OS X šířený torrenty a pirátskými programy;
- rozštěpení velkých hráčů na poli kyberzločinu na malé nezávislé jednotky, což se promítne v rozsáhlou útočnou základnu a různé útoky z různých zdrojů.