Trendem se stávají phishingové kampaně vedené prostřednictvím QR kódů

29. 3. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Podle nejnovější čtvrtletní zprávy HP Wolf Security Threat Insights Report jsou na vzestupu phishingové kampaně vedené prostřednictvím QR kódů. Útočníci jsou zároveň nuceni přemýšlet o invenčních způsobech napadení i kvůli blokování maker ve výchozím nastavení sady Office, což se na jejich počínání projevuje od 2. čtvrtletí 2022.

Díky izolaci hrozeb, jimiž se na počítačích obcházejí detekční nástroje, má HP Wolf Security detailní přehled o nejnovějších technikách, používaných kybernetickými zločinci. Zákazníci používající řešení HP Wolf Security již klikli na více než 25 miliard e-mailových příloh, webových stránek a souborů ke stažení, aniž by došlo k narušení bezpečnosti.

Od února 2022 začala společnost Microsoft ve výchozím nastavení blokovat makra v aplikacích sady Office, čímž útočníkům znesnadňuje spouštění škodlivého kódu. Data shromážděná týmem HP Threat Research ukazují, že od 2. čtvrtletí 2022 útočníci diverzifikují své techniky a hledají nové způsoby, jak napadnout výpočetní zařízení a ukrást data.

Výzkum vycházející z údajů z milionů koncových zařízení, chráněných systémem HP Wolf Security, dospěl k následujícím zjištěním:

  • Nárůst podvodných útoků vedených prostřednictvím QR kódů: Od října 2022 zaznamenává společnost HP téměř denně podvodné kampaně zneužívající skenování QR kódů. Při tomto podvodu se útočníci snaží přimět uživatele k naskenování QR kódu z počítače pomocí mobilního zařízení – chtějí využít potenciálně slabší ochrany před phishingem a méně pravděpodobné detekce útoku na mobilních zařízeních. QR kód přesměruje uživatele na škodlivé webové stránky, které od něj následně požadují zadání údajů z kreditní či debetní karty. Ve 4. čtvrtletí se například objevovaly phishingové kampaně, při nichž se útočníci vydávali za doručovací společnosti a požadovali platbu.
  • Společnost HP zaznamenala 38% nárůst množství škodlivých příloh ve formátu PDF: V poslední době byly zaznamenány útoky vedené prostřednictvím vložených obrázků, odkazujících na zašifrované škodlivé soubory ZIP, které se takto snažily obejít programy skenující přístup na web. Pokyny v souboru PDF obsahují heslo a uživatel je vmanipulován do toho, aby s jeho použitím rozbalil soubor ZIP, čímž se nainstaluje malware QakBot nebo IcedID. Ten umožňuje útočníkům získat neoprávněný přístup k systémům, kterých využívají jako základnu pro nasazení ransomwaru.
  • 42 % malwaru bylo šířeno prostřednictvím archivních souborů ve formátech ZIP, RAR či IMG: Zneužití archivů vzrostlo od 1. čtvrtletí 2022 o 20 %, protože původci hrozeb přecházejí pro spouštění škodlivých programů na skripty. Prostřednictvím souborů Office, jako jsou Microsoft Word, Excel a PowerPoint, je pak šířeno 38 % škodlivého softwaru.

„Zaznamenali jsme, že se distributoři malwaru, jako je Emotet, snaží obejít přísnější sledování maker v aplikacích Office propracovanými taktikami sociálního inženýrství, které se podle našeho názoru jeví jako méně účinné. Když se však jedny dveře zavřou, jiné se otevřou – což dokládá nárůst podvodných QR kódů, malvertisingu, infikovaných archivů a malwaru v PDF souborech,“ vysvětlil Alex Holland, samostatný analytik v oblasti malwaru, člen týmu pro výzkum kybernetických hrozeb HP Wolf Security společnosti HP Inc. „Uživatelé by si měli dávat pozor na e-maily a webové stránky, které vyzývají ke skenování QR kódů a předávání citlivých údajů, a na soubory PDF odkazující na archivy chráněné heslem.“

Ve 4. čtvrtletí společnost HP také zjistila, že v malvertisingových kampaních bylo použito 24 napodobenin populárních softwarových projektů k infikování počítačů osmi rodinami malwaru – ve srovnání s pouhými dvěma podobnými kampaněmi v předchozím roce. Útoky spočívají v tom, že uživatelé kliknou na reklamu ve vyhledávači, která je navede na škodlivé webové stránky, jež vypadají téměř stejně jako stránky skutečné.

„Ačkoli se techniky vyvíjejí, původci hrozeb při útocích na koncová zařízení uživatelů stále využívají sociální inženýrství,“ připomněl dr. Ian Pratt, globální ředitel pro oblast zabezpečení osobních systémů ve společnosti HP Inc. „Organizace by měly používat systémy zajišťující dostatečně silnou izolaci hrozeb, aby se tímto způsobem ochránily před nejběžnějšími typy útoků, jako jsou podvodné e-mailové zprávy, webové stránky a škodlivé soubory. V kombinaci s řešeními na ochranu přístupových údajů, která uživatele varují před zadáváním citlivých údajů na podezřelé stránky nebo jim v tom zabrání, se tím výrazně omezí prostor pro útoky a zlepší se zabezpečení.“

Celou zprávu naleznete zde.

Profilová karta firmy

HP Inc.

HP Inc.

Naší vizí je vytvořit technologii, která každému změní život k lepšímu – každému člověku, každé organizaci a každé komunitě na celém světě – a to kdekoli. To nás motivuje a inspiruje dělat to, co děláme. A vyrábět to, co vyrábíme. Objevovat a znovuobjevovat. Vytvářet technologie, které ohromují. Nepřestáváme jít energicky za svým, protože ani vy nepřestáváte. Také znovuobjevujete způsob, jakým pracujete. Jakým si hrajete. Jakým žijete. Díky našim technologiím znovuobjevíte svět.

To je naše poslání. To je společnost HP v novém kabátě.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více
Foto: Algotech

Tržby z prodeje bezpečnostních produktů vloni vzrostly o 15,6 %

8. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětové tržby za bezpečnostní produkty dosáhly v roce 2023 celkem 106,8 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 15,6 % oproti roku 2022. Růst tržeb byl výrazný – podle IDC zaznamenalo dvouciferný meziroční nárůst všech šest sledovaných kategorií. Růst by měl navíc pokračovat přinejmenším do roku 2028. Čtěte více