Trend „Přines si své PC“ významně ovlivní transformaci firemního IT
„Před pandemií COVID-19 se o trend „Přines si své PC“ (BYOPC) nikdo příliš nezajímal,“ uvedl Rob Smith, ředitel výzkumu v Gartneru. „Ale po rychlém nástupu opatření proti šíření viru firmy vlastně neměli jinou alternativu. Urgentní potřeba umožnit zaměstnancům pracovat na dálku a absence patřičného (hardwarového) vybavení tuto potřebu ukázala v plném rozměru. Podle klientů Gartneru byla adopce tohoto trendu v roce 2019 na úrovni asi pěti procent.“
A právě proto se v letošní hype křivce Gartneru dva trendy výše zmiňované trendy objevily na jejím samotném vrcholu. A v následujících letech se jejich širší a hlubší přijetí stane důležitou otázkou, kterou se budou šéfové firemního IT a firemní bezpečnosti intenzivně zajímat.
„Šéfové firemního IT a bezpečnosti by měli počítat s potřebou adopce nástrojů a technologií pro dlouhodobou práci zaměstnanců z domova, čemuž by měli přizpůsobit samozřejmě také nástroje pro zachování bezpečnosti firemního prostředí,“ poznamenal Smith. „Je nutné klást důraz na bezpečnostní postupy včetně prvků, jako je vícefaktorové ověřování identity při přístupu do jakéhokoli systému, ať již virtuálního nebo rálného, cloudového či on-premise. Firmy si musí také nezbytně udělat pořádek ve firemních datech a v tom, kde jsou uložena. Zároveň musí také bezpodmínečně zpřístupnit i veškeré firemního systémy pro práci na dálku.“
Zároveň je však nutné omezit přístup jednotlivých pracovníků pouze k těm systémům, ke kterým skutečně potřebují pro výkon své práce. Před IT pracovníky je tak skutečně spousta práce, protože bezpečnost počítačů ve vlastnictví zaměstnanců je často velmi špatná a riziko nákazou malwarem, ransomwarem či útoku prostřednictvím phishingu bývá značné. „Bez investic do potřebných technologií je zkrátka riziko kompromitace firemního IT prostředí skutečně vysoké a potenciální škody mohou být nákladné. Důležité také je, aby IT oddělení pracovalo v souladu s dalšími odděleními, např. s HR či právníky, tak, aby bylo vše v souladu nejen s firemními, ale také právními předpisy.“
Nasazení nástrojů a technologií, které umožní bezpečný přístup jakéhokoli koncového bodu k jakékoli firemní síťové aplikaci včetně SD-WAN, bezpečných bran, CASB či firewallů nové generace, tak bude velmi důležitým předpokladem. Ačkoli jde ve své podobě o relativně nový přístup, pandemie COVID-19 v plné síle ukázala jeho nezbytnost. Firmy zkrátka budou muset do budoucna s nutností bezproblémové, avšak bezpečné práce na dálku, plně počítat a být na ni vždy připraveny. Protože jde vesměs o cloudové technologie, půjde jejich nástup ruku v ruce s adapcí cloudu.
„SASE přístup“ umožní firemnímu IT nasadit bohatou sadu bezpečnostních a síťových technologií konzistentním a integrovaným způsobem tak, aby byly podpořeny i další potřeby podniků jako digitální či byznysová transformace, edge computing či mobilita pracovní síly.