Trend Micro v první polovině roku zablokovalo 8,8 miliónu hrozeb souvisejících s COVID-19

10. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Trend Micro)
Společnost Trend Micro zveřejnila svoji nejnovější bezpečnostní pololetní zprávu, ze které vyplývá, že zdaleka nejčastějším typem kybernetické hrozby první poloviny letošního roku byly ty spojené s onemocněním COVID-19.

Kybernetičtí zločinci zneužívali situaci okolo nového koronaviru a rizika pro firmy umocnily bezpečnostní problémy spojené se vzdáleným přístupem při práci z domova. Takřka 92 % odhalených hrozeb, souvisejících s koronavirovou pandemií, bylo šířeno prostřednictvím elektronické pošty.

„Prvním šesti měsícům roku 2020 dominovala koronavirová pandemie, která ovšem nijak neomezila aktivity počítačových zločinců,“ uvedla Myla Pilao, ředitelka společnosti Trend Micro pro technický marketing. „IT lídři musí i nadále přizpůsobovat své bezpečnostní strategie tak, aby odpovídaly nejnovějším typům kybernetických hrozeb. To znamená nejen chránit koncové body, cloudové systémy, uživatelská oprávnění a virtuální privátní sítě, ale také aktualizovat bezpečnostní školení – vzdálení pracovníci by měli být efektivnější první linií obrany podnikové informační architektury.“

V prvním pololetí roku 2020 zablokovala společnost Trend Micro celkem 27,8 miliardy kybernetických hrozeb, z nichž 93 % se šířilo prostřednictvím elektronické pošty.

Oproti druhé polovině roku 2019 došlo k 19% nárůstu odhalených útoků zneužívajících firemní e-maily. Za vyšším výskytem tzv. BEC (Business Email Compromise) útoků stojí počítačoví podvodníci, kteří aktivity sociálního inženýrství cílili na uživatele pracující z domova.

Významnou roli nadále hrál i ransomware. Přestože došlo ke snížení celkového počtu odhalených útoků, oproti první polovině roku 2019 zaznamenala společnost Trend Micro o 45 % více nových rodin ransomwaru.

Globální organizace se navíc potýkaly s výrazným nárůstem počtu nově objevených zranitelností. Iniciativa Trend Micro Zero Day Initiative (ZDI) publikovala oproti první polovině roku 2019 o 74 % více bezpečnostních doporučení – 786. Některá z nich byla součástí aktualizací vydaných v Microsoft Patch Tuesdays. Tyto aktualizace napravily v průměru 103 problémů měsíčně. Rekordní byl červen 2020, během kterého došlo k vyřešení 129 zranitelností.

V první polovině roku 2020 zaznamenala společnost Trend Micro také 16% meziroční nárůst počtu zranitelností v průmyslových řídících systémech (Industrial Control System, ICS). Zvyšující se počet odhalených bezpečnostních problémů těchto systémů představuje významnou výzvu zejména pro majitele chytrých továren i dalších organizací využívajících průmyslový internet věcí.

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více