Telefónica radí, jak ochránit modem před blesky
Každoročně přijde mnoho zákazníků O2 o modem z důvodu přepětí, jehož nejpravděpodobnější příčinou je blesk. Na zařízení, která jsou poškozena přepětím, se reklamace nevztahují. Proto společnost uživatelům doporučuje, aby svá zařízení chránili přepěťovou ochranou nebo odpojením.
Během léta se počet reklamací zvyšuje až o třetinu, za což mohou bouřky. Telefónica se snaží přitom klientům zapůjčit náhradní modem po dobu opravy či jim v případě neopravitelné poruchy nabídnout nový modem za zvýhodněnou cenu.
Průměrně má blesk, který trvá zpravidla čtvrtinu vteřiny, proud 30 tisíc Amper (30 kA) - jde o tzv. negativní blesk, kdy dochází k vybití negativního náboje z mraku. Negativních blesků je naprostá většina - zhruba 95 procent. Zbytek tvoří pozitivní blesky, tedy vybití pozitivního náboje z mraku do země. Pozitivní blesky bývají přibližně šesti až desetinásobně silnější (průměrně 300 kA) a trvají až desetkrát déle a mohou udeřit i několik kilometrů od mraku. Ničivou sílu ale mají oba typy blesků.
Úder blesku může způsobit ve všech vedeních v dosahu nebezpečná přepětí, tedy impulsy o napětí až několika desítek tisíc voltů, která trvají přibližně tisícinu vteřiny. Tato přepětí mohou poškodit všechna elektronická zařízení připojená k zasaženému vedení, někdy dokonce způsobují i požár. Nebezpečná přepětí mohou vzniknout nejen kvůli blesku. Přepěťová ochrana renomovaných výrobců se dá pořídit už za několik set korun a ušetří majiteli výrazně vyšší škody na elektrických či elektronických zařízeních, takže ji lze rozhodně doporučit.
Pro ochranu telefonního vedení mívají vybrané přepěťové ochrany i konektory pro připojení telefonních kabelů, některé chrání i ethernetové spojení. Ochranu před přepětím zajistí také většina záložních napájecích zdrojů, mnohé z nich kromě ochrany elektrického vedení nabízejí také ochranu ethernetu a telefonního vedení.