Tablety v roce 2022

25. 2. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S tablety je to v posledním desetiletí jako na houpačce. Zdálo se, že doba jejich vrcholu je již nenávratně pryč, prodeje klesaly a výrobci, kromě několika málo výjimek, na tuto produktovou kategorii většinou rezignovali. Pak však přišla pandemie covidu-19 a skomírajícímu tržnímu segmentu dala druhou šanci.

Tablety lze s trochou nadsázky označit za jednoho z vítězů pandemie. Můžeme sice spekulovat, do jaké míry je zákazníci pořizovali kvůli relativně dostupným cenám, nebo prostě kvůli tomu, že nic jiného nebylo k dispozici. Nic však nezměníme na tom, že jejich prodej meziročně vzrostl o desítky procent, a i v dalších letech by se měl pohybovat nad úrovní, které dosahoval před vypuknutím pandemie.

V mnoha ohledech stále jde o nedoceněnou kategorii zařízení, a to jak z pohledu zákazníků, tak výrobců. Tradičně se zde intenzivně angažuje Apple a své produkty zde nabízí např. Samsung, Lenovo, Huawei či Amazon, další výrobci však spíše paběrkují. Svůj kus trhu se pokouší zabrat dále např. novinky od firem jako Nokia (respektive HMD Global), Xiaomi či Realme, ale až čas ukáže, jak moc vážně to tito výrobci s tablety myslí…

Atraktivní alternativa k telefonu i počítači

Pandemie nám ukázala, že tablety jsou univerzální, dostupné, snadno přenosné a uživatelsky přívětivé přístroje vhodné pro osobní i pracovní využití. Tablety byly v poslední době pod tlakem mnoha dalších typů zařízení, ať již hovoříme o stále se zvětšujících chytrých telefonech, nebo třeba konvertibilních noteboocích (či chromeboocích) s otočnými konstrukcemi a dotykovými displeji. Tablety však zabodovaly tím, že telefony jsou v některých ohledech stále příliš malé a počítače zase příliš velké, a v případě mnoha uživatelů posloužily vedle běžných činností, jako jsou surfování, práce s elektronickou poštou nebo třeba prohlížení sociálních sítí, také pro online komunikaci, studium, konzumaci multimédií nebo i jako náhrada herní konzole.

O tabletech se v drtivé většině případů nehovoří jako o přímé náhradě chytrého telefonu či počítače, ale spíše jako o doplňku k těmto zařízením, který využíváme jen v některých situacích. Do značné míry však jde o velmi schopná a v dnešní době již plně samostatná zařízení, která bez potíží poslouží i zcela samostatně. Jistě ne každému, ale zejména v případě zařízení od společnosti Apple existuje celá řada profesionálů, kteří tvoří a pracují výhradně na tabletu. Je sice pravda, že v některých momentech mohou být jejich možnosti ve srovnání se stolními počítači limitované či ne úplně vhodné, ale své nevýhody úspěšně kompenzují velkým množstvím benefitů, které jejich používání poskytuje.

Jednodušší tablety na doma

Značná část produkce tabletů míří na méně náročné domácí uživatele, kteří se orientují primárně podle ceny. Nároky takových uživatelů jsou většinou nižší. Důležité je, aby takový tablet nabídl kvalitní zpracování, dobře čitelný displej, adekvátní výdrž baterie a ideálně také (alespoň nějaké) dokoupitelné příslušenství, protože přinejmenším pouzdro (či stojánek) ocení skutečně každý. Hodit by se mohla např. i možnost připojení klasických kabelových sluchátek. Velkým benefitem je také softwarová podpora výrobce, a tudíž šance na doručování bezpečnostních aktualizací nebo upgradů operačního systému. Výhodu mají v tomto ohledu tablety od Applu, který je svou pověstnou dlouhodobou podporou známý. U výrobců zařízení s platformou Android taková jistota bohužel ani zdaleka nepanuje – vzhledem k této skutečnosti je tedy ideální doporučit takové modely, které mají v době nákupu co nejaktuálnější verzi systému.

A k čemu takový tablet poslouží? Nároky by samozřejmě měly odpovídat ceně, ale řekněme, že na takovémto tabletu by mělo bez potíží fungovat brouzdání po webu, práce s elektronickou poštou, sledování sociálních sítí, přehrávání videí z YouTube, poslech (streamované) muziky či třeba prohlížení fotografií. Záležitosti, jako je práce s kalendářem, poznámkami, kontakty či základní prohlížení jakýchkoli dokumentů a třeba i elektronických knih nebo digitálních časopisů, rovněž nebudou překážkou. Uživatelé mohou počítat i s hraním jednodušších her.

A po kterých modelech se dívat? Kromě cenově dostupných štik, za které můžeme označit produkty jako Nokia T20, TCL 10Tab Max či Realme Pad, jde primárně o přístroje od známějších společností jako Samsung (např. Tab A7 či Tab A8) nebo Lenovo (např. Tab M10, Tab K10, Tab P11 Plus). V jejich portfoliích můžeme najít celou řadu levnějších i dražších zařízení s různými úhlopříčkami displeje a různou výbavou (výkonem), takže si zde vybere skutečně každý. Tablety se v některých případech prodávají také v balíčcích s různým příslušenstvím (typicky pouzdrem nebo třeba dobíjecí stanicí), což může být pro některé zákazníky rovněž velmi lákavé. I v této kategorii lze navíc nalézt modely s podporou mobilních sítí (4G/LTE), která se také může hodit. Z méně obvyklých variant by pro někoho mohl být zajímavý také odolný tablet Enduro Urban T1 od Aceru. Velmi zajímavou alternativou je pak samozřejmě základní Apple iPad.

Všestranné tablety pro zábavu a multimédia

Dostáváme se do střední (cenové) kategorie, kde již zákazník za své peníze očekává něco (na)víc. Co tedy může dostat? Špičkové zpracování, kvalitní provedení, perfektní displeje, vysoký výkon, velké úložiště, lepší kamery a fotoaparáty (ačkoli ty u tabletů tak jako tak hrají spíše „druhé housle“), nějakou formu biometrického zabezpečení (nejčastěji čtečku otisků prstů) a často i nějaké to bonusové příslušenství jako třeba stylus vhodný pro kreslení nebo zapisování poznámek a další činnosti.

Takovéto tablety samozřejmě zvládnou vše, co jejich levnější bratříčci, ale díky lepším displejům a většímu výkonu se mnohem lépe popasují třeba se hrami, ale díky lepší multimediální výbavě si uživatelé ve většině případů také více užijí třeba sledování filmů a seriálů, protože se mohou spolehnout např. na vylepšené audio (často stereofonní, nebo dokonce ještě lepší reproduktory) či podporu HDR zobrazení. K dispozici budou mít rovněž mnohem více prostoru pro svá data (na to je dobré pamatovat, protože možnost rozšířit základního úložiště např. paměťovou kartou nemusí být samozřejmostí).

Které modely stojí za pozornost? Mohou to být např. tablety Apple iPad mini či Apple iPad Air se systémem iPad OS. Z nabídky produktů se systémem Android stojí za zmínku např. Lenovo Tab P11, Yoga Tab 11 či Yoga Tab 13 nebo Samsung Galaxy Tab S6 Lite či Tab S7 FE.

Poněkud složitější je to s tabletem Huawei Matepad 11, který se na první pohled může pochlubit perfektním hardwarem, včetně 120Hz displeje, povedených reproduktorů nebo vysokého výkonu. Jeho využitelnost, tedy přinejmenším z pohledu většiny běžných uživatelů, však dramaticky sráží nasazení vlastní platformy HarmonyOS, ve kterém kvůli americkým obchodním sankcím schází podpora Google služeb. Situace se sice postupně zlepšuje, ale různých limitů a omezení stále existuje celá řada. Na druhou stranu se však dost možná najdou i uživatelé, kteří absenci propojení s ekosystémem Googlu uvítají.

High-endové tablety pro profesionály

Ačkoli to mnohým může připadat trochu zvláštní, existuje i velká skupina lidí, kteří tablety používají jako svá primární pracovní zařízení. Často jde o různé kreativní profese, jako jsou fotografové, střihači videa, grafici, správci sociálních sítích, ale třeba i vývojáři softwaru a aplikací nebo třeba spisovatelé. Další takovou skupinou mohou být kancelářští pracovníci, manažeři či vedoucí pracovníci. V neposlední řadě jsou to zaměstnanci, kteří se často pohybují v terénu, tedy např. obchodní cestující, ale třeba také designéři, návrháři, architekti nebo členové stavebního dozoru či stavbyvedoucí – zástupci všech těchto profesí ocení možnost rychlého přechodu mezi kanceláří a externím pracovištěm a snadné používání téměř kdykoli a kdekoli (obzvlášť u zařízení s podporou mobilních dat, která bývá v této cenové kategorii běžná).

Dlouhou dobu byla tato kategorie přístrojů královstvím Applu, který svou pozici utvrdil loňským představením nových tabletů řady iPad Pro s výkonnými čipy M1, tedy stejnými procesory, které americký výrobce používá i u svých stolních počítačů a notebooků. Kromě obrovského výkonu a takřka bezkonkurenčního úložiště, které v maximální konfiguraci dosahuje 2TB, tablety dále nabídly také špičkové mini LED displeje a bohatou konektivitu zahrnující i podporu 5G sítí a konektor USB-C s podporou rozhraní Thunderbolt 4. V kombinaci s bohatou nabídkou příslušenství, čítající mimo jiné stylus nebo klávesnici, takové zařízení hledalo konkurenci jen velmi těžko. Hodit se může také možnost připojit iPAD k monitoru či projektoru, což má sice prozatím také své rezervy, ale k dispozici tato možnost je.

Další výrobci se samozřejmě snažili, ale se skutečně konkurenceschopným řešením přišel až letos v únoru Samsung se svou novou sérií Galaxy Tab S8, která zahrnuje modely Tab S8 a S8+ a také největší a nejvýkonnější tablet, který společnost kdy vyrobila – Galaxy Tab S8 Ultra. (Protože se o novinkách více dočtete v jiném samostatném článku, zde se jimi budeme zabývat jen ve zkratce.)

Společnou výhodou všech tří nových modelových řad je široká konektivita čítající Wi-Fi 6E, USB-C 3.2, Bluetooth 5.2 a volitelně také 5G (LTE). Profesionální uživatelé ocení také přítomnost bezpečnostní platformy Samsung Knox a biometrické zabezpečení reprezentované čtečkou otisku prstu. Do bezpečnostní výbavy patří rovněž platforma Knox Vault, která šifruje osobní data a udržuje soubory a citlivé informace v izolaci od hlavního operačního systému. Praktický může být také systém DeX, který přináší na tablety uživatelské rozhraní podobné osobním počítačům a umožňuje zrcadlení na televizor či monitor, nebo možnost tablet využít jako přídavný displej stolního počítače (bohužel prozatím jen u počítačů Samsung Galaxy).

Nejvyšší model v hierarchii výrobce, Galaxy Tab S8 Ultra, na první pohled zaujme svým 14,6" Super AMOLED displejem s rozlišením 2 960 × 1 848 bodů a 120Hz obnovovací frekvencí. Mezi další důležité vlastnosti patří nativní podpora dotykového pera S Pen, moderní platforma Snapdragon 8 Gen 1, až 256GB úložiště rozšiřitelné paměťovými kartami nebo pokročilý multitasking, který je na takto rozměrném displeji skutečně užitečný.

Doufejme, že se bude postupně zlepšovat také softwarová podpora ze strany vývojářů aplikací třetích stran, která je dlouhodobě obrovskou výhodou tabletů od konkurenčního Applu. Zajímavým příslibem by v této věci mohlo být oznámení společnosti LumaFusion, která se zavázala, že svůj populární grafický program připraví i ve variantě pro tablety s Androidem. (Popravdě se však nelze divit, že se vývojáři se svými aplikacemi na androidové tablety úplně nehrnou, protože velké rezervy má v tomto ohledu i samotný Google… Ale to by bylo na jiné vyprávění…)

Nároční zákazníci se tedy budou nejčastěji rozhodovat mezi tablety od Applu či Samsungu. A neudělají chybu, v obou případech jde o špičková zařízení, za která si jejich výrobci nechají také řádně zaplatit. I zde však můžeme narazit na alternativy – vyzdvihnout lze např. Lenovo Tab P12 Pro.

Díky vlastnostem moderních operačních systémů, pokročilým aplikacím a webovým službám, konektivitě, spolehlivému zabezpečení i nejrůznějším nástrojům pro hromadnou či vzdálenou správu jsou navíc tablety vhodné i pro začlenění do firemního či korporátního prostředí, kde mohou být v řadě případů praktičtější a efektivnější volbou než klasické počítače.

Video : 
Štítky: 

Podobné články

Prodej počítačů i tabletů zaznamená letos růst, vliv AI je však zatím minimální

10. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle nejnovější prognózy společnosti IDC letos vzroste celosvětový trh s osobními počítači a tablety o 3,8 % na 403,5 milionu kusů. Zatímco pozornost se především díky marketingu zaměřenému na zařízení s umělou inteligencí v kombinaci s blížícím se ukončením podpory systému Windows 10 ubírá hlavně k počítačům, v prodejích výsledky za tento rok ovládnou tablety. Čtěte více

Prodej tabletů ve třetím čtvrtletí 2024 výrazně vzrostl

5. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Informace společnost IDC odhalily výrazný meziroční nárůst prodeje tabletů a rostoucí optimismus na tomto trhu. Podle nejnovějších údajů se prodej tabletů ve třetím kvartále 2024 meziročně zvýšil o více než 20 % a dosáhl téměř 40 milionů kusů. Čtěte více

Prodej PC a tabletů v blízké budoucnosti podpoří poptávka v rozvojových regionech

25. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Nová prognóza společnosti IDC ukazuje, že dodávky osobních počítačů a tabletů v roce 2024 meziročně vzrostou o 2,6 % na 398,9 milionu kusů. Zatímco prodej PC zůstane meziročně na stejné úrovni (s 261 miliony kusů), trh s tablety meziročně vzroste o 7,2 %. Čtěte více

Prodej tabletů překonal předpandemickou úroveň a vykázal slušný růst

15. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle informací společnosti IDC zaznamenal celosvětový prodej tabletů ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziroční nárůst o 22,1 % na celkových 34,4 milionu kusů. Kromě mizerných výsledků z loňska, se kterými se letošní prodej porovnával, pramenil pozitivní vývoj zejména ze zahájení nově představených produktů z dílen předních světových výrobců. Čtěte více