Tablety nám vytrhly trn z paty?
Počítače nebo notebooky buď nebyly, byly drahé, nebo je zkrátka třeba ani nebylo kam umístit…
Tablety (řešit v článku budeme přístroje se systémem Google Android a Apple iOS) se tak ze dne na den opět dostaly do popředí zájmu běžných i firemních uživatelů a jejich výrobci se mohli ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 těšit z meziročního nárůstu prodeje téměř o 20 %. Za celý rok 2020 pak nárůst prodeje činil více než 13 %. Tabletů se tak podle IDC vloni prodalo více než 160 milionů.
Ačkoli se dá předpokládat, že se prodej tabletů bude opět postupně snižovat, a to již z důvodu stále se zvětšujících displejů chytrých mobilních telefonů, které je tak dokážou v mnoha ohledech nahradit, nám to nijak nebrání v tom, abychom se na situaci na trhu podívali podrobněji. Výrobců se zde již sice nepohybuje ani zdaleka tolik jako v dobách nejvyšší slávy těchto přenosných zařízení pohybujících se někde na pomezí počítačů a telefonů, přesto však stále můžeme narazit na velmi zajímavé, všestranné a užitečné pomocníky, a to napříč všemi cenovými segmenty.
Nižší třída zařízení
U nejlevnějších zařízení v cenové hladině do přibližně pěti tisíc korun se setkáváme výhradně se zařízeními se systémem Android. Takové přístroje jsou vhodné pro nenáročné použití nebo třeba pro děti. Zvládnou rozjet základní aplikace, webový prohlížeč, jednodušší komunikační nástroje, přehrají hudbu nebo video na YouTubu a zvládnou i nějaké ty starší a jednodušší hry. Na druhou stranu od nich nelze očekávat ani vysoký výkon, ani velkou paměť, dlouhou výdrž baterie nebo špičkové zobrazovače. Vzhledem k nízké ceně budou muset potenciální zákazníci podstoupit nějaké ty kompromisy, které však na druhou stranu nemusejí být pro celou řadu uživatelů problémem. Nabídka je zde poměrně široká, stejně tak i její cenové rozpětí, protože najít lze i opravdu velmi levné přístroje. Zde se však mimo jiné vyplatí bedlivě sledovat i softwarovou podporu, protože řada takových tabletů se stále prodává s již dost starými verzemi operačních systémů, což může způsobovat komplikace např. v kompatibilitě s nejnovějšími verzemi aplikací.
I v této cenové kategorii však své přístroje nabízejí i značkoví výrobci jako Lenovo, Samsung či Huawei, takže i při snaze o zachování nízkého rozpočtu lze vsadit alespoň na určité jistoty, a získat tak aktuální přístroje s moderní výbavou. Podívat se můžete např. na Lenovo Tab M10 FHD, Huawei MatePad T10s či Samsung Galaxy Tab A7.
Střední třída
Ve střední třídě zařízení, která cenově začíná přibližně na šesti tisících korunách, již výrobci nabízejí přístroje s vyváženou výbavou, které bez větších kompromisů obstojí při plnění každodenních nároků na podobný typ přístroje. Uživatelé tak mohou počítat nejenom s kvalitním zpracováním a elegantním provedením, ale také s dostatečným výkonem a pamětí, povedenými a velmi detailními displeji, lepšími multimediálními vlastnostmi (typicky reproduktory), moderními porty a rozhraními (včetně USB-C) a často i přítomností bezdrátové mobilní (4G/LTE) konektivity.
Mezi zajímavá zařízení v tomto segmentu patří např. Lenovo Tab P11, Huawei MatePad 10, Samsung Galaxy Tab S6 Lite či Apple iPad 10.2.
Vyšší třída zařízení
Dostáváme se do segmentu zařízení v ceně okolo 15 tisíc korun, kde zákazník dostává již takřka to nejlepší možné. Jistotou jsou tak špičkově kvalitativně zpracované přístroje z nejrůznějších kovových slitin, perfektní displeje, bohatě dimenzovaný výpočetní výkon i paměti, kvalitní je samozřejmě i softwarová výbava a podpora, zabezpečení i konektivita. Velmi dobrá bývá také multimediální výbava a často i široká nabídka příslušenství (byť to je většinou za příplatek).
Pokud byste se po takových svých zařízení chtěli pro své zákazníky poohlédnout, doporučuji Apple iPAD mini či iPAD Air, Huawei MatePad Pro či Samsung Galaxy Tab S6 10.5 (LTE).
Přístroje pro ty nejnáročnější
Investovat do nového tabletu i desítky tisíc korun už jsou ochotni jenom ti největší nadšenci nebo zákazníci, kteří přesně vědí, co chtějí, a dokážou vlastnosti takového zařízení perfektně zužitkovat. Zde je již samozřejmě možné počítat s maximálním a tím nejlepším možným výkonem, velkou pamětí, špičkovou podporou výrobce, spolehlivým zabezpečením, širokou konektivitou i bohatým (dokoupitelným) příslušenstvím. Uživatelé si takové přístroje pochvalují nejen při běžném kancelářské práci, ale zejména u zařízení od Applu pak také při práci s fotografiemi či stříhání videa. Výhodou je v tomto případě rychlé a snadné ovládání a široká nabídka specializovaných softwarových nástrojů s tím, že navíc i na tabletu dnes mnoho nejrůznějších aktivit odbavíte prostřednictvím webových služeb.
Všestrannost používání je podtržena možností si dokoupit špičkově využitelné dotykové pero, nejrůznější pouzdra (s klávesnicí) a další příslušenství. Pokud chce zákazník tablet, a nevadí mu utrácet, měl by svou pozornost zaměřit zejména na přístroje jako Samsung Galaxy Tab S7 či S7+ a různé varianty iPADu Pro od Applu.
Speciality
Kromě běžné produkce můžeme samozřejmě na trhu narazit i na celou řadu specialit. Např. Alcatel (respektive firma TCL, která práva na tuto značku vlastní) může zabodovat modely TKEE Mini a Max, což jsou tablety připravené speciálně pro děti. Přístroje obsahují dětskou nadstavbu v češtině a slovenštině, vzdělávací aplikace, multimédia i hry. Nechybí ani pokročilé funkce rodičovské kontroly, jako jsou filtrování obsahu, blokování reklam a nákupu aplikací, kontrola přístupu a stahování, a v neposlední řadě i možnost dítěti časově omezit používání zařízení. Rodiče také mohou jednoduše řídit, upravovat a nastavovat uživatelské profily podle věku dítěte. Výhodou je také odolné provedení a gumové pouzdro / stojánek jako součást balení.
Ještě trochu jinak na to jde např. Acer, který se snaží zákazníky nalákat na odolné tablety řady Enduro se zvýšenou odolností a dalšími speciálními funkcemi a vlastnostmi vhodnými pro nasazení v prostředí s náročnými podmínkami, typicky v terénu, na stavbách nebo třeba v průmyslových podnicích. Do podobného zákaznického segmentu pak míří i Samsung s přístroji Galaxy Tab Active2 a Active3.