T-Mobile počítá s eSIM
„V příštím roce uvedeme první telefony s eSIM, masivní rozšiřování této technologie očekáváme v letech 2017 a 2018,“ řekl Vladimír Klein, technologický ředitel T-Mobile, a dodal: „Konvenční plastové SIM karty se podle našeho názoru přestanou používat do deseti let, což krom jiného přinese zlepšení zákaznické zkušenosti a zvýšení spolehlivosti mobilních zařízení.“
Vestavěná SIM karta má podobu speciálního čipu a je nedílnou součástí přístroje. Obsahuje informace o profilu uživatele v síti a lze ji naprogramovat na dálku – díky ní tak odpadá například potřeba otevírání zdířky na SIM kancelářskou sponkou, stříhání karty do menšího formátu nebo výměny SIM.
Nástup eSIM je úzce spjat zejména s procesem připojování přístrojů a následným rozvojem tzv. internetu věcí. Podle některých odhadů bude v roce 2020 připojeno až 200 miliard zařízení – týká se to mj. automobilů, nositelné elektroniky (wearables), chytrých domácností, chytrého měření, e-health a dalších oblastí. Všechny tyto produkty bude potřeba snadno aktivovat, spravovat a ovládat, často hromadně, a právě to umožní vestavěná SIM. Registrace nového přístroje na konkrétní účet je s eSIM přitom snadná – stačí například naskenovat nebo opsat ID kód produktu a ihned poté dojde k aktivaci a propojení s dalšími připojenými produkty zákazníka.
Skupina Deutsche Telekom dosud komerčně spustila ve dvou zemích (v USA a ve Velké Británii) technologii eSIM založenou na řešení společnosti Apple. V proprietárních řešeních ale vlastník českého T-Mobile nevidí budoucnost, proto se již několik let aktivně podílí na vytvoření otevřeného celosvětového standardu eSIM zastřešeného celosvětovou asociací mobilních operátorů GSMA. Standard, na němž Deutsche Telekom a jeho dceřiné firmy spolupracují s dalšími velkými operátory, výrobci zařízení a výrobci SIM karet, by měl být oznámen v první polovině roku 2016.