Superpočítač od Atosu patří k nejvýkonnějším na světě
Nový superpočítač EuroHPC „Discoverer“, který český tým společnosti Atos v bulharském Sofia Tech Parku v těchto dnech uvádí do provozu, se umístil na 91. místě v žebříčku TOP500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě. V žebříčku se umístilo celkově 36 superpočítačů sestavených společností Atos, 18 z nich se umístilo v první stovce.
EuroHPC v bulharském Sofia Tech Parku je postaven na hybridní architektuře BullSequana XH2000 a s výkonem až 6 petaFLOPS je nejvýkonnějším superpočítačem v jihovýchodní Evropě. „Jde také o jediný superpočítačový systém v daném regionu, který se umístil v žebříčku v první stovce. Řadit se tak může vedle zemí jako je Velká Británie, Finsko, Švédsko, Norsko či Rusko,“ komentoval Jaroslav Vojtěch, vedoucí oddělení HPC & Big Data ve společnosti Atos, který spolu s českým týmem odborníků navrhl, implementoval a uvedl do provozu. Na celém procesu se podíleli také experti z globálního Atos delivery týmu.
Bulharský EuroHPC Discoverer je jeden z celkem 36 superpočítačů mezinárodní společnosti Atos umístěných v žebříčku TOP500. Jejich maximální kombinovaný výkon je 206 petaFLOPS, což představuje nárůst výkonu o 27 % oproti poslednímu žebříčku vyhlášenému v listopadu 2020.
Kromě bulharského superpočítače Atos v posledních šesti měsících sestavil superpočítače v Itálii, Slovinsku, Lucembursku, Portugalsku, Švédsku, Francii či Německu.
O EuroHPC „Discoverer“ v bulharském Sofia Tech Parku
Superpočítačový systém EuroHPC v bulharském Sofia Tech Parku využívá procesory AMD EPYC chlazené horkou vodou a má rychlé diskové úložiště s kapacitou 2 PB. Velikost operační paměti RAM dosahuje přes 300 TB a počet jader je 144 384.
Celý systém je zálohován proti výpadku napájení nepřerušitelným zdrojem energie o výkonu 1 MW. Velikost systému je 12 výpočetních racků, které jsou doplněny dvěma racky s pomocnou infrastrukturou. Celý komplex váží přes 30 tun. Jeho výpočetní výkon je v Bulharsku i celé jihovýchodní Evropě ojedinělý. Sloužit bude širokému spektru uživatelů z vědecké komunity, průmyslu i veřejného sektoru.