Studie IDC: Windows 7 snižují firmám náklady
„Windows 7 jsme vyvíjeli v těsné spolupráci s koncovými i firemními zákazníky a jejich vliv je vidět jak ve výsledcích studie, tak i v pozitivním přijetí Windows 7 ze strany uživatelů. Zhruba po roce od uvedení na trh se operační systém Windows 7 stal druhým nejpoužívanějším systémem v České republice," říká Lukáš Křovák, manažer divize Windows Client společnosti Microsoft.
Studie IDC ukazuje, že uživatel systému Windows 7 stráví neproduktivními činnostmi o 43 hodin méně než uživatelé předchozích verzí Windows, především Windows XP. To představuje jeden pracovní týden na každého pracovníka. Podle zkušeností firem, které se účastnily studie, klesl počet restartů u nového systému o 76 procent a uživatelé tak měli na práci za rok o šest hodin čistého času více. Téměř devět hodin času uživatelé ušetřili díky zlepšené dostupnosti svých počítačů a používaných aplikací či služeb. Méně času zabralo také řešení problémů s potenciálně nebezpečným softwarem, kde časová úspora ve srovnání se staršími systémy dosáhla 42 procent.
Výraznou úsporu času a s ní spojené zvýšení efektivity práce přinášejí Windows 7 i IT odborníkům ve firmách. Zkušenosti z praxe ukazují, že nový systém přináší úspory nejen díky jednoduššímu a rychlejšímu nasazení, ale také v následné péči o operační systém na úrovni koncových počítačů a zejména IT podpora uživatelů. Uživatelé Windows 7 stráví za rok telefonováním IT odborníkům o 65 procent méně času ve srovnání s uživateli starších systémů.
Výpočty IDC ukazují, že malá či středně velká firma může ušetřit na každém počítači s Windows 7 díky kombinaci nižší zátěže na straně IT odborníků a zvýšení efektivity uživatelů počítačů až 25 000 korun ročně (1 400 amerických dolarů). Návratnost za období tří let spočítala studie na 375 procent, úvodní náklady se tak firmě vrátí v průměru už za 7 měsíců a jeden pracovní týden.
Studie společnosti IDC pracovala při svých výpočtech se třemi zdroji dat. Nejpodrobnější informace získali analytici IDC podrobnými rozhovory s představiteli devíti malých a středních firem, druhá sada dat pochází z kvantitativní studie 400 konkrétních koncových uživatelů, kteří používají Windows 7 a pracují ve firmách s méně než 250 počítači, a třetí vzorek dat poskytly rozhovory s 60 IT manažery malých a středně velkých firem, kteří měli zkušenost s nasazením Windows 7.
Přechod na Windows 7 je v malých i velkých firmách stále aktuálnější téma. Jedním z důvodů je plánované ukončení několikrát prodloužené podpory Windows XP ze strany Microsoftu. Nejzazší termín, který znamená ukončení podpory pro Windows XP ve verzi Service Pack 3, je stanoven na 8. dubna 2014. Dvě třetiny firem plánují podle zjištění IDC převést dvě třetiny své IT infrastruktury na Windows 7 v průběhu následujících dvou let s dostatečnou rezervou před úplným ukončením podpory Windows XP.
„V případě návratnosti investice v horizontu necelých osm měsíců nedává smysl ji odkládat. Čím dříve organizace přejdou na nejmodernější verzi systému Windows, tím dříve začnou z této investice profitovat. Zejména u malých organizací je přechod na systém Windows 7 snazší a neměly by tedy s tímto rozhodnutím otálet," dodává Lukáš Křovák.