Studie Asekolu: zpětný odběr TV a monitorů se vyplácí
Tato zjištění přinesla analýza dopadu sběru a recyklace televizí a monitorů na životní prostředí, jejíž vytvoření iniciovala nezisková společnost Asekol. Výsledek studie, která je celosvětově unikátní, jednoznačně prokázal, že zpětný odběr elektrozařízení je pro životní prostředí přínosný.
Třídění a recyklace elektroodpadu probíhá v ČR již pět let. Za tu dobu zde byla zajištěna recyklace 1 302 222 televizí a 694 238 monitorů. Nezisková společnost Asekol, která zpětný odběr televizí, monitorů a dalších elektrozařízení zajišťuje, se rozhodla zjistit jeho konkrétní dopady na životní prostředí. V rámci Fondu Asekol proto loni Asekol částkou ve výši 270 000 korun podpořil analýzu LCA (Life Cycle Assessment) Ing. Marie Tiché ze společnosti MT Konzult. „Třídění a recyklace jsou obecně považovány za činnosti příznivé pro životní prostředí a za jednu z hlavních cest k udržitelnému rozvoji. Nyní jsme schopni přínos zpětného odběru vyčíslit konkrétně. Díky sběru a recyklaci elektrozařízení dochází k významnému snížení emisí skleníkových plynů, úspor energie a surovin,“ říká jednatel společnosti Asekol Jan Vrba.
Sběr a recyklace televizí a monitorů v ČR doposud uspořil 298 276 MWh elektřiny, což je například roční spotřeba domácností Královéhradeckého kraje. Využitím 7690 tun uhlí by se parní lokomotivou pětkrát objel svět. Primární suroviny, které se díky recyklaci nemusí vytěžit, váží více než Eiffelova věž. Úspora téměř 1,5 miliardy litrů vody se rovná denní spotřebě obyvatel města Brna nebo objemu Štrbského plesa. Snížením emisí skleníkových plynů o 79 722 tun CO2 ekv. se maže roční produkce 40 000 osobních aut. Dále se uspořilo téměř 6 milionů litrů ropy a snížila produkce nebezpečných odpadů o 301 983 tun.
„Studie LCA posoudila systém zpětného odběru televizorů a počítačových monitorů. Hodnotí jejich sběr, dopravu a zpracování až do okamžiku finální recyklace jednotlivých frakcí vyřazených spotřebičů do nového produktu nebo k jejich konečnému zneškodnění. Pro každou frakci byly vyčísleny dopady na životní prostředí. Výsledky studie byly prezentovány jako spotřeba energie, surovin, emise do ovzduší, vody a produkce odpadu,“ vysvětluje metodiku studie autorka Marie Tichá a dodává: „Výsledná bilance vyzněla pro zpětný odběr elektrozařízení jednoznačně pozitivně, a to ve všech aspektech.“