Specifikace standardu DDR5 jsou kompletní. Co nové paměti přinesou?

5. 8. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: JEDEC)
Asociace JEDEC zveřejnila finální specifikace pro operační paměti DDR5. Jaké novinky a vlastnosti dostaly paměti, které se snad již v roce 2021 nejprve objeví v serverech a HPC, a následně i ve spotřebitelském segmentu, dostaly od svých autorů do vínku?

Na nástup pamětí DDR5 se již čeká velmi dlouho. Původní předpoklady hovořily již o roku 2018, ostatně, i my jsme o nich ostatně psali již v lednu 2019, ale od té doby bylo v tomto ohledu relativně ticho my stále jen marně vyčkávaly na další zprávy a novinky.

Konečně jsou však hotové také finální specifikace, na základě kterých budou moci dodavatelé odladit své výrobní procesy, a snad již brzy odstartovat hromadnou produkci.

Jedním z největších přínosů, na které se návrh nového standardu intenzivně soustředil, je výrazné zvýšení paměťové propustnosti tak, aby odpovídala požadavkům doby a v podobě výkonného hardwaru ztělesněného výkonnými GPU či CPU.

Oficiální výchozí paměťová propustnost je ve srovnání s DDR4 dvounásobná a měla by činit až 6,4 Gbps. Na druhou stranu i samotná organizace JEDEC přiznává, že při zahájení prodeje s takto vysokými hodnotami počítat nemáme – reálná očekávatelná hodnota činí 4,8 Gbps. Na druhou stranu se v budoucnu výrobcům pravděpodobně podaří hodnotu 6,4 Gbps dále navyšovat.

Kapacita modulů bude v případě spotřebitelských řešení v budoucnu dosahovat hodnot až 128 GB, u serverů a HPC se počítá s až 1TB nebo dokonce v delším horizontu i s 2TB moduly. Dosáhnout toho bylo možné díky zvýšení kapacity jedné paměťové banky až na 64 Gb. S paměťovými bankami také úzce souvisí další nová funkce. Nazývá se Fine grain refresh feature a napomáhá dalšími zvyšování efektivity tím, že umožňuje promazávání paměti jednotlivým bankám i v momentě, kdy jsou další banky zrovna využívány.

Moduly budou mít stejně jako v případě DDR4 stejný počet přípojných PINů (288), jejich fyzické rozložení však bude rozdílné (a paměti tak nebude možné ani jedním směrem zaměňovat). V jednom modulu budou paměti DDR5 pracovat ve dvoukanálovém zapojení a využijí 32bitové kanály (40bit ECC). Burst length je nově také dvounásobná (8 místo 16).

Díky efektivnějšímu provedení se také podařilo snížit standardní napájení z 1,2 V u DDR4 na 1, 1 V. Za zmínku stojí také informace, že regulace napětí již nebude probíhat prostřednictvím komponent na základní desce, ale bude o ní rozhodovat logika vestavěná přímo do jednotlivých modulů. Toto by mělo platit pro všechna různá provedení od UDIMM až po LRDIMM.

Podobné články

Kingston přináší moduly CUDIMM pro čipové sady Intel řady 800

31. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kingston)
Společnost Kingston představila moduly FURY Renegade DDR5 CUDIMM, které jsou kompatibilní s čipovými sadami nové řady Intel 800 (dříve označované kódovým názvem Arrow Lake). Čipsety Intel řady 800 jsou první platformou, která bude využívat Clock Drivery na modulech CUDIMM. Čtěte více

Herní paměti XPG Lancer Neon RGB DDR5 zaujmou svým výkonem i vzhledem

11. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: XPG)
Nové paměťové DDR5 moduly Lancer Neon RGB značky XPG využívají exkluzivní povrchovou úpravu PCB, která výrazně zvětšuje plochu pro rozptyl tepla, a tím zvyšuje účinnost jeho odvodu a zmírňuje akumulaci při provozu na vysokých taktovacích frekvencích. Čtěte více

Kingston představil DDR5 paměti FURY Renegade DDR5 RGB Limited Edition

1. 7. 2024. (redaktor: František Doupal)
Paměť Kingston FURY Renegade DDR5 RGB Limited Edition, která svým zakřiveným, vzorovaným provedením napodobuje výrazný design závodních vozů, je k dispozici jako 48GB sada dvou modulů, má certifikaci Intel XMP 3.0 i podporu oblíbených výrobců základních desek. Byla také 100% testovaná na rychlost, chrání ji doživotní záruka a nabízí spolehlivost značky Kingston. Čtěte více

Kingston uvedl na trh nové varianty čtečky Workflow, které lépe uspokojí potřeby tvůrců obsahu

20. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kingston)
Společnost Kingston oznámila opětovné uvedení dokovací stanice Workflow Dock a doprovodných čteček. Řada Workflow nyní nabízí pro zvýšení využitelnosti další moduly oddělené od dokovací stanice. Tato aktualizace vychází vstříc různorodým potřebám kreativních tvůrců tím, že podporuje širší škálu zpracování obsahu. Čtěte více