Spamu ve 2. čtvrtletí 2016 vládla politika a sport
Spammery v období od dubna do června 2016 nejvíce přitahovala politická témata, převážně blížící se volby ve Spojených státech a jednotliví kandidáti. Dalším zdrojem peněz se staly pro spammery a phishery kvůli sportovním fanouškům Olympijské hry v Brazílii.
Jedním z hlavních témat spamů spojených s politikou byl Donald Trump. V e-mailech podvodníci informovali uživatele o Trumpových jedinečných metodách, jak vydělat peníze, a vyzývali je, aby tyto techniky praktikovali ve vlastním podnikání. Více informací mohly oběti získat pomocí odkazu v e-mailu. Ten je dovedl na falešný zpravodajský portál, který obsahoval i článek o tom, jak Donald Trump vydělal své peníze. Zájemci pak na webové stránce vyplnili formulář a jejich „cesta za penězi“ mohla začít.
Anti-phishingový systém se na počítačích uživatelů s řešením Kaspersky Lab spustil ve druhém čtvrtletí 2016 celkem 32 363 492 krát. To je oproti stejnému období o rok dříve téměř o pět procent více. Největší podíl uživatelů napadených phishingovými kampaněmi byl v Číně (20,22 %), Brazílii (18,63 %) a Alžírsku (14,3 %). Množství útoků se oproti roku 2015 zdvojnásobilo.
V období od 1. do 21. června 2016 zaregistrovali experti společnosti Kaspersky Lab značný pokles počtu škodlivých spamových kampaní. Během této doby se v porovnání se čtvrtletním průměrem snížilo množství spamových e-mailů, které obsahovaly soubory typu „zip“, dvacetinásobně. Současně botnet Necurs záhadně omezil své podvodné aktivity. Experti Kaspersky Lab nemají jednoznačný důkaz, že by spolu tyto dvě události souvisely. Podle jejich názoru je to ale velmi pravděpodobné. Několik internetových zdrojů uvedlo, že skupina, která stála za botnetem Necurs čelila technickým problémům, které způsobily výpadek. Tyto problémy byly zřejmě rychle vyřešeny, protože po 21. červnu se množství spamových e-mailů i botnetových operací vrátily k normálu.