Sony má novou generaci displejů s vlastním řízením RGB podsvícení
Komplet nových technologií a vlastností je navržen tak, aby maximalizoval zobrazovací vlastnosti panelu. Tato technologie umožňuje věrnou reprodukci jemných odstínů a subtilních světelných gradací po celé ploše displeje, a to i na velkých obrazovkách. V kinematografických dílech, jako jsou například filmy, závisí schopnost zprostředkovat výraz vyprávění významnou měrou právě na jemném podání barev a také na gradaci světla. Nový systém proto tyto prvky zdokonaluje, a poskytuje tak kvalitu obrazu, která věrně odráží záměr tvůrce a je vhodná jak pro filmovou produkci, tak i pro domácí sledování.
Společnost Sony vyvinula v roce 2004 první LCD televizor na světě s celoplošným RGB LED podsvícením. Od té doby společnost neustále pracuje na zdokonalování přesnosti ovládání podsvícení a prohlubuje znalosti o vlastnostech LED elementů. Při vývoji nového displeje přispěla jedinečná technologie řízení podsvícení vyvinutá společností Sony k maximalizaci výkonu tohoto panelu.
Klíčové vlastnosti nově vyvinutého displeje
Široký barevný gamut díky nezávislému řízení RGB LED
Nezávislé vyzařování barev zajišťuje jejich čistotu a pokrývá více než 99 % barevného prostoru DCI-P3 a přibližně 90 % standardu ITU-R BT.2020.
Rozšířený barevný objem pro přirozenější reprezentaci obrazu
Kombinací nezávislého zdroje RGB LED s vlastní technologií řízení podsvícení optimalizovala společnost Sony plně výkon panelu s širokým barevným gamutem, který pokrývá celou plochu obrazovky. Díky tomu zajišťuje i na velkých displejích jemné a vyvážené odstíny.
Kromě toho je systém vybaven funkcí, která dynamicky alokuje optimální výkon pro každý kanál RGB na základě konkrétní scény. Na rozdíl od běžných televizorů s vysokým jasem, které soustřeďují světlo na jasné prvky, jako jsou hvězdy nebo měsíc v nočních scénách, aby zvýšily maximální jas, Sony upravuje jas v souladu s barevnou gradací. To zajišťuje, že i jednobarevné scény – například tmavě modrá obloha nebo zářivě červené podzimní listí – jsou vykresleny s jasnými a živými detaily.
Systém navíc dokáže dosáhnout špičkové úrovně jasu přes 4 000 cd/m². To je hodnota, kterou již dosahují profesionální monitory Sony, a výsledkem je nejvyšší barevný objem v historii displejových zařízení Sony.
Široký dynamický rozsah a přesné zobrazení gradace
Displej zpracovává signál s vysokou rychlostí a s vysokou přesností při vysokém datovém toku 96 bitů. To umožňuje nejen současné ztvárnění hluboké černé a zářivé bílé, ale také jemné zobrazení rozdílů v jasných a tmavých částech ve scénách s mnoha přechodovými barvami. Tento nový systém dokáže dosáhnout toho, co je pro stávající panely OLED problém: zobrazení barev se středním jasem a sytostí. Zpracování signálu s vysokou přenosovou rychlostí navíc pomáhá zajistit široký pozorovací úhel díky přesnému řízení gradace, čímž se minimalizuje barevný posun a kolísání jasu při sledování obsahu na velké obrazovce ze strany.
Objem barev a jejich přesná reprodukce
Díky individuálnímu ovládání jasu hustě rozmístěných diod LED RGB lze živě vykreslit světlé oblasti bez omezení bílé barvy a jemně zobrazit nuance světla v tmavých oblastech, aniž by došlo k narušení černé barvy. Navíc je displej ve srovnání s běžným zpracováním lokálního stmívání vybaven přibližně dvojnásobným výpočetním výkonem a technologií korekce pixelů, což umožňuje reprodukovat jemné barevné rozdíly a přesné barvy bez barevných posunů.
Společnost Sony spolupracuje na vývoji ovládacích procesorů se společností MediaTek, která je jejím dlouhodobým strategickým partnerem a má prokazatelné zkušenosti s vývojem a dodávkami SoC (Pentonic) pro chytré televizory. Sony rovněž pracuje na vývoji integrovaného obvodu pro LED diody společně s firmou ROHM a na vývoji LED diody společně s podnikem Sanan Optoelectronics.