SOAR: Revoluce v kybernetické bezpečnosti pro pokročilé?

5. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Security)
V poslední době se v oblasti kybernetické bezpečnosti čím dál tím častěji skloňuje zkratka SOAR (Security Orchestration, Automation and Response) – technologie, která podle mnohých představuje revoluční krok v tomto segmentu. Porozumění SOAR je klíčové pro každého, kdo se zajímá o efektivní řízení bezpečnostních operací.

SOAR není jen další buzzword ve světě IT bezpečnosti. Pochopení rozdílu mezi SOAR a detekčními nástroji, jako jsou SIEM, EDR, XDR a další, je zásadní. SOAR není určen k detekci hrozeb; spíše se specializuje na jejich řešení a koordinaci. Jeho schopnost integrovat různé bezpečnostní nástroje a automatizovat reakce na incidenty dělá ze SOAR nezbytného pomocníka pro každý kyberbezpečnostní tým.

Integrační procesy a workflow

SOAR posiluje bezpečnostní týmy prostřednictvím sofistikovaných integračních procesů. K napojení na existující systémy se používá nejčastěji API nebo příkazové řádky, ale zároveň není výjimkou, že se SOAR stane pouze pasivním odběratelem výstupů z bezpečnostního nástroje, který ho informuje pomocí e-mailu, SNMP nebo logových zpráv. Integrace na externí nástroje a možnost z nich vyčítat data nebo tyto nástroje přímo ovládat se skrývá za slovem Orchestration.

V praxi SOAR identifikuje incident, kategorizuje jej a na základě playbooků spouští relevantní scénáře, které mohou obsahovat řadu automatických či manuálních kroků. Takové kroky mohou znamenat dotažení doplňujících dat z integrovaných nástrojů nebo Threat Intelligence, informování postiženého uživatele, založení ticketu, či provedení aktivní reakce (Response) na incident, jako je zařazení postižené stanice do karantény, zablokování škodlivého procesu apod. Automatizace těchto procesů znamená rychlejší a efektivnější reakci na hrozby a minimalizaci lidských chyb.

Přínosy SOAR pro experty

  1. Úleva pro analytiky: Automatizace rutinních úkolů dává analytikům prostor pro zaměření se na složitější a kritičtější úkoly.
  2. Standardizace procesů: SOAR přináší uniformitu do vyšetřování a pomáhá udržet kvalitu práce i v různě zkušených týmech.
  3. Rychlá a efektivní reakce: Díky integrovaným nástrojům SOAR umožňuje okamžité a efektivní zásahy při vyšetřování incidentů.
  4. Komplexní řízení incidentů: SOAR poskytuje nástroje pro kompletní správu incidentů, od detekce, přes řešení, až po uzavření.


Kde SOAR zazáří a kde je naopak nadbytečný

SOAR je ideální pro společnosti s rozsáhlými znalostmi SecOps a zavedenými detekčními systémy. Společnosti, které chtějí zefektivnit své procesy a zároveň mají potřebný základ v podobě SIEM a podobných nástrojů, najdou v SOAR ideálního partnera pro zvyšování efektivity a bezpečnosti.

Pokud organizace spoléhá pouze na základní antivirové programy a tradiční firewally, SOAR může být nadbytečný. V takovém případě je vhodnější se zaměřit na implementaci pokročilejších detekčních nástrojů.

„SOAR představuje klíčovou složku moderního kybernetického bezpečnostního ekosystému. Pro ty, kteří chtějí své SecOps posunout na vyšší úroveň, je SOAR nejen nástrojem pro efektivní řešení incidentů, ale i platformou pro integraci, automatizaci a inovace v oblasti IT bezpečnosti,” dodal Jan Linhart, bezpečnostní expert Thein Security a certifikovaný instruktor Palo Alto Networks v ČR/SK.

Zdroj: Thein Security