Síť pro internet věcí má i Plzeň
Nejčastějšími současnými uživateli IoT jsou průmyslové a zemědělské firmy, které potřebují rozmístit různé technologie nebo senzory v rozlehlých areálech a sbírat data pro vyhodnocení různých událostí nebo optimalizaci své činnosti – například údržby zařízení. Komunikace může být navíc i obousměrná, takže pomocí IoT sítě lze pomocí povelů zařízení i ovládat.
Příklady využití:
- autonomní dálkový odečet energií;
- sledování fyzikálních hodnot – teplota, tlak, vlhkost, plyny;
- sledování prostor nebo polohy věcí;
- sledování manipulace (pohybu) s předměty.
Výhodou sítě IoT oproti připojení přes Wi-Fi nebo GSM modem je řádově nižší cena zařízení (až stokoruny místo tisíců a desetitisíců korun), nízké paušální poplatky a provoz na baterie po dobu až několika let.
V Plzni je od konce srpna k dispozici pokrytí IoT sítí na bázi LoRa. Nejde však jen o „rozsvícení“ IoT sítě nad Plzní, ale o ucelený systém, kdy je IoT síť rozšířena o monitoringové řešení WhiteMon tak, aby šlo pokrýt ucelené požadavky uživatele „potřebuji sledovat to a to“ přes návrh senzorů, připojení k IoT síti, zabezpečení sběru a přenosu dat, zpracování dat (analýzu) až po vizualizaci dat, notifikace nebo integrace do stávajících IT systémů.
Budovaná síť funguje na technologii LoraWAN, která je jedním z nejrozšířenějších standardů ve světě IoT. V současné době je signálem z pěti vysílačů pokrytá asi třetina Plzně, v následujících týdnech bude síť rozšířena na deset vysílačů, které pokryjí celou Plzeň. Následně bude pokryto okolí Plzně a Rokycansko přibližně v rozsahu stávajícího působení sítě plzenec.net.
Společnosti RVTech a Whitesoft nyní hledají první zájemce z řad uživatelů nebo partnerů, kteří by měli zájem o využívání a rozšiřování IoT sítě na Plzeňsku. Obě firmy pořádají 23. září 2016 seminář, který proběhne na Západočeské univerzitě v Plzni.