Sci-fi, či inovace – co změní náš život v příštích letech?

24. 12. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: IBM)
Zpráva IBM 5 in 5 vychází jak z tržních a společenských trendů, tak z nově vznikajících technologií vyvíjených v laboratořích IBM. Předpovědi z tohoto roku se soustřeďují na jeden prvek nové éry – schopnost počítačů napodobovat lidské smysly: zrak, sluch, čich, chuť a hmat.
Foto: SXC.hu

Tyto smyslové schopnosti nám pomohou více si uvědomovat, být produktivnější a usnadní nám myslet – nebudou však přemýšlet za nás. Kognitivní počítačové systémy nám umožní odhalovat věci komplexně, držet krok s rychlostí informací, činit podloženější rozhodnutí, zlepšit si své zdraví a životní úroveň nebo odstranit nejrůznější bariéry, například zeměpisné nebo jazykové.

Hmat: Člověk bude schopen hmatat prostřednictvím telefonu

Představte si, že budete pomocí chytrého telefonu nakupovat svatební šaty a budete schopni cítit na omak povrchem obrazovky satén, hedvábí nebo krajku na závoji. Nebo budete moci ohmatat korálky nebo tkaninu přikrývky vyrobené místním řemeslníkem na druhé straně zeměkoule. Za pět let dojde k transformaci oblastí jako maloobchodní prodej tím, že budou zákazníci schopni „ohmatat si“ produkt prostřednictvím svého mobilního telefonu. 

Využitím vibračních schopností telefonu bude mít každý předmět unikátní soubor kombinací vibrací, který představuje hmatový vjem: krátké rychlé vibrace nebo delší a intenzivnější řetězce vibrací. Tato kombinace vibrací bude odlišovat len od bavlny, a tak pomůže simulovat fyzický vjem skutečného dotyku daného materiálu.  

Zrak: Jeden pixel bude mít hodnotu tisíce slov

Za rok uděláme 500 miliard fotografií, každou minutu se do YouTube uloží 72 hodin videa YouTube. Očekávaný růst globálního trhu lékařské diagnostiky využívající zobrazovacích metod dosáhne 26,6 miliard dolarů do roku 2016. Dnes počítače rozeznávají snímky pouze podle textu, který použijeme k jejich označení nebo pojmenování: většina informací – skutečný obsah snímku – je záhadou.

Během příštích pěti let budou počítače schopny dívat se na snímky a rozeznávat obsah snímků a vizuální data, budou převádět pixely na význam, budou začínat chápat jejich smysl podobně jako lidský zrak a interpretovat fotografii. „Mozkové“ schopnosti v budoucnu umožní počítačům analyzovat rysy, například barvu, typ textury nebo informace o okrajích a z vizuálních dat vytvářet náhledy. To bude mít hluboký dopad na průmyslové obory jako zdravotnictví, maloobchodní prodej a zemědělství.

Sluch: Počítače budou slyšet, co je důležité

Během pěti let bude systém rozmístěných chytrých čidel detekovat součásti zvuku jako tlak zvuku, vibrace a zvukové vlny na různých frekvencích. Bude tyto vstupní hodnoty interpretovat a tak předpovídat, například kdy v lese padnou stromy nebo kdy hrozí sesuv půdy. Takový systém bude „naslouchat“ našemu okolí a měřit pohyby nebo napětí v materiálu a varovat nás, jestliže se blíží nebezpečí.

Syrové zvuky budou detekovány čidly velmi podobnými lidskému mozku. Systém, který tato data přijme, bude zvažovat i další „modality“, jako vizuální nebo hmatové informace, a klasifikovat a interpretovat zvuky na základě toho, co zjistil. Když dojde k detekci nových zvuků, zformuluje systém závěry na základě předchozích znalostí a schopnosti rozeznávat kombinace. Tak bude možné např. porozumět „mluvě kojenců“ jako jazyku, který rodičům nebo lékařům říká, co se miminko snaží sdělit.

Chuť: Digitální chuťové pohárky nám pomůžou inteligentněji jíst

Vědci v IBM zkoumají a vyvíjejí počítačový systém, který skutečně vnímá chuť, který budou používat šéfkuchaři k vytvoření těch nejchutnějších a inovativních receptů. Tento systém rozloží ingredience na molekulární úroveň a smísí chemii potravinových směsí s psychologickým podtextem toho, jakým příchutím a aromatům dávají lidé přednost. Porovnáním výsledků s miliony receptů bude systém schopný vytvořit nové chuťové kombinace, které například spárují pečené kaštany s jinou potravinou jako je vařená červená řepa, čerstvý kaviár nebo uzená šunka.

Takový systém bude možné použít i k tomu, aby nám pomohl jíst zdravěji tím, že vytvoří nové kombinace chutí, které nás přimějí zatoužit po dušené zelenině spíše než po brambůrkách. Počítač bude schopný použít algoritmy k určení přesného chemického složení potravy a zjistit, proč mají lidé rádi určitě chutě. Tyto algoritmy budou zkoumat, jak chemické látky reagují mezi sebou navzájem, postihnout molekulární komplexnost chuťových směsí a jejich vazební strukturu a využít tyto informace spolu s modely vnímání k předpovídání chuťové přitažlivosti příchutí.

Čich: Počítače budou vnímat čichové podněty

Během příštích pěti let budou čidla zabudovaná do našeho počítače nebo mobilu detekovat, jestli na nás jde nachlazení nebo jiná nemoc. Analýzou pachů, biomarkerů a tisíců molekul v lidském dechu budou pomáhat lékařům diagnostikovat a sledovat nástup nemocí jako poruchy jater a ledvin, astma, diabetes a epilepsie tím, že budou rozpoznávat, jaké zápachy jsou normální a jaké ne.

Díky pokroku v oblasti čidel a komunikačních technologií v kombinaci se systémy hloubkového poznávání mohou čidla naměřit data na místech, kde to nikdy předtím nebylo považováno za možné. Například počítačové systémy je možné použít v zemědělství k tomu, aby „cítily“ a analyzovaly půdní podmínky pro pěstované plodiny. Ve městě je možné tuto technologii použít k monitorování záležitostí spojených s odpadem, kanalizací a znečištěním – tak je možné pomoci městským úřadům odhalit potenciální problémy dříve, než se jim vymknou z ruky.

Štítky: 

Podobné články

Společnost Iseco.cz získala Gold akreditaci pro technologii IBM Security QRadar

21. 6. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Iseco.cz)
Společnost Iseco.cz, která se zaměřuje na dodávky technologií a poskytování služeb v oblasti informační a IT bezpečnosti, se stala jediným IBM partnerem s Gold akreditací pro technologii IBM Security QRadar v České republice. Čtěte více
Petr Plodík (IBM) během úvodní řeči

IBM Univerzita pro obchodní partnery

26. 6. 2013. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Společnost IBM uspořádala pro své partnery jednodenní školení nazvané IBM Univerzita. Školení bylo zaměřené na IT řešení postavené na produktech IBM System x, IBM BladeCenter, IBM Pure Systems a IBM Storage. Čtěte více
Petra Pešťálová z IBM při přednášce

Trénink pro partnery s IBM a DNS

12. 6. 2013. (redaktor: Štěpán Feik, zdroj: DCD Publishing)
Za příjemně vlahého počasí proběhlo v Green Valley u Benešova tradiční setkání partnerů s výrobcem IBM a distributorem DNS. Školení o nových produktech se odehrálo netradičně oproti konkurenčním akcím venku – v dřevěném altánu poblíž sportovního hřiště. Čtěte více

Zpátky do školy s IBM a Avnetem

30. 5. 2013. (redaktor: Štěpán Feik, zdroj: DCD Publishing)
Ve východočeských Velichovkách proběhlo setkání společností IBM a Avnet s jejich obchodními partnery. Hlavním motivem akce byl návrat do školních lavic a v roli profesorů se představili právě pracovníci zmíněných společností. Mediální záštitu nad celou událostí převzal Reseller Magazine. Čtěte více