Roste výskyt malwaru těžícího kryptoměny i mimo webový prohlížeč

9. 5. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Podle nejnovějšího Celosvětového indexu dopadu hrozeb společnosti Check Point dále rostl počet útoků malwarů těžících kryptoměny a výrazný vzestup zaznamenala zejména varianta XMRig. XMRig, který v březnu zaznamenal 70% nárůstu celosvětového dopadu, dokáže těžit kryptoměnu Monero, aniž by potřeboval jakoukoli aktivní úlohu ve webovém prohlížeči v počítači oběti.

XMRig byl poprvé objeven v květnu 2017 a do Top 10 škodlivých kódů nejčastěji použitých k útokům na podnikové sítě se dostal právě v březnu 2018, když.

„Malware těžící kryptoměny je příkladem úspěšné hrozby a vzestup XMRigu naznačuje, že kyberzločinci aktivně investují do úprav a vylepšení svých metod,“ řekl Peter Kovalčík, SE Manager ve společnosti Check Point. „Kromě zpomalování počítačů a serverů se může malware těžící kryptoměny dále šířit, jakmile je uvnitř sítě, což představuje pro oběti vážné bezpečnostní riziko. Je proto zásadní, aby podniky používaly vícevrstvou strategii kybernetického zabezpečení, která chrání proti stávajícím malwarovým rodinám i zcela novým hrozbám.“

I v březnu obsadil první pozici mezi malwarem nejčastěji použitým k útokům na organizace CoinHive, který měl dopad na 18 % společností, a jedničkou je už čtvrtý měsíc v řadě. Následovaly exploit kit Rig EK (17 %) a na třetí pozici skončil Cryptoloot, který ovlivnil 15 % organizací. XMRig byl osmou nejčastější variantou malwaru, která měla dopad na pět procent organizací.

Top 3 - malware:

  1. ↔ CoinHive – Je navržen pro těžbu kryptoměny Monero bez souhlasu uživatele.
  2. ↑ Rig ek – Exploit kit poprvé použitý v roce 2014. Rig zneužívá zranitelností ve Flashi, Javě, Silverlightu a Internet Exploreru. Infekce začíná přesměrováním na vstupní stránku obsahující JavaScript, který zjistí a umožní zneužití zranitelných plug-inů.
  3. Cryptoloot - Malware zaměřený na těžbu kryptoměn využívá výkon procesoru nebo grafické karty pro těžbu kryptoměn.

Nejčastěji použitým škodlivým kódem k útokům na podniková mobilní zařízení byl v březnu bankovní trojan Lokibot, následovaly škodlivé kódy Triada a Hiddad.

Top 3 - mobilní malware:

  1. Lokibot - Bankovní trojan pro Android a současně malware zaměřený na krádeže informací, který se může změnit také na ransomware. V případě odstranění administrátorských oprávnění zamkne telefon.
  2. Triada - Modulární backdoor pro Android, který uděluje superuživatelské oprávnění pro stažení malwaru a pomáhá jej vložit do systémových procesů. Triada take umí zfalšovat URL odkazy uložené v prohlížeči.
  3. Hiddad - Android malware, který přebaluje legitimní aplikace a pak je umísťuje do obchodů třetích stran. Jeho hlavní funkcí je zobrazování reklam, ale může také získat přístup ke klíčovým bezpečnostním informacím obsaženým v operačním systému, což umožňuje útočníkovi získat citlivá uživatelská data.

Vůbec poprvé výzkumníci společnosti Check Point analyzovali také nejčastěji zneužívané kyberzranitelnosti. Zranitelnost CVE-2017-10271 ovlivnila 26 % společností po celém světě, na druhém místě byla zranitelnost SQL injection, která měla dopad na 19 % organizací, a na třetí pozici se umístila zranitelnost CVE-2015-1635 s dopadem na 12 % společností.

Top 3 - zranitelnosti:

  1. Oracle WebLogic WLS Security Component Remote Code Execution (CVE-2017-10271) – Zranitelnost umožňující vzdáleně spustit kód v rámci služby Oracle WebLogic WLS. Důvodem je, jak Oracle WebLogic zpracovává xml dekódování. Úspěšný útok by mohl vést k vzdálenému spuštění kódu.
  2. SQL Injection - Vložení kódu do vstupu od klienta do aplikace a zároveň zneužití bezpečnostní zranitelnosti v softwaru aplikace.
  3. Microsoft Windows HTTP.sys Remote Code Execution (MS15-034: CVE-2015-1635) - V operačním systému Windows byla hlášena zranitelnost umožňující vzdálené spuštění kódu. Zranitelnost je způsobena chybou, jak HTTP.sys zpracovává škodlivou hlavičku protokolu HTTP. Úspěšné zneužití by mělo za následek vzdálené spuštění kódu.

Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Na prvním místě je stejně jako ve světě i nadále CoinHive, malware těžící kryptoměnu Monero, a sílu malwarů těžících kryptoměny potvrzuje na druhém místě Cryptoloot. V Top 10 jsou dokonce 4 škodlivé kódy těžící kryptoměny, kromě CoinHive a Cryptoloot to jsou ještě Jsecoin (5. místo) a nově je v žebříčku také XMRig (8. příčka), který zaznamenal raketový vzestup po celém světě.

Štítky: 
Bezpečnost, Malware, Check Point

Podobné články

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více
Foto: Algotech

Tržby z prodeje bezpečnostních produktů vloni vzrostly o 15,6 %

8. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětové tržby za bezpečnostní produkty dosáhly v roce 2023 celkem 106,8 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 15,6 % oproti roku 2022. Růst tržeb byl výrazný – podle IDC zaznamenalo dvouciferný meziroční nárůst všech šest sledovaných kategorií. Růst by měl navíc pokračovat přinejmenším do roku 2028. Čtěte více