Rok 2016 (zatím) ve znamení ransomwaru a mobilních botnetů

8. 12. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Dle společnosti Check Point jsme v první polovině letošního roku mohli sledovat další vzestup ransomwaru, současně však docházelo ke změnám předem definovaných útočných sad a vzestupu mobilních botnetů.

Není pochyb, že rok 2016 je rokem ransomwaru. Ransomware plnil v uplynulých měsících stránky novin a byl pro to dobrý důvod. Došlo k zásadnímu nárůstu množství, rozmanitosti, efektivity a rafinovanosti útoků. Oběťmi jsou uživatelé i organizace a zločinci dále vytváří nové a vylepšené varianty ransomwaru.

Změny útočných sad

Útočníci používají k šíření škodlivého kódu také předpřipravené útočné sady. Ty mají znepokojující úspěšnost a zneužívají zranitelností ve webových prohlížečích nebo operačních systémech k instalaci malwaru bez vědomí či souhlasu uživatele. Jak jsme viděli v případě sady Nuclear Exploit Kit, pro vývojáře se poskytování takové sady kyberzločincům může stát velmi výnosným obchodem. Je zajímavé, že od začátku roku 2016 došlo k řadě změn. Byli jsme svědky poklesu dvou největších volně dostupných útočných sad, Angler a Nuclear, a naopak došlo k vzestupu sad Neutrino a Rig, jak bylo vidět i v nedávné ransomwarové kampani Cerber.

Vzestup mobilních botnetů

V roce 2016 se v mobilním světě objevila nová forma malwaru - botnety. Botnet je skupina zařízení (PC, notebooky nebo mobilní telefony) ovládaných hackery bez vědomí vlastníků. Čím větší je botnet, tím větší jsou jeho schopnosti. Check Point odhalil i některé botnety, jako jsou Viking Horde a DressCode, kterým se dokonce podařilo proniknout na Google Play a infikovat mobilní zařízení stovek tisíc uživatelů. Dosud byly mobilní botnety použity hlavně k vytváření podvodného provozu nebo ke kliknutí na reklamy. Nicméně sílu takového botnetu lze využít i k mnohem nebezpečnějším účelům, jako jsou například útoky DDoS.

Kategorie kyberútoků podle regionu

Níže uvedená infografika ukazuje rozšíření tří hlavních sledovaných malwarových kategorií – ransomwaru, bankovního a mobilního malwaru - napříč různými regiony. Regiony zahrnují Ameriku, dále Evropu, Střední východ a Afriku (EMEA) a Asii a Tichomoří (APAC).

Index hrozeb – celosvětová mapa

Index hrozeb společnosti Check Point vychází z toho, jaká je pravděpodobnost, že stroj bude v dané zemi napaden malwarem a vychází z mapy ThreatCloud World Cyber Threat Map, která v reálném čase sleduje, jak a kde po celém světě probíhají kyberútoky.

Shrnutí

První polovina roku 2016 ukázala podstatu dnešních kybernetické hrozeb. Nadále byla velmi výrazná řada starých hrozeb, ale současně se objevily nové hrozby, které způsobily masivní škody. Zajímavé je, že malý počet malwarových rodin je zodpovědný za velkou část útoků, naopak tisíce malwarových rodin jsou poměrně nevýrazné. Také sledujeme, že většina kybernetických hrozeb je globálních a objevila se napříč regiony.

Štítky: 
Bezpečnost, Ransomware, Check Point

Podobné články

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více