Rok 2015 se nesl ve znamení mobilních hrozeb

19. 2. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Podle nejnovější zprávy Kaspersky Lab o kybernetických hrozbách se množství spamu ve veškeré e-mailové komunikaci v roce 2015 snížilo na 55,28 %. Oproti předchozímu roku tak došlo k poklesu o 11,48 %. Propad v podílu nevyžádané pošty na celosvětovém e-mailovém provozu lze vysvětlit rostoucí popularitou legálních reklamních platforem na sociálních sítích, služeb nabízejících slevové kupony a podobných nabídek.

Kaspersky Lab ve své zprávě odhalilo množství dalších zajímavých trendů. Více než tři čtvrtiny (79 %) všech odeslaných e-mailů byly menší než 2 kb, což ukazuje na trvalý pokles velikosti e-mailů spamovacích kampaní v posledních několika letech. Finanční instituce jako jsou banky, platební systémy a internetové obchody byly nejčastěji napadeny phishingovými e-maily (34,33 %), což představuje nárůst o 5,59 %.

Kyberzločinci v roce 2015 i nadále rozesílali falešné e-maily z mobilních zařízení a oznámení z mobilních aplikací obsahující malware nebo reklamní sdělení. Jejich nová taktika však využívala podvodníků, kteří šířili malware v podobě .apk (instalačních souborů Android aplikací) a .jar (zazipovaných souborů obsahujících program Java). Kromě toho ukryli mobilního šifrovacího trojského koně do souboru, který obsahoval aktualizace pro Flash Player. Po spuštění malware zašifroval obrázky, dokumenty a video soubory uložené na mobilním zařízení, a jeho uživateli odeslal zprávu vyzývající k zaplacení poplatku, aby mohly být soubory opět dešifrovány.

V uplynulém roce zůstaly největším zdrojem spamů USA (15,2 %), dále pak Rusko (6,15 %) a na třetím místě vystřídal Čínu Vietnam (6,12 %). Naopak největší obětí se stalo Německo s 19,06 % všech spamových útoků, což je oproti roku 2014 nárůst o 9,84 %, následované Brazílií s 7,64 %, kde šlo o nárůst 4,09 % a posun ze šestého místa oproti roku 2014. Na třetí místo z původního osmého se pak posunulo Rusko (nárůst o 3,06 %) s 6,03 % všech spamových útoků v roce 2015.

Jaký spam bude v hledáčku letos?

Ačkoli olympijské hry v Brazílii ještě nezačaly, podvodníci už jich začínají využívat. Rozesílají podvodné e-maily oznamující výhru v loterii a vyzývající příjemce, aby vyplnili formulář s jejich osobními údaji. Tyto e-maily mají přílohy v podobě pdf souborů, obrázků nebo dalších grafických prvků a jsou navržené tak, aby oklamaly filtry nevyžádané pošty.

Podobně například „nigerijské“ podvody využívaly ukrajinské politické situace, syrské občanské války, voleb v Nigérii nebo zemětřesení v Nepálu, aby díky uvěřitelnosti obsahu v příjemcích vzbudily laskavost a empatii. Tyto e-maily pak vyzývaly k materiální podpoře lidem v nouzi.

Štítky: 
Spam, Kaspersky

Podobné články

Novým trendem spamových zpráv se stává zneužití dvoufaktorové autentizace

17. 2. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Jedním z hlavních trendů spamových e-mailů bude v roce 2023 zneužití dvoufaktorové autentizace. S nevyžádanou poštou se přitom setkává drtivá většina uživatelů, kteří v lepším případě tráví svůj pracovní čas filtrováním a mazáním spamů a v horším případě klikáním na nebezpečné odkazy či poskytováním citlivých údajů na základě falešných žádostí. Čtěte více

Spamu a phishingu v prvním čtvrtletí vévodily falešné pracovní nabídky

27. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Odborníkům ze společnosti Kaspersky Lab se v prvním čtvrtletí tohoto roku podařilo odhalit velké množství propracovaných spamů, které vypadaly jako nabídky zaměstnání. Falešné zprávy od HR manažerů velkých korporátních firem totiž většinou budí mezi adresáty velký zájem. Zmíněné e-maily však pocházely od spammerů a obsahovaly zlodějský malware. Čtěte více

Infografika: Na Moravě se spamem bojují, v Čechách takových lidí ubývá

9. 4. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Mailkit)
Nejčastěji si Češi spojují spam s nevyžádanou poštou. V průzkumu z roku 2018 takto odpovědělo 65 % dotázaných. Jako e-maily s nebezpečnou přílohou chápe spam 18 % respondentů. Deset procent z nich pak spam vnímá jako e-maily, které jsou posílané hromadně mnoha adresátům. Čtěte více

Spam a phishing v roce 2017 – ve znamení Bitcoinu i fotbalu

6. 3. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
V roce 2017 sledovali kyberzločinci aktuální světové dění a události, které se následně snažili využít k oklamání uživatelů. Podle reportu společnosti Kaspersky Lab mezi takové události patřilo například blížící se mistrovství světa ve fotbale nebo stoupající popularita Bitcoinu. Čtěte více