Recenze realme 12+ 5G: Originální smartphone se zábavným fotoaparátem

18. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Po období určité stagnace se společnost realme opět vrací do boje o tuzemský trh. O přízeň českých zákazníků se bude ucházet také s modelem střední třídy realme 12+ 5G, který láká na elegantní design, povedený displej, všestranný fotoaparát nebo dobrou výdrž baterie s podporou rychlého nabíjení.

Dva, tři roky zpátky nabízela společnost realme na českém trhu široké portfolio telefonů sahající od levnějších modelů až po vyšší třídu. Pak se na nějakou dobu odmlčela a její portfolio výrazně prořídlo. Nyní však značka chytá druhý dech a snaží se opět zabojovat o přízeň tuzemských zákazníků. V nabité, vysoce konkurenční kategorii telefonů do deseti tisíc korun se o to (mimo jiné) pokusí s elegantním modelem realme 12+ 5G, který si přiblížíme na následujících řádcích.

Originální design s nádechem luxusu

Jednou z nejsilnějších stránek novinky od realme je její designové provedení, na kterém se podílel také designér Ollivier Savéo známý svou spoluprací s luxusními švýcarskými hodinářskými firmami, jako jsou Rolex, Roger Dubuis, Piaget, Breitling a Quentin.

Telefon je dostupný ve dvou barevných variantách (námi testovanou zelenou a doplňuje ještě béžová) a při uchopení do ruky zaujme pocitově velmi nízkou váhou (190 g) a lesklými boky upravenými technikou leštěného PVD (Physical Vapor Deposition), která se běžně používá v pouzdrech prémiových hodinek. Boky telefonu potěší příjemně zaoblenými hranami, které zajistí příjemné držení, bohužel však současně mají také tendenci zachytávat otisky prstů a obecně se špinit. Velmi mírně zkosenou hranou se může pochlubit také displej.

Rozmístění ovládacích prvků a dalších komponent na bocích telefonu je ve skrze standardní. Na spodní straně našel místo USB-C konektor, mikrofon a hybridní slot na dvojici nano SIM karet (nebo kombinaci SIM karty a paměťové karty) a reproduktor. Pravý bok poskytuje prostor pro ovladač hlasitosti a vypínač, horní strana pak propůjčuje prostor hlavně – a poněkud překvapivě – 3,5mm audio konektoru.

Podstatně zajímavější je zadní strana telefonu charakteristická povrchem z veganské kůže (ta by nyní měla být o deset procent měkčí a zároveň také odolnější vůči nečistotám než předchozí generace), lesklým dělicím proužkem uprostřed a výrazným kruhovým modulem fotoaparátu s více než 500 gradientními vzory, které vytvářejí dynamickou hru světla a stínu.

Konstrukce telefonu nabízí mírně zvýšenou odolnost (IP54), díky které by měl telefon obstát v souboji s prachem nebo kapkami vody (displej je dokonce speciálně připraven na obsluhu pomocí vlhkých rukou), proti tekoucí vodě nebo dokonce ponoření je však již přístroj bezbranný.

Displej a výkon telefonu

Za designem ani provedením telefonu kvalitativně nijak nezaostává ani displej. Z technického hlediska jde o AMOLED panel s úhlopříčkou 6,67" a rozlišením 2 400 × 1 080 bodů. Zobrazovač se chlubí frekvencí až 120 Hz (bohužel však nepodporuje její plynulou změnu – další možností je jen standardních 60 Hz) a maximálním špičkovým jasem 2 000 nitů (díky čemuž je dobře použitelný i na slunci nebo v jiném intenzivně nasvíceném prostředí – s tím by měla ostatně pomáhat také speciální technologie Sunlight Screen využívající dynamické nastavení kontrastu na úrovni pixelů a individuální řízení podsvícení). Uživatelský komfort dále zvyšuje také funkce Always on nebo široké možnosti nastavení, kdy nechybí ani výběr z několika barevných režimů nebo změna teploty barev. Součástí displeje je také spolehlivá čtečka otisku prstu.

Výpočetní výkon telefonu dodává 6nm čipová sada MediaTek Dimensity 7050 5G s osmi CPU jádry (2 × A78 s frekvencí 2,6 GHz + 6 × A55 s taktem 2 GHz) doplněná o čip ARM Mali-G68 MC4 pro zpracování grafiky. V dnešní době jde spíše o průměrnou výbavu, která obstojí při běžném používání (a poradí si také s nějakou tou hrou), ale na dnešní špičku už to zkrátka nestačí. Výkon dobře ilustruje i výsledek lehce přesahující 600 000 bodů v populárním testovacím programu Antutu.

I ve střední třídě lze narazit na výkonnější telefony, na druhou stranu se použitý hardware v případě tohoto realme odvděčí příjemnou výdrží baterie a nízkým zahříváním (na čemž má svůj podíl také chladicí systém Vapor Chamber Cooling System složený z odpařovací komory z nerezové oceli o ploše 4 357 mm² a grafitové vrstvy o ploše 10 231 mm² integrované do sedmivrstvé architektury pro odvod tepla). Na rozdíl od některých souputníků navíc nechybí podpora moderních 5G sítí.

Výbavu doplňuje 12GB operační paměť typu LPDDR4X a 512GB interní úložiště typu UFS 3.x (k dispozici je také varianta s 8GB RAM a 256 GB prostoru). V případě potřeby lze kapacitu rozšířit pomocí paměťové karty microSD až o další 2 TB).

Zábavný fotoaparát s řadou možností

Další z oblastí, na kterou kladl výrobce tohoto modelu zvýšený důraz, je fotografická výbava.

Hlavní snímač (Sony LYT-600) s rozlišením 50 megapixelů disponuje optickou stabilizací obrazu (OIS), clonou f = 1,88, ohniskovou vzdáleností 26 mm a také 2× zoomem, který zachovává kvalitu obrazu a rozšiřuje možnosti pořizování snímků s různými ohniskovými vzdálenostmi. Výbavu dále doplňují ultraširokoúhlý fotoaparát s úhlem záběru 112° a dvoumegapixelový makro senzor.

Zejména hlavní snímač dokáže vyprodukovat povedené snímky, a to i za horších světelných podmínek. Další dva snímače již kvalitativně zaostávají, ale přesto se mohou hodit.

Ocenit musím nejen přehlednou aplikaci pro práci s fotoaparátem, ale zejména řadu kreativních fotografických režimů, barevných filtrů a široké možnosti nastavení a přizpůsobení. Náročnější uživatelé si zde skutečně vyhrají a odměnou jim budou pěkné, barevně věrné a ostré snímky s bohatým prostorem pro individuální vyjádření. Špatně si telefon nevede ani při fotografování pohybujících se předmětů. Hodit se může i noční režim, režim dlouhé expozice, rychlé sériové snímání (schopné podle výrobce zachytit až 208 snímků za minutu) nebo třeba možnost ukládání fotografií v plném rozlišení.

Spokojeni zde však budou i méně nároční či zkušení uživatelé, kteří mohou snadno a rychle fotit a natáčet na jeden z automatických režimů, s nimiž se také dočkají povedených fotografií.

Telefon nezaváhá ani při pořizování portrétních snímků (využívá algoritmus Cinematic Bokeh, který napodobuje efekty rozostření na úrovni digitálních zrcadlovek a poskytuje uživatelům úplnou kontrolu nad clonou) a selfie fotografií pomocí 16mpx čelní kamery. Telefon pak nezklame ani při natáčení videa (které lze pořizovat v maximální kvalitě 4K se 30 snímky za sekundu, užitečný je však např. i režim 1 080p/60 fps).

Fotografie pořízené telefonem si můžete prohlédnout v galerii níže.

Operační systém a prostředí

Operační systém Android 14 je v tomto případě rozšířený o nadstavbu realme UI 5.0. A ačkoli jsou telefony čínských výrobců dlouhodobě známé svým specifickým přístupem k uživatelskému prostředí, v tomto případě si lze na ovládání zvyknout poměrně rychle. Prostředí je hbité, vcelku intuitivní (včetně např. logicky uspořádané nabídky nastavení), graficky povětšinou decentní a nabízí širokou nabídku přizpůsobení a nejrůznějších doplňkových funkcí, rychlých zkratek či gest. Celkově bych řekl, že svým uživatelům nepřináší žádné větší záludnosti. Realme se také, ostatně jako většina konkurence, snaží do dění v operačním systému zapojovat i umělou inteligenci, její přínos zatím však není tolik patrný a běžný uživatel si jí možná ani nevšimne.

Telefon nabízí i užitečné doplňky – fanoušky mobilního gamingu například potěší Herní centrum, které umožňuje ovládat chování smartphonu během hraní her, nahrávat své výkony, sledovat statistiky, spravovat nainstalované hry, měnit výkonností profily a třeba také zobrazovat aktuální teplotu či počet snímků.

Za nevýhodu lze na druhou stranu označit velké množství předinstalovaného (a často naprosto zbytečného) softwaru (či spíše bloatwaru) a her. V nabídce samozřejmě nechybí ani většina dobře známých aplikací od Googlu, takže některé programy se zde funkčně duplikují. Zapracovat by se dalo také na lokalizaci do českého jazyka.

Výdrž a napájení

Telefon napájí na dnešní dobu průměrný akumulátor s kapacitou 5 000 mAh, jehož výdrž rovněž příliš nevybočuje ze zaběhnutých standardů. Při běžném používání se lze dostat na 1,5 až 2,5 dne. Na druhou stranu, pokud telefon vytížíme, například fotografováním nebo hraním her, lze jej samozřejmě vybít i rychleji.

Za určitý nadstandard lze však stále považovat dodávaný napájecí adaptér s výkonem 67 W, který telefonu kompletně doplní energii za přibližně 50 minut.

Další výbava a balení

Telefon samozřejmě nabízí i další výbavu poplatnou střední třídě. Nechybí podpora navigačních technologií (GPS, Glonass, Beidou, Galileo, QZSS), k dispozici jsou i bezdrátové technologie jako NFC, Bluetooth (5.2) a Wi-Fi 6 s podporou pásem 2,4 i 5 GHz. 

Zapomínat bychom neměli ani na povedené stereo reproduktory a již zmiňovaný 3,5mm audio konektor.

Potěší také (na dnešní dobu již nadstandardní) základní balení čítající kabel, výkonný 67W napájecí adaptér, základní průhledné pouzdro, jehlu na vyjmutí slotu pro SIM a ochrannou fólii (již aplikovanou na displeji).

Závěrem

Ve výsledku je realme 12+ 5G povedený smartphone střední třídy s řadou atraktivních vlastností. Zařízení zaujme svým originálním provedením, které se dokáže odlišit od většiny konkurence, povedeným displejem, fotoaparáty (primárně hlavním senzorem a čelní selfie kamerou), velkorysou pamětí (alespoň ve vyšší variantě) nebo výdrží baterie s podporou rychlého nabíjení. Za samozřejmost nelze považovat ani bohaté balení, které v tomto případě čítá vše potřebné. Uživatelé si navíc rychle zvyknout také na intuitivní prostředí operačního systému s řadou praktických drobností.

Pokud bychom měli zmínit i nějaké nedostatky, šlo by v první řadě o velké množství často zbytečně předinstalovaných aplikací (které navíc v některých případech nelze odinstalovat), místy pokulhávající překlad prostředí, spíše slabší doplňkové fotoaparáty (širokoúhlý a makrosnímač) a v porovnání s některou konkurencí také menší výkon (ačkoli pro běžné každodenní použití nejde o výraznější omezení).

Telefon je aktuálně k dostání za 8 299 Kč v případě paměťového provedení 8/256 GB a za 9 999 Kč ve variantě 12/512 GB.

Obrazová galerie:
Štítky: 

Podobné články

Ilustrační foto (Motorola)

Samsung se znovu stal nejprodávanější značkou chytrých telefonů

16. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej smartphonů v prvním čtvrtletí roku 2024 podle IDC meziročně vzrostl o 7,8 % a Samsung se znovu vyhoupl do pozice nejprodávanějšího výrobce. Čtěte více

Celosvětový trh s chytrými telefony letos vzroste téměř o šest procent

3. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Globální prodeje smartphonů by měly v roce 2024 podle IDC meziročně vzrůst o 5,8 % na 1,23 miliardy kusů. Růst o 12 % v prvním čtvrtletí, následovaný 9% růstem ve druhém kvartálu přinesl větší optimismus ohledně toho, jak se bude vyvíjet rok 2024 ve své druhé polovině. Čtěte více

Belkin představil novou řadu barevných bezdrátových nabíjecích zdrojů s technologií Qi2

26. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Belkin)
Společnost Belkin oznámila dostupnost řady magnetických powerbank BoostCharge Pro s technologií bezdrátového nabíjení Qi2. Aktuálně jsou nabíječky dostupné v kapacitních variantách 5K a 10K a v pěti nových svěžích barvách, jako jsou limetková, písková, růžová, modrá a zlatá. Čtěte více

Samsung rozšiřuje funkci Circle to Search do telefonů řady Galaxy A i tabletů Galaxy Tab S9 FE

18. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Společnost Samsung nasadí funkci Circle to Search with Google u vybraných modelů řady Galaxy A. Díky tomu se funkce mobilní umělé inteligence dostanou k většímu počtu uživatelů ekosystému Galaxy. Po rozšíření na telefony řady Galaxy A se funkce Circle to Search dostane i do tabletů Galaxy Tab S9 FE a Tab S9 FE+, kde bude těžit z velkého displeje a dotykového pera. Čtěte více