Ransomwarem byl vloni nejvíce zasažen sektor vzdělávání

26. 7. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle nového průzkumu společnosti Sophos byl v roce 2020 ransomwarem nejvíce zasažen sektor vzdělávání, kde byla zaznamenána jak nejvyšší míra útoků, tak i nejvyšší náklady na obnovu.

Údaje na dalších řádcích vycházejí ze zprávy„State of Ransomware in Education 2021“, která se zabývá rozsahem a dopadem ransomwarových útoků na vzdělávací instituce po celém světě v roce 2020.

V návaznosti na ransomwarové útoky s dopadem na školství, které se dostaly na titulní stránky novin, včetně ransomwarového útoku REvil na společnost Kaseya, který zasáhl školy na Novém Zélandu, a na nedávná oznámení FBI a britského Národního centra kybernetické bezpečnosti, která varují před nárůstem ransomwarových útoků zaměřených na školy, potvrzují výsledky výzkumu obzvláště zranitelnost vzdělávacích institucí vůči této neúprosné kybernetické hrozbě.

Mezi hlavní zjištění výzkumu patří:

  • Oblast zdělávání spolu s maloobchodem čelila v roce 2020 nejvyšší míře útoků ransomwaru, kterými bylo zasaženo 44 % organizací (ve srovnání s 37 % ve všech průmyslových odvětvích).
  • Pro vzdělávací instituce byl finanční dopad útoku ransomwaru v roce 2020 ochromující. Celkový účet za nápravu ransomwarového útoku ve vzdělávacím sektoru, s ohledem na odstávky, čas lidí, náklady na zařízení, náklady na síť, ztracené příležitosti, zaplacené výkupné a další náklady, činil v průměru 2,73 milionu dolarů – nejvíce ze všech sledovaných odvětví a 48 % nad celosvětovým průměrem.
  • Více než polovina (58 %) vzdělávacích organizací zasažených ransomwarem uvedla, že se útočníkům podařilo zašifrovat jejich data.
  • Více než třetina (35 %) organizací se zašifrovanými daty se podvolila požadavkům útočníků a zaplatila výkupné. Větší pravděpodobnost zaplacení výkupného byla pouze v odvětvích energetiky, těžby ropy a plynu a souvisejících služeb (43 %) a místní správy (42 %).
  • Průměrná výše výkupného činila 112 435 dolarů (což je méně než celosvětový průměr 170 404 dolarů). Ti, kteří zaplatili, však v průměru získali zpět jen přibližně dvě třetiny (68 %) svých dat, přičemž téměř třetina z dat zůstala nedostupná. Všechna svá zašifrovaná data získalo zpět pouze 11 % organizací.
  • Z institucí, které nebyly v loňském roce zasaženy ransomwarem (55 % respondentů), většina (61 %) očekává, že se stanou terčem útoku v budoucnu. Jako hlavní důvody uvádějí, že kybernetické útoky jsou nyní tak sofistikované (46 %) a rozšířené (42 %), že je téměř nemožné je zastavit.

Vzdělávací sektor je pro kybernetické útočníky již dlouho atraktivním cílem,“ řekl Chester Wisniewski, hlavní výzkumník společnosti Sophos. „Rozpočty na IT a kybernetickou bezpečnost mohou být velmi napjaté a týmy IT se snaží chránit často zastaralou infrastrukturu pomocí omezených nástrojů a zdrojů, což je spojeno s rizikovým chováním koncových uživatelů jako je stahování pirátského softwaru.

„To vše každoročně zvyšuje míru vystavení riziku, ale v roce 2020 došlo k pandemii a vzdělávací instituce musely v krátké době přejít na virtuální výukové prostředí, přičemž měly jen velmi málo času myslet na zabezpečení nebo zajistit základní školení kybernetické bezpečnosti pro všechny nově na dálku pracující uživatele. Výrazně to zvýšilo zranitelnost tohoto odvětví a protivníci se rychle chopili příležitosti. Na oběti to mělo obrovský finanční dopad, protože musely svou IT infrastrukturu obnovit od nuly,“ poznamenal regionální manažer pro východní Evropu ve společnosti Sophos Patrick Műller.

„Pro zabezpečení sítě proti ransomwaru doporučujeme IT týmům zaměřit zdroje na tři kritické oblasti: Vybudování silnější obrany proti kybernetickým hrozbám, zavedení školení bezpečnostních dovedností pro uživatele a pokud možno investovat do odolnější infrastruktury,“ dodal Wisniewski.

V průzkumu bylo dotazováno 5 400 IT manažerů s rozhodovací pravomocí, včetně 499 IT manažerů ve školství, ve 30 zemích Evropy včetně České republiky, Ameriky, Asie a Tichomoří, střední Asie, Blízkého východu a Afriky.

Kompletní průzkum „State of Ransomware in Education 2021“ společnosti Sophos je k dispozici ke stažení zde.

Štítky: 

Podobné články

Kybernetické trendy pro rok 2025: Zločinecké kouřové clony a demokratizace kyberútoků

23. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Co bude rok 2025 znamenat pro naši kybernetickou bezpečnost? Které kybernetické útoky jsou stále častější a jakou roli zde hraje umělá inteligence? Chet Wisniewski, technický ředitel společnosti Sophos, shrnuje poznatky z roku 2024, z nichž bychom se měli poučit a připravit se na rok 2025. Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více