Průměrný počet kyberútoků na jednu českou organizaci překonal hranici 800 za týden

12. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Daniel Šafář, Country Manager CZR regionu ve společnosti Check Point, se ve svém komentáří zabývá problematikou neustále rostoucího počtu kybernetických útoků na české organizace. V lednu letošního roku toto číslo dokonce překonalo hranici 800 útoků za pouhý jeden týden.

Vzhledem k vývoji kyberhrozeb je téma ochrany a zabezpečení aktuálnější než kdy dřív. Kyberzločinci velmi rychle reagují na všechny zajímavé události a přizpůsobují jim hrozby, aby maximalizovali pravděpodobnost úspěchu. Viděli jsme vzestup koronavirových kyberútoků, snahu o zneužití značek dopravních a technologických společností v době pandemie, ale hackeři pružně reagují i na různé svátky, jako jsou například Vánoce nebo blížící se Valentýn.

Řeč čísel je bohužel alarmující. Od poloviny minulého roku sledujeme nárůst kyberútoků. V polovině ledna dokonce padla hranice 800 kyberútoků za týden v průměru na jednu českou organizaci. Přitom průměrný týdenní počet kyberútoků na jednu evropskou organizaci se drží kolem hranice 500 útoků.

Viděli jsme také vlnu útoků na nemocnice, včetně český zdravotnických zařízení. Na svědomí to měl zejména botnet Emotet ve spojení s ransomwarovými hrozbami, jako je Ryuk. Emotet se povedlo v uplynulých týdnech odstavit a znovu se tak ukázala důležitost spolupráce napříč bezpečnostními organizacemi a vládními subjekty.

V České republice začal nevídaným způsobem řádit ransomware. Po většinu roku se dopad ransomwaru pohyboval kolem jednoho procenta českých organizací. Ovšem od konce prosince sledujeme raketový vzestup vyděračských hrozeb, v průběhu ledna zasáhl ransomware neuvěřitelných skoro 12 % český společností.

Po celém světě vidíme také nevídaný nárůst útoků na vzdělávací a výzkumné organizace. Od druhé poloviny listopadu se pohyboval celosvětový průměr kolem hranice 1 300 útoků týdně na jednu vzdělávací/výzkumnou společnost, což je skoro dvojnásobek celosvětového průměru útoků na běžné společnosti.

Štítky: 

Podobné články

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více