Průměrná česká společnost nyní čelí v průměru více než 2 000 útoků týdně

23. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies upozorňuje, že od začátku letošního roku vidíme další prudký nárůst kyberútoků. V dubnu čelily české společnosti v průměru enormním 2 000 kyberútokům týdně. Přitom průměr za první tři měsíce byl „pouze“ 1 570 kyberútoků týdně na jednu českou organizaci.

„Jde o vůbec nejvyšší počet kyberútoků, protože doposud se nikdy týdenní počet přes hranici 2 000 nevyšplhal,“ uvedl Miloslav Lujka, country manager Czech Republic, Slovakia & Hungary z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

„Dlouhodobě čelí české firmy i téměř dvojnásobnému počtu ransomwarových útoků, než je evropský průměr. Během dubna byla terčem vyděračských hrozeb každá 20. česká organizace, zatímco v Evropě čelí ransomwaru v průměru ‚jen‘ každá 43. společnost. Navíc některá odvětví jsou v ohrožení ještě více. Z českých vládních a vojenských organizací se dokonce v dubnu musela každá devátá organizace potýkat s ransomwarovým útokem a hrozbou vydírání a zašifrování dat,“ dodal Lujka. „Duben přinesl ve srovnání s prvním čtvrtletím také zdvojnásobení počtu útoků botnetů po celé Evropě. Může to souviset s aktivitami hacktivistických skupina a volbami v jednotlivých zemích i s blížícími se Evropskými volbami. Tradičně jsou terčem i organizace, které mají zásadní vliv na chod společnosti a nebo pracují s citlivými daty. Během dubna jsme v Evropě zaznamenali téměř čtyřnásobný nárůst útoků botnetů na zdravotnictví. Jakékoli narušení provozu v nemocnicích nebo lékárnách může mít vážné následky. Kyberzločinci si podobné cíle vybírají úmyslně, aby maximalizovali úspěšnost a výdělečnost svých operací.“

Drtivá většina škodlivých souborů (93 %) byla v České republice v uplynulých 30 dnech distribuována e-mailem. Evropský průměr je 85 %, celosvětově jen 63 %. Nejčastěji byly v e-mailech v ČR šířeny soubory .exe (53 %), na druhém místě byl kyberzločinci oblíbený formát .pdf (15 %). Přitom v Evropě i celosvětově je v drtivé většině případů používán k šíření malwaru a hrozeb v e-mailech právě formát .pdf.

Na webových stránkách si také dejte pozor zejména na formát .exe, ale na českých webových stránkách jsou oblíbené i nebezpečné .pdf nebo .doc soubory.

Podceňovat rizika se nevyplácí ani na mobilních zařízeních. V uplynulém měsíci zhruba každá čtvrtá společnost zaznamenala bezpečnostní incident související s mobilními zařízeními. Check Point během posledních 30 dnů odhalil 227 škodlivých mobilních aplikací a 16 869 rizikových aplikací. Proto věnujte mobilní bezpečnosti zvýšenou pozornost a používejte pokročilá preventivní bezpečnostní řešení.

Štítky: 

Podobné články

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více
Foto: Algotech

Tržby z prodeje bezpečnostních produktů vloni vzrostly o 15,6 %

8. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětové tržby za bezpečnostní produkty dosáhly v roce 2023 celkem 106,8 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 15,6 % oproti roku 2022. Růst tržeb byl výrazný – podle IDC zaznamenalo dvouciferný meziroční nárůst všech šest sledovaných kategorií. Růst by měl navíc pokračovat přinejmenším do roku 2028. Čtěte více