Project Athena od Intelu definuje podobu moderních přenosných počítačů
Project Athena je tedy inovační program, který kromě Intelu spojuje i další výrobce, jehož cílem je přinést na trh pokročilé přenosné počítače založené na moderních technologiích a schopné svým majitelům doručit uživatelskou zkušenost na základě jejich každodenních zvyků a požadavků.
Notebooky, které projdou potřebným certifikačním procesem, se budou moci honosit nálepkou s označením „Engineered for MOBILE PERFORMANCE“.
„S Project Athena od základu měníme náš přístup k inovacím nadefinováním přesných požadavků založených na každodenním používání počítačů jejich majiteli. Lidé dnes používají počítače na každém kroku, doma, při práci i na cestách, a tomu by měla odpovídat také kvalita a výbava jejich zařízení. Proto jsme spolu s našimi partnery připravili program, díky kterému naši zákazníci dostanou do ruky přesně takové počítače, jaké si přejí,“ uvedl při oficiálním přestavení Projectu Athena Josh Newman, viceprezident Intelu a generální manažer sekce PC Innovation Segment ve skupině Klientských zařízení.
Požadavky specifikace Project Athena 1.0:
- „Okamžitá akce“: režimy „Connected Standby“ a „Lucid Sleep“ umožní počítač používat okamžitě po otevření víka, stisknutí vypínače nebo ověření uživatele některou z biometrických metod (např. skrze otisk prstu či rozpoznání obličeje). Vše by mělo být vyřešeno za méně než jednu sekundu.
- Výkon a odezva: aby počítače nabídly potřebný výkon, budou osazeny procesory Intel Core i5 nebo i7 10. generace, nejméně 8 GB RAM, 256GB NVMe SSD a volitelně modulem Intel Optane H10.
- Výdrž baterie: Kromě stanovené výdrže při práci na baterii (minimálně 16 hodin při přehrávání lokálně uloženého videa nebo devíti hodin práce) budou počítače nabízet rychlé nabíjení skrze USB-C (za méně než 30 minut by mělo být možné baterii dobít pro další čtyři hodiny provozu) a také řadu technologií pro maximální snížení a zefektivnění spotřeby.
- Konektivita: kromě USB-C a Thunderbolt 3 budou počítače v základu nabízet Wi-Fi 6 Gig+ (802.11ax) a volitelně také gigabitové LTE.
- Konstrukce: dané jsou také požadavky na design a provedení. Konstrukčně by mělo jít o tenké a lehké přístroje typu 2 v 1 s tenkými rámečky kolem obrazovky s úhlopříčkou 12–15 palců. Displeje budou dotykové při rozlišení minimálně Full HD. K dalším požadavkům patří podsvícení klávesnice, precision touchpad a podpora dotykového pera.
- Inteligence: k dalším požadavkům patří integrace pokročilých funkcí pro hlasové ovládání (Far Field) a podpora technologií pro práci s umělou inteligencí a strojovým učením (OpenVINO a WinML).
Mezi první zařízení, které budou požadavky Project Athena splňovat, budou patřit Acer Swift 4, Dell XPS 13 2 v 1, HP Envy 13 Wood Series a HP EliteBook x360 1040 a 830 či Lenovo Yoga S940. Do projektu je však zapojena i řada dalších technologických partnerů včetně firmy Intel.