Přinese UltraRAM průlom v oblasti pamětí a úložišť?

27. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Tomshardware.com)
Nová technologie, za kterou stojí vědci z univerzity v britském Lancasteru, zveřejnili detaily o možnosti hromadné výroby tzv. UltraRAM modulů. Ty by měly teoreticky nabídnout rychlosti DRAM pamětí i schopnost (bez napájení) uchovat uložená data po velmi dlouhou dobu.

Vědci na výzkumu a vývoji tohoto typu pamětí kvůli jejím velmi zajímavým a praktickým vlastnostem pracovali několik let, ale až v poslední době se jim podařilo přijít na postupy vhodné i pro hromadnou výrobu z křemíkových waferů.

UltraRAM se obecně popisuje jako paměťová technologie, která kombinuje vlastnosti non-volatilního úložiště (typicky např.  flash paměti) a rychlosti, energetickou efektivitu i životnost srovnatelnou s operační pamětí (typicky např. DRAM).

Do budoucna by tak mohlo jít o řešení, které ve světě počítačů (ale i další techniky) nahradí RAM paměti i úložiště. Na druhou stranu, podobných slibně vypadajících řešení už byla ohlášena celá řada, a žádné z nich se nikdy nedokázalo prosadit. Podobný osud velmi pravděpodobná čeká i technologii Optane od Intelu, která ve své době slibovala něco podobného, ale nikdy se bohužel nedokázala výrazněji prosadit.

Z technologického hlediska využívá UltraRAM některé unikátní vlastnosti složených polovodičů, které se běžně využívají ve fotonických zařízení, jako jsou LED diody, lasery či infračervené detektory. Jako nejvhodnější výrobní materiál se podle výzkumníků ukazuje křemík, který má pro tento účel vhodnější vlastnosti než wafery z arsenidu galia, o němž se rovněž uvažovalo.

Podle dostupných informací by měly být tyto paměti schopné uchovat uložená data nejméně po dobu tisíce let. Životnost paměťových buněk by pak měla být „stokrát až tisíckrát delší než u dnešních flash pamětí.“ K tomu si můžeme přičíst rychlosti srovnatelné s DRAM, energetickou efektivitu a odolnost.

Pokud by se všechny tyto předpoklady naplnily, a navíc se podařilo uspokojivě rozjet výrobu, mohlo by se jednat o skvělé řešení, které v počítačích díky jednomu jedinému prvku výbavy nahradí operační paměti i uložiště. Velmi výrazně by to mohlo taky napomoci adopci stále populárnějšího principu, kdy se s daty (typicky např. výpočty) pracuje přímo v jednotné paměti, bez nutnosti je nejprve přesouvat jinam a až tam je zpracovávat. Do budoucna by se také mohlo uvažovat o nahrazení pamětí jako GDDR či HBM, ale to je prozatím otázka vzdálené budoucnosti.

Velkou otázkou prozatím zůstávají také ceny.

Podobné články

Marcin Gaczor, business development manažer v Kingstonu

Marcin Gaczor (Kingston): Distributorům a resellerům zůstáváme věrní

3. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Kingston)
S Marcinem Gaczorem, business development manažerem společnosti Kingston, který má na starosti zastoupení značky na českém a slovenském trhu, jsme hovořili o nejnovějších trendech v segmentu operačních pamětí a úložišť. Zásadních novinek, které Kingston v nedávné době představil, nebo které brzy uvede na trh, je přitom více než dost… Čtěte více

Lexar nabízí paměťovou kartu do extrémních podmínek s jádrem z nerezové oceli

10. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Focus Nordic)
Společnost Lexar rozšířila svou řadu Armor, která je známá svou spolehlivostí a odolností, o paměťovou kartu Lexar Armor Gold SDXC UHS-II s jádrem z nerezové oceli, které zvyšuje její pevnost a odolnost. Čtěte více

CUDIMM neboli „RAM s turbem“: Paměti DDR5 přeřazují na vyšší rychlost

16. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kingston)
Na trhu se postupně začínají objevovat paměti inovativního formátu CUDIMM a CSODIMM. Co tato nová označení znamenají a proč nové typy pamětí vůbec vznikly? Čtěte více

Kingston přináší moduly CUDIMM pro čipové sady Intel řady 800

31. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kingston)
Společnost Kingston představila moduly FURY Renegade DDR5 CUDIMM, které jsou kompatibilní s čipovými sadami nové řady Intel 800 (dříve označované kódovým názvem Arrow Lake). Čipsety Intel řady 800 jsou první platformou, která bude využívat Clock Drivery na modulech CUDIMM. Čtěte více