Přinese UltraRAM průlom v oblasti pamětí a úložišť?
Vědci na výzkumu a vývoji tohoto typu pamětí kvůli jejím velmi zajímavým a praktickým vlastnostem pracovali několik let, ale až v poslední době se jim podařilo přijít na postupy vhodné i pro hromadnou výrobu z křemíkových waferů.
UltraRAM se obecně popisuje jako paměťová technologie, která kombinuje vlastnosti non-volatilního úložiště (typicky např. flash paměti) a rychlosti, energetickou efektivitu i životnost srovnatelnou s operační pamětí (typicky např. DRAM).
Do budoucna by tak mohlo jít o řešení, které ve světě počítačů (ale i další techniky) nahradí RAM paměti i úložiště. Na druhou stranu, podobných slibně vypadajících řešení už byla ohlášena celá řada, a žádné z nich se nikdy nedokázalo prosadit. Podobný osud velmi pravděpodobná čeká i technologii Optane od Intelu, která ve své době slibovala něco podobného, ale nikdy se bohužel nedokázala výrazněji prosadit.
Z technologického hlediska využívá UltraRAM některé unikátní vlastnosti složených polovodičů, které se běžně využívají ve fotonických zařízení, jako jsou LED diody, lasery či infračervené detektory. Jako nejvhodnější výrobní materiál se podle výzkumníků ukazuje křemík, který má pro tento účel vhodnější vlastnosti než wafery z arsenidu galia, o němž se rovněž uvažovalo.
Podle dostupných informací by měly být tyto paměti schopné uchovat uložená data nejméně po dobu tisíce let. Životnost paměťových buněk by pak měla být „stokrát až tisíckrát delší než u dnešních flash pamětí.“ K tomu si můžeme přičíst rychlosti srovnatelné s DRAM, energetickou efektivitu a odolnost.
Pokud by se všechny tyto předpoklady naplnily, a navíc se podařilo uspokojivě rozjet výrobu, mohlo by se jednat o skvělé řešení, které v počítačích díky jednomu jedinému prvku výbavy nahradí operační paměti i uložiště. Velmi výrazně by to mohlo taky napomoci adopci stále populárnějšího principu, kdy se s daty (typicky např. výpočty) pracuje přímo v jednotné paměti, bez nutnosti je nejprve přesouvat jinam a až tam je zpracovávat. Do budoucna by se také mohlo uvažovat o nahrazení pamětí jako GDDR či HBM, ale to je prozatím otázka vzdálené budoucnosti.
Velkou otázkou prozatím zůstávají také ceny.