Přinese Project Cambria tolik potřebný průlom v oblasti rozšířené a virtuální reality?
Společnost Meta (dříve Facebook) je díky svým VR headsetům řady (Oculus) Quest v oblasti virtuální reality velmi důležitým hráčem. Zejména díky velmi příznivé cenové politice, relativně jednoduché obsluze i celkem široké nabídce her a dalšího obsahu totiž dokázala VR přinést i do rukou méně zkušených či technicky zdatných uživatelů. Headsety Quest (včetně jejich druhé generace) jsou však již přeci jen už na trhu nějakou dobu, a proto je potřeba se opět posunout o nějaký ten krok dál.
Vývojové oddělení společnosti Meta samozřejmě nelení a intenzivně pracuje na nové generaci VR headsetů. Meta je prozatím označuje jako Project Cambria, podle všeho však nepůjde o nástupce „herních“ modelů řady Quest (ačkoli by měla být zachována kompatibilita se stávajícími hrami), ale o samostatnou rodinu zařízení mířících spíše do kanceláří a obecně rukou náročných, pracujících lidí. Šéf Mety Mark Zuckerberg dokonce prohlásil, že půjde o náhradu notebooků (doslova uvedl, že půjde o „laptop na vaši tvář“). Uplatnění se tedy nabízí např. při komunikaci, spolupráci, ale třeba i prezentacích, školeních apod. A samozřejmě v šíření metaverza 😊
Technicky vzato půjde o řešení pro tzv. smíšenou realitu, kdy půjde o digitální prezentaci mixovat s prvky z reálného světa. Toto již samozřejmě řada dnešních headsetů zvládá také (a umí to v určité podobě i již zmiňovaná řada Meta Quest), zde by však mělo vše probíhat věrněji, přesněji a v podstatně kvalitnější podobě.
Co zatím víme o výbavě?
Z hlediska provedení půjde o samostatné (nezávislé) řešení, které ke svému fungování nepotřebuje žádného dalšího prostředníka (typicky počítač). Na headsetu by potom měl běžet vlastní operační systém vycházející z Androidu. Používaný software a služby by tak měl z části běžet na webových technologií, z části by měl být schopný provozovat i software pro stávající headsety Quest.
Příliš toho nevíme ani o hardwaru, ale podle dostupných zdrojů se dá počítat s ARMovým procesorem a nejméně 8GB RAM a 256GB úložišti.
Důležitou součástí výbavy by mělo být pokročilé sledování očí a tváře, které by mělo jít schopné přenášet např. na naše digitální podobizny (tzv. avatary). Ti by pak měli být schopní věrněji odrážet nejen pohyby výrazy očí, ale třeba i výrazy tváře. Virtuální komunikace by tak měla být opět o něco věrnější a reálnější.
První novinky ještě letos?
Meta hovoří o tom, do roku 2024 by měly přijít na trh celkem čtyři nové VR sady. Některé z novinek by se však mohly k zákazníkům dostat už v průběhu letošního roku. Již nyní také víme, že půjde o prémiová zařízení. Přesné ceny zatím také nejsou známy. Z počátku se objevovaly spekulace o ceně asi 800 USD, samotní zástupci Facebooku však později uvedly, že ceny budou „znatelně“ vyšší než oněch 800 USD. V tomto bodě se tedy musíme prozatím (opět) nechat překvapit.