Předpovědi pro oblast kybernetické bezpečnosti v roce 2019

26. 12. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Co přinese rok 2019 v oblasti kybernetické bezpečnosti, ochrany a útoků? Čeho se mají firmy obávat a na co si mají dát pozor? Společnost Anect, která se dlouhodobě zabývá informačními technologiemi se zaměřením především na kybernetickou bezpečnost a cloudová a hybridní řešení, zveřejnila své předpovědi pro rok 2019 v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Podle předpovědí Anectu nebude rok 2019 znamenat z hlediska bezpečnosti žádný výrazný posun. Vyvarovat se nejčastějším hrozbám je přitom často otázka dodržování základních pravidel kybernetické bezpečnosti. Mít pořádek, a především přehled ve vlastní síti (znát její obsah, jak jsou jednotlivé prvky zranitelné a nejkritičtější nedostatky umět včas odstranit), je ve firemním naprosto zásadní. Kterým bezpečnostním výzvám budeme letos čelit?

Posílený phishing a sociální inženýrství

Data získaná z úniků a kombinovaná s dalšími veřejně i neveřejně dostupnými informacemi se stanou vstupem pro umělou inteligenci, rozpoznávání jazyků a povedou k nové vlně plně automatizovaných a velmi efektivních phishingových útoků založených na podstatně sofistikovanějším sociálním inženýrství.

Kyberteroristické útoky zamíří více přímo na infrastrukturu

S „crimeware-as-a-service“ bude stále jednodušší útočit sofistikovaněji než s využitím ransomwaru, který byl doposud v zásadě nejoblíbenějším a nejefektivnějším nástrojem pro útočníky. Schopnost znemožnit chod firem, ale i veřejné infrastruktury, bude jedním ze zásadních cílů, kterého budou chtít kyberteroristické organizace dosáhnout. Výjimkou přitom nebudou ani útoky přímo podporované některými státy. Oblíbeným a velmi nebezpečným nástrojem bude i útok přes dodavatele služeb, ať už hardwaru, či softwaru, neboť tam se stále budou objevovat zásadně slabé články.

Crimeware pak bude namísto ransomwaru postupně posilovat i ve využití cryptominingu, a to vzhledem ke snadnější monetizaci, kdy se nemusí řešit správa plateb apod.

Cloud = nástroj ke škodě i užitku

Cloud je v dnešní době v mnoha podobách součástí podnikání i mezi koncovými uživateli, proto bude v budoucnu růst důraz na bezpečnost cloudu a cloudových aplikací, bezpečného a auditovaného ukládání a práce s daty i efektivní správy všech nasazených cloudů, které firmy (ale opravdu i jednotlivci) mají. S tím, jak se stále množí masivní úniky hesel po napadení kybernetickými zločinci, bude ještě podstatnější vše důsledně a správně chránit.

Problémy s využitím cloudu se budou posilovat stále častějším přechodem k agilním metodám vývoje a okamžitému nasazování do produkce (tzv. Dev-Ops) a využitím technologií containerů; bohužel, čas na přemýšlení o bezpečnosti se tím zkracuje na nulu (pokud se vám nepodaří přejít k metodě Dev-Sec-Ops).

Přihlášení pomocí hesla jako stále nejméně vhodná alternativa

Bezpečí onlinových účtů a služeb založené na klasickém přihlašování pomoci uživatelského jména a hesla je už pár posledních let zásadním bezpečnostním problémem. Rok 2019 sice nepřinese konec hesel ve větším měřítku, ale je dobrým důvodem pro nasazení dvoufaktorového ověřování a další pokročilejší metody přihlašování včetně biometrických metod či kryptograficky založených hardwarových klíčů.

Umělá inteligence (AI) na dobré i špatné straně

Umělá inteligence, hlavně v podobě strojového (ML) a hloubkového učení, bude pomocníkem jak na dobré, tak na špatné straně. Nejde sice o žhavou novinku, nicméně s rostoucí výpočetní kapacitou i lepší dostupností potřebného softwaru i hardwaru tvůrci virů a malwaru budou v AI/ML ještě více hledat pomoc v ochraně proti odhalení. Stejně tak se budou chovat všechny systémy ochrany. Typicky půjde o hru na kočku a myš. Pomůže i hloubkové učení a efektivnější způsoby analýzy velkého množství dat, což se dá ale opět využít jak pro dobré, tak špatné účely. Důležitý je i fakt, že tyto technologie výrazně posílí snahy o podvody s platebními kartami, onlinovými platbami i onlinovou reklamou.

Nikdy nekončící série masivních úniků hesel i osobních údajů

Je jisté, že v příštím roce dojde k dalším únikům stovek milionů hesel a údajů o uživatelích včetně kompletních údajů o platebních kartách a dalších údajích, které se budou zneužívat pro krádeže identit a phishingové útoky. Pro nalezení upozorňujícího příkladu se stačí podívat na konec roku 2018, kdy došlo k úniku dat z Marriottu, který navíc doprovázel i fakt, že útočníci v systémech působili nerušeně až čtyři roky.

Útoky na IoT zařízení, infrastrukturu a přenášená data

Konec roku 2018 předpověděl i další podstatné změny v novém roce, např. zesílí útoky na internet věcí (IoT), kde se v hojné míře využívají platformy postavené na nevhodných a chybně nasazených protokolech. Pokračovat budou i klasické útoky na infrastruktury, napadání domácích i firemních routerů. Nebudou pak chybět ani nové kreativní cesty, jak napadená zařízení využívat pro útoky na přenášená data. Stále rychlejší infrastruktura přitom usnadní rozsáhlejší DDoS útoky.

Soukromí bude stále středem zájmu, ke změně ale nedojde

Po sériích skandálů spojených zejména s Facebookem a neochranitelným soukromím bude v roce 2019 sice snaha vrátit uživatelům kontrolu nad jejich informacemi velmi silná, nebude mít ale žádné zásadní výsledky. Evropské nařízení GDPR, které vešlo v platnost v květnu roku 2018, umožní odhalit a postihnout některé zásadní hříšníky, většina z nich se ale neodhalí ještě po několik dalších let.

Příchod 5G otevře nové pole pro útoky

Extrémně rychlé mobilní sítě ještě více usnadní útoky hackerů z pohledu rychlosti a kapacity. Zásadní ale bude stále rostoucí podíl 5G (i 4G) zařízení ve fixní podobě, tedy postupné nahrazování pevných datových linek (internetových připojení). Poroste také počet 5G IoT zařízení, které se tak přestěhují zpoza Wi-Fi routerů do přímo napadnutelné pozice.

Legislativa a regulace zůstanou opět pozadu

Snaha napravit ochranu soukromí, úniky dat i další výše popsané problémy prostřednictvím legislativních úprav či nové regulace se bude míjet účinkem. Dílem s ohledem na existenci globálního prostředí, ve kterém nejde dosáhnout shody a jednoty, ale i tím, že doba od návrhu úprav do jejich reálného nasazení je tak dlouhá, že původně řešené problémy a podmínky již nebudou platit.

Štítky: 

Podobné články

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více
Foto: Algotech

Tržby z prodeje bezpečnostních produktů vloni vzrostly o 15,6 %

8. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětové tržby za bezpečnostní produkty dosáhly v roce 2023 celkem 106,8 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 15,6 % oproti roku 2022. Růst tržeb byl výrazný – podle IDC zaznamenalo dvouciferný meziroční nárůst všech šest sledovaných kategorií. Růst by měl navíc pokračovat přinejmenším do roku 2028. Čtěte více