Poskytovatelé IT služeb budou mít brzy problém uspokojit poptávku
Vzhledem k tomu, že by globální trh řízených IT služeb měl do konce roku 2022 dosáhnout obratu 245 miliard dolarů, nemůže být už kybernetická bezpečnost považována za pouhou separátní nebo volitelnou součást nabídky MSPs. Místo toho se stala nedílnou součástí nabízených IT služeb. Navíc se díky schopnosti minimalizace bezpečnostních incidentů a spokojenosti zákazníků stala klíčovým ukazatelem výkonnosti odvětví. Průzkum zároveň zjistil, že 92 % poskytovatelů řízených IT služeb v současnosti ve svém portfoliu služeb nabízí i kybernetickou bezpečnost. Více než polovina (51 %) jich uvedla, že jejich zákazníci právě tuto službu považují za nezbytnou pro zachování své provozní kontinuity. Z toho důvodu můžeme očekávat, že se v budoucnu ochrana před kybernetickými hrozbami stane pro poskytovatele jednou z hlavních priorit.
Kybernetická bezpečnost nastartuje podnikání v oblasti MSP hned v několika ohledech. Poskytovatelé IT služeb menším klientům (s maximálně 50 pracovními stanicemi) věří, že jim rozšíření bezpečnostního portfolia zajistí lepší pověst oproti konkurenci (78 %) a pomůže přilákat nové zákazníky (77 %). Naopak poskytovatelé pracující pro větší firmy považují kyberbezpečnost za službu, která jim mimo jiné pomáhá udržet stávající obchodní partnery (78 %).
Na druhou stranu ale průzkum poukazuje na řadu výzev, kterým musí MSPs čelit ve spojení s investicemi do rozšiřování své kyberbezpečnostní nabídky. Dvě třetiny poskytovatelů zaměřujících se jak na menší klienty (58 %) tak i velké korporace (60 %) se shodují, že nedostatek kvalifikovaných IT bezpečnostních odborníků stěžuje možnost rozšíření jejich portfolia. Kromě toho má více než polovina z nich (51 % a 54 %) problémy se vzdálenou implementací a řízením svých řešení. Řešením pro MSPs je proto volba takových kyberbezpečnostních produktů, jejichž obsluha i využití jsou snadné, přičemž zaručují vysoký standard ochrany.
Tato skutečnost je důležitá především vzhledem k nedávným ransomwarovým útokům, které zasáhly celý svět. Poskytovatelé řízených IT služeb proto vyžadují kyberbezpečnostní řešení takové kvality, aby dokázalo účinně detekovat a zablokovat ransomware, který se stal jednou z nejrychleji rostoucích hrozeb mezi lety 2016 a 2017. Jak naznačuje průzkum, ransomware ohrožuje firmy všech velikostí – 54 % poskytovatelů IT služeb zaměřených na velké firmy ho označilo za hlavní hrozbu těchto subjektů, poskytovatelé IT služeb menším firmám ve 49 % případů.
„Poskytovatelům IT služeb jednoduše nestačí mít kyberbezpečnostní služby ve svém portfoliu. Jeden zničující incident, jako je například ransomware, může zničit jejich pověst a negativně ovlivnit vztah se zákazníky. Proto potřebují nejúčinnější bezpečnostní řešení, které zajistí nejvyšší míru ochrany pro koncová zařízení, mailové servery a virtualizovaná prostředí. Díky tomu budou moci nabídnout spolehlivé služby tohoto druhu, které jim pomohou v rozvoji podnikání,“ uvedl Petr Kuboš, regionální obchodní manažer pro východní Evropu ve společnosti Kaspersky Lab.