Poraďte zákazníkům, jak prodloužit výdrž baterie smartphonu
Vypínejte aplikace, které aktuálně nepoužíváte
Chytré telefony mají řadu užitečných aplikací. Umožní snadné připojení k internetu 24 hodin denně, kdykoliv určí polohu nebo zavedou na požadované místo. Velkou nevýhodou těchto vychytávek je ale fakt, že výrazným způsobem vybíjejí baterii. Řešení tohoto problému je naštěstí snadné, pokud danou aplikaci zrovna nepoužíváte, tak ji jednoduše vypněte. „V místech, kde je navíc velmi slabý signál, představuje nejúspornější řešení nastavení takzvaného režimu letadlo. V letadlovém režimu se telefon odpojí kompletně od všech sítí včetně GSM, aniž byste ho museli úplně vypínat,“ uvedl Radim Tlapák z BatterShop.cz. „Tím, že se telefon nebude zbytečně snažit připojit k nějaké síti, ušetří vaše baterie velké množství energie,“ dodal Tlapák.
Snižte frekvenci komunikace dat na pozadí
Další příčinou, proč se smartphonu rychle vybíjí baterie, je neustálé stahování aktualizací. Při nepřetržité komunikaci po síti, kterou telefon vykonává při stahování novinek z Twitter účtu či e-mailu, je baterie enormně zatěžována. Přitom v průběhu celého dne obvykle nepotřebujete mít každých několik minut přehled o nových aktivitách vašich přátel na Facebooku či o aktuálním počasí. Řešením je nastavení periodicity aktualizací na delší časové úseky. U novinek, které nepotřebujete sledovat pravidelně, pak můžete aktualizace kontrolovat ručně zapnutím aplikace, nebo při stisknutí tlačítka na widgetu.
Změňte nastavení displeje a vyzvánění
Významným krokem k úspoře energie je také přenastavení vašeho displeje a vyzvánění. U displeje snižte intenzitu podsvícení a zkraťte dobu, po jejímž uplynutí se displej v případě nečinnosti zhasne. Ideálním řešením je aktivovat si úsporný režim displeje. Pozornost věnujte také svému pozadí, světlý motiv pozadí spotřebuje více energie než tmavý. Negativní vliv na výdrž baterie mají i animovaná prostředí či živé tapety. Co se týče vyzvánění, nepoužívejte zároveň vibraci a vyzváněcí tón, ale zvolte jedno nebo druhé v závislosti na aktuální situaci. Malé úspory dosáhnete i ztlumením vyzváněcí melodie a zrušením zbytečných zvukových efektů.
Zvolte raději Wi-Fi místo 3G sítě
Připojení k internetu je jednou z největších zátěží pro baterii chytrých telefonů a při využívání 3G sítě platí tento fakt dvojnásob. Pokud totiž síla signálu mobilní sítě ve vaší oblasti kolísá, musí telefon dostupnou síť opakovaně vyhledávat, což zvyšuje nároky na baterii. Pokud je v nastavení mobilní sítě zvoleno připojení 3G, hledá telefon nepřetržitě tuto síť. Záleží-li vám na úspoře energie a máte možnost volby, vypněte 3G síť a připojujte se k internetu raději prostřednictvím Wi-Fi. Úspory dosáhnete i používáním 2G sítě, která sice není vhodná pro velké přenosy dat, ale pro běžné používání určitě stačí.
Vybíjejte a nabíjejte správně
Ačkoliv lithium-iontové baterie, které se používají v moderních smartphonech, netrpí paměťovým efektem, doporučuje se je přibližně jednou za 30 cyklů zcela vybít a dobít. Operační systémy chytrých telefonů mohou v průběhu času ztrácet schopnost přesně měřit míru nabití baterie a hlásí tak vybití dříve, než k němu skutečně dojde. „Řešením je nechat vybít baterii až do úplného vypnutí a vypnutý telefon opět nechat stoprocentně nabít,“ vysvětlil Tlapák. „Díky tomu by měl operační systém získat přesnější představu o aktuální kapacitě baterie,“ doplnil. Nezapomínejte také na to, že baterii je vhodné nabíjet při přirozené teplotě, tedy asi mezi 15 a 25 °C. Při napájení za příliš vysoké okolní teploty se totiž může nabíjet nedostatečně.