Počítačová bezpečnost v ČR a ve světě v roce 2015

2. 3. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Safetica Technologies)
Na co se připravit s ohledem na počítačovou bezpečnost, kybernetické hrozby a útoky, soukromí na internetu, ochranu dat a informací ve firmách v roce 2015?

“Cloud, vlastní zařízení, mobilní telefony, tablety i stoupající objemy dostupných dat jsou výzvou nejenom v počítačové bezpečnosti,” řekl Jakub Mahdal, CEO společnosti Safetica. „Z minulých let víme, že je nutné radikálně změnit řadu věcí v přístupu k bezpečnosti, ať už firemní čí osobní. Hodně bude záležet na aktivním přístupu firem i států, ochotě investovat do něčeho, co zdánlivě není právě teď aktuální. Vše je běh na dlouhou trať, navíc založený na zodpovědnosti všech účastníků,“ dodal.

Cloud a šifrování celosvětově

S mnohem častějším využíváním cloudových služeb ve firmách je na pořadu dne také řešení bezpečnostních otázek, s těmito oblastmi spojenými. Značnou roli zde navíc bude hrát i prolínání firemních cloudových řešení a cloud používaný samotnými zaměstnanci.

V nejbližší době očekáváme rozšíření základních bezpečnostních mechanismů, zejména šifrování, pro ochranu sdíleného obsahu na vzdálených datových úložištích a prevenci úniku těchto dat. Zásadní se stane i potřeba dokázat sledovat soukromá či hybridní řešení, která mohou být značným bezpečnostním rizikem.

V souvislosti s informacemi zveřejněnými Edwardem Snowdenem se očekává vyšší důraz na bezpečný pohyb dat po síti, kde šifrování bude také hrát stále významnější roli.

BYOD celosvětově

Rostoucí překrývání osobního a pracovního života přináší mnohé výhody, ale také potenciální problémy pro budování bezpečnosti v organizacích. Trendy vzdálených pracovníků, BYOD a firemní kultura na sociálních sítích jsou komplikované oblasti, které jsou a budou řešeny v nejbližších letech.

Projeví se i rostoucí rozšíření mobilních zařízení používaných pro firemní účely, které je sice v organizacích jako oblast řešeno již delší dobu, ale má před sebou dlouhou cestu. I zde pozorujeme stále častější zavádění více nebo méně komplexních bezpečnostních mechanismů a předpokládáme zachování tohoto trendu i v nejbližších letech. Rizika se neskrývají pouze v podobě ztráty či odcizení zařízení, ale i vysokého rizika odposlouchávání komunikace, nedostatečného řešení bezpečnostních politik či laxní přístup k aktualizacím vlastních zařízení.

Důležité budou i legislativa a právní praxe, které musí vytýčit jasný směr ve vyvažování bezpečnosti a soukromí jednotlivce.

BIG data celosvětově

Narůstajícím objemem dat v organizacích vzrůstají nároky na jejich správu. Úkolem je v současnosti a blízké budoucnosti řešení bezpečnosti velkých objemů nestrukturovaných dat, ale také jejich efektivní zpracování a datamining.

V souvislosti s bezpečností je s velkým objemem auditních záznamů a logů důležité právě efektivní dohledání kritických situací a identifikace incidentů.

Legislativa ČR a EU

Pro Českou republiku bude v roce 2015 významný Zákon o kybernetické bezpečnosti, který řeší a bude řešit mnoho institucí z veřejné sféry. Očekává se tedy ve větší míře zavádění organizačních i technických opatření na zlepšení bezpečnosti v dotčených organizacích.

V návaznosti na mnohem častější řešení kybernetické bezpečnosti v členských státech EU očekáváme postupné rozšíření těchto myšlenek na celoevropské úrovni. V nejbližších letech můžeme očekávat definování strategie, budování infrastruktury a ukotvení v legislativě.

SaaS celosvětově

S rozšířením IT služeb dodávaných jako Software as a Service očekáváme větší vstup tohoto trendu do oblasti bezpečnosti. S tématikou souvisí také budování důvěry dodavatelů těchto poskytovaných služeb a bezpečnostních řešení.

Poskytovatelé SaaS budou navíc muset řešit řadu otázek souvisejících s již zmíněnými potřebami šifrování i legislativy. Pro firmy jsou požadavky na SaaS daleko přísnější a náročnější, než je tomu u osobního využití. Legislativu čekají zásadní změny, mimo jiné bude potřeba řešit i  právní aspekty.

Změna vnímání rizik ztráty dat v ČR

Již v současnosti pozorujeme u menších a středních firem, že si mnohem častěji uvědomují rizika, navázaná zejména na ztrátu citlivých informací. Předpokládáme tedy, že jedním z trendů pro rok 2015 bude ještě častější zavádění bezpečnostních opatření a produktů do firem z tohoto segmentu.

V této oblasti se výrazně projeví rizika plynoucí z již zmíněného stoupajícího využívání cloudových i SaaS služeb, ale také fenomén BYOD velmi úzce spojený s mobilními technologiemi.

Autentizace celosvětově

Autentizace (přihlašování) pomocí znalosti (hesla, PINu, fráze, …) se v poslední době vzhledem k velkým únikům přístupových údajů jeví jako dlouhodobě nedostačující. Diskuze kolem jiných možností je již na pořadu dne nějakou dobu, ovšem tato otázka se stává mnohem více urgentní. V nejbližší době očekáváme rozšíření jiných technologií pro autentizaci a častější zavádění více faktorové autentizace, zejména pro kritické transakce.

Můžeme tak očekávat, že vzroste role biometrie (o čem nakonec svědčí i aktivity Apple a dalších výrobců), ať už v podobě otisků prstů či snímání rohovky. A budou růst snahy zavést přihlašovací mechanismy, které odstraní nutnost klasické kombinace “jméno+heslo”.

Štítky: 
Bezpečnost, Safetica Technologies

Podobné články

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více