Počítače s umělou inteligencí budou do roku 2027 představovat téměř 60 % veškeré produkce

12. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Nová prognóza IDC odhaduje, že dodávky počítačů s vestavěnými hardwarovými prvky určenými k lokálnímu provádění generativních úloh založených na umělé inteligenci vzroste z téměř 50 milionů kusů v roce 2024 na více než 167 milionů v roce 2027.

„Spolu s příchodem nového roku dosáhl poprask kolem generativní umělé inteligence svého nového vrcholu a počítačový průmysl rychle pracuje na tom, aby využil očekávaných výhod, které přináší přenesení schopností umělé inteligence z cloudových serverů na lokální klientská zařízení,“ řekl Tom Mainelli, viceprezident skupiny Devices and Consumer Research v IDC. „Přísliby týkající se zvýšení produktivity uživatelů prostřednictvím vyššího výkonu, navíc s nižšími náklady a výhodou soukromí a zabezpečení přímo v zařízení, vedly k velkému zájmu rozhodujících IT pracovníků o počítače s umělou inteligencí. V roce 2024 začnou dodávky počítačů s umělou inteligencí narůstat a v průběhu několika příštích let očekáváme, že se tato technologie rozšíří do většiny nových počítačů.“

Až donedávna se lokálně spouštěné AI úlohy na PC prováděly na procesoru, grafickém čipu nebo na obou z nich. To však může mít negativní dopad na výkon počítače a výdrž baterie, protože tyto čipy nejsou optimalizovány pro efektivní provoz AI. Výrobci počítačových čipů pro PC proto do svých SoC nasadili specializovaný hardware pro AI, tzv. NPU jednotky (jednotky pro zpracování neuronových sítí), které tyto úlohy provádějí efektivněji.

IDC v současné chvíli rozlišuje tři hlavní skupiny osobních počítačů s vestavěnou NPU jednotkou:

  • PC s hardwarovou podporou umělé inteligence: disponují NPU s výkonem menším než < 40 TOPS (tera operací za sekundu). Obvykle umožňují lokální provoz specifických AI funkcí v aplikacích. Čipy této kategorie dnes dodávají společnosti Qualcomm, Apple, AMD a Intel.
  • PC s podporou umělé inteligence nové generace: jsou vybaveny NPU s výkonem 40-60 TOPS a operačním systémem zaměřený na umělou inteligenci, který nabízí trvalé a všudypřítomné AI funkce ve vlastním uživatelském prostředí i aplikacích. Očekává se, že společnosti jako Qualcomm, AMD a Intel uvedou na trh první takové čipy ještě letos. Podobná reakce se očekává také ze strany Microsoftu, který Windows zaktualizuje do stavu, ve kterém dokáží výkonná NPU zužitkovat.
  • PC počítače s umělou inteligencí: výkon jejich NPU je vyšší než 60 TOPS. Ačkoli takové produkty zatím žádný z čipových výrobců neoznámil, IDC očekává, že se v příštích letech objeví (prozatím tedy ani nejsou zahrnuty do této prognózy).

Zatímco dodávky Počítačů s hardwarovou podporou umělé inteligence budou rychle narůstat v příštích dvou letech, do konce prognózy by měly trhu dominovat Počítače s podporou umělé inteligence nové generace. IDC se domnívá, že do roku 2027 budou dodávky počítačů s umělou inteligencí nové generace dvojnásobné oproti počítačům s umělou inteligencí s hardwarovou podporou. Mnoho z těchto počítačů s umělou inteligencí se bude prodávat komerčním zákazníkům, ale spotřebitelé se v nadcházející éře počítačů s umělou inteligencí mají na co těšit, včetně možného zlepšení v oblasti počítačových her a tvorby digitálního obsahu.

Mezi tři hlavní technické důvody pro přenesení pracovních zátěží AI z cloudu do koncového zařízení patří zvýšení výkonu díky výrazném zkrácení cesty, kterou musí současné pracovní zátěže AI absolvovat do cloudu a zpět, zvýšení soukromí a bezpečnosti tím, že data zůstanou v zařízení versus se přenášejí do cloudu a snížení nákladů omezením potřeby přístupu k nákladným cloudovým zdrojům.

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Celosvětové tržby z prodeje serverů ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 vzrostly o 91 %

24. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle studie společnosti IDC dosáhl trh se servery v posledním čtvrtletí roku 2024 rekordních tržeb ve výši 77,3 miliardy dolarů. Sledované období vykázalo druhé nejvyšší tempo růstu od roku 2019. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Podnikové výdaje na IoT v regionu EMEA dosáhnou průměrného pětiletého růstu o 11 %

10. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Nejnovější prognóza firemních výdajů na internet věcí v Evropě, na Středním východě a v Africe společnosti IDC počítá v letech 2023-2028 s průměrným složeným ročním růstem (CAGR) na úrovni 11 procent. Čtěte více