Počet zranitelností v průmyslových IT systémech se vloni meziročně zdvojnásobil

4. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Podle reportu Kaspersky ICS CERT zaměřeného na hrozby zacílené na průmyslové řídicí systémy (ICS) se v roce 2019 vyšplhal počet nových zranitelností na 103. Množství nově objevených zranitelností se tak v porovnání s rokem 2018 bezmála zdvojnásobnilo (61).

Jedním z možných způsobů, jak napadnout průmyslové automatizační systémy, je zneužít jednu z mnoha softwarových zranitelností. Ty, které našel specializovaný tým Kaspersky ICS CERT v roce 2019, se nacházejí v běžně používaných automatizačních softwarech, průmyslových řídicích softwarech a systémech internetu věcí (IoT). Problémy byly objeveny v nástrojích pro vzdálenou správu (34), SCADA (18), softwarech pro zálohování (10), IoT zařízeních, řešeních chytrých budov, PLCs a dalších průmyslových komponentech.

Úspěch reakce na tyto a další hrozby může záviset na tom, jak dobrý o nich mají bezpečnostní týmy operačních technologií (OT) povědomí. Proto jsou v nové službě Kaspersky ICS Threat Intelligence Reporting k dispozici informace o současných hrozbách a útocích a zároveň i detaily o nejzranitelnějších prvcích OT a průmyslových řídicích systémů.

Tato služba sjednocuje přístup k novým i dřívějším reportům, nabízí rozšířenou verzi s analýzami nových pokročilých hrozeb, celkový pohled na kyberbezpečnost v průmyslu a jedinečný přehled o hrozbách v konkrétních regionech a odvětvích. Analýza poskytuje informace o metodách útoků a škodlivých nástrojích včetně exploitů a použitého malwaru. Díky nim budou moci kyberbezpečnostní týmy provést hodnocení ochrany firemních průmyslových systémů, lépe identifikovat škodlivou aktivitu a atribuci.

Bezpečnostní týmy starající se o OT mají navíc přístup k detailním radám o dříve objevených zranitelnostech. Na rozdíl od veřejně dostupných zdrojů shromažďuje služba Kaspersky všechny dostupné informace o zranitelnostech a poskytuje ucelený akční manuál. To usnadňuje vyhodnocení zranitelnosti ze strany zákazníka, čímž jim pomáhá zavést odpovídající opatření, pokud nejsou dostupné bezpečnostní záplaty, nebo není možná jejich instalace.

Reporty jsou dostupné jak v textovém formátu, tak zároveň zahrnují i technické artefakty, jako jsou indikátory napadení (IoCs), dostupné v průmyslových formátech (OpenIOC, STIX, YARA a SNORT pravidla) – což zákazníkům umožňuje jejich integraci do svých bezpečnostních řešení.

Další zajímavá zjištění reportu:

  • V roce 2019 byly škodlivé objekty zablokovány na 46,4 % ICS počítačích po celém světě.
  • Mezi nejpostiženější průmyslová odvětví patřily: automatizace budov (38 %), automobilový průmysl (37,6 %), energetika (36, 6 %), ropa a plyn (36,3 %), inženýrství a integrace ICS (32,7 %).
  • V porovnání s rokem 2018 nedošlo k žádné změně mezi prvními pěti státy s nejvyšším podílem napadených ICS počítačů – Vietnam (65,5 %), Alžírsko (64,6 %), Tunisko (58,8 %), Maroko (56,6 %) a Egypt (55,3 %).
  • Nejčastějším zdrojem hrozeb je ve všech regionech internet. V severní (6,8 %) a západní Evropě (10 %) se podíl této hrozby snížil, zatímco ve východní Evropě stoupl (17,2 %).
  • Na 33 z celkových 103 nově objevených zranitelností nebyly doposud vydány bezpečnostní záplaty
  • Pokud by došlo ke zneužití těchto zranitelností, 30,1 % z nich by vedlo ke vzdálenému spuštění kódu a 14,6 % k DoS. Zneužití 13,6 % z nich by pak vedlo k elevaci oprávnění nebo únosu spojení.

Podobné články

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více