Počet nově zjištěných zranitelností narostl v roce 2018 o více než 12 %

18. 3. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Podle GFI Software v roce 2018 došlo k dalšímu nárůstu softwarových zranitelností, jak u operačních systémů, tak u aplikací. Vloni bylo celkem zaznamenáno 16 555 zranitelností, což je o 12,5 % více, než v roce 2017. Nejvíce nových zranitelností bylo zaregistrováno v operačních systémech Debian Linux, Google Android a Ubuntu Linux, z aplikací potom Mozilla Firefox a Adobe Acrobat Reader.

Z informací postavených na údajích organizace The National Vulnerability Database vyplývá, že po prudkém nárůstu v roce 2017, kdy došlo k více než zdvojnásobení počtu zranitelností, pokračoval negativní trend i v roce 2018. Na celkovém počtu zranitelností se vloni podílel především nárůst počtu zranitelností u linuxových operačních systémů, které zaujaly prvních pět ze šesti nejvíce ohrožených softwarových produktů. Pozoruhodný nárůst zranitelností také zaznamenaly firmwary produktů společnosti Qualcomm, jež dodává hardwarové platformy do mobilních zařízení, spotřební elektroniky a automobilových řídících systémů.

Klíčové údaje roku 2018:

  • Nejohroženějším desktopovým operačním systémem byl v roce 2018 Debian Linux (950 zranitelností), Ubuntu Linux (494) a Redhat Enterprise Linux Server (394). Až za nimi skončil nejzranitelnější operační systém od Microsoftu (Windows 10) s 255 zranitelnostmi.
  • U mobilních operačních systémů bylo nejvíce zaregistrováno zranitelností u Google Android (611), s odstupem pak Apple iOS (125).
  • Mezi webovými prohlížeči byl nejohroženější Mozilla Firefox (303 zranitelností), Microsoft Edge (161) a Google Chrome (160), prohlížeč Apple Safari (50) zaznamenal výrazné snížení oproti loňsku; mezi ostatními aplikacemi byl nejvýše Adobe Acrobat Reader s 286 zranitelnostmi.
  • Top pět výrobců softwaru s nejvyšším celkovým počtem zranitelností zahrnuje Debian, Google, Microsoft, Oracle a Redhat.

„V roce 2018 pokračoval nepříznivý trend nárůstu zranitelností s tím, jak se počítačový software postupně dostává i do dalších zařízení připojených k internetu v souladu s IoT,“ řekl Zdeněk Bínek, zodpovědný za prodej řešení GFI Software v České republice a na Slovensku. „Těchto zranitelností pak využívají útočníci k napadení firemních počítačových sítí, které mohou paralyzovat ransomwarem, odcizit citlivá podniková data či jinak poškodit IT infrastrukturu. Nástroje umožňující pravidelné skenování zranitelností a automatizované aktualizace veškerého softwaru v síti by dnes proto měly patřit k běžné výbavě každé organizace.“

Štítky: 
Bezpečnost, Software, GFI Software

Podobné články

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více